Підтримати
На Донеччині уникнути покарання змогли майже 30 підлітків-злочинців завдяки державній програмі
Фото: depositphotos

За державною програмою зараз намагаються допомогти дітям обрати новий шлях, а не просто покарати за злочини. Таке можуть запропонувати лише одиницям з затриманих.

 

В Україні вже понад 2 роки працює “Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину”. Її мета – дати дитині, яка вперше порушила закон, шанс на виправлення. Мова про тих, кого звинувачують у злочинах невеликої або середньої тяжкості. 

Загалом за час існування програми нею змогли скористатися 39 підлітків з Донеччини, а 27 з них вже звільнили від відповідальності перед законом. Це ставить регіон на перше місце серед усіх областей України.

“Нам вдалося зробити багато успішних кейсів. Їх у нас було дуже багато, незважаючи на те, що ми спочатку самі не розуміли, як це правильно робити – це хоч і підліток, але за законом все ж дитина”, – розповідає представниця Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях Дар’я Децька.

Аби звільнити неповнолітнього порушника від кримінальної відповідальності, треба пройти кілька етапів. Спочатку отримати згоду від самого підлітка та людини, яку він скривдив. Після цього до роботи стає психолог, який складає психологічний портрет порушника. Цих спеціалістів залучають на добровільних засадах.

“Тут є така проблема, що в деяких соціальних службах немає психологів, хоча така посада і є. Або якщо вони є, то працюють на інший лад, так би мовити. І зараз ми працюємо над тим, щоб не тільки наші партнери з громадських організацій, а й державні психологи також долучалися до роботи з підлітками”, – говорить Дар’я Децька.

Також з дітьми працює адвокат-медіатор. Під час зустрічі з ним підозрюваний має підписати угоду про вибачення перед потерпілим. У цьому ж документі прописується, що саме треба зробити, щоб відшкодувати збитки: повернути гроші, виконувати певні роботи тощо.

Швидше стати на шлях виправлення порушникові допомагають спеціальні заняття, для кожного – свої.  

“Це може бути безкоштовне навчання, тому що здебільшого такі діти живуть у складних умовах. А було й таке, що треба було допомогати бабусі, в якої хлопець вкрав чавунну ванну”, – каже правозахисниця.

Згодом до роботи з малолітніми порушниками планують долучити й центри пробації. Поки що це неможливо, адже їхні програми підходять лише для дорослих. Аби дозволити органам пробації працювати з підлітками, які ще не отримали вирок, треба вносити зміни до законодавства. З таким проханням спеціалісти вже звернулися до генерального прокурора та міністра юстиції. 

Зазначимо, пройти всі етапи програми та звільнитися від покарання можуть не всі підлітки-порушники. І не завжди це залежить від них самих. Так, декому бракує коштів на поїздки до психолога, в деяких містах немає закладів для проходження спеціальних уроків, а десь не вистачає самих психологів, готових працювати з проблемними підлітками безплатно.

Читайте також:


Завантажити ще...