23 березня в Україні під уламками обстріляного в Маріуполі будинку загинула дівчинка-гімнастка. Щез з мапи міста й унікальний художній музей імені Куїнджі. А на Херсонщині 3 підлітків підірвались на вибухівці.
Донеччина
У Маріуполі внаслідок бомбардувань міста росіянами під уламками будинку загинула 11-річна гімнастка Катерина Дяченко. Про це повідомила тренерка з художньої гімнастики Анастасія Мещаненкова.
“У Маріуполі загинула вихованка моєї одногрупниці. Цьому може бути якесь виправдання? Подивіться на цю талановиту дівчинку. Вона повинна була підкорювати сцени і дарувати усмішку світу! У чому винні діти? Я вірю, що для кожного, хто причетний до цього злочину, знайдеться місце в пеклі. І якнайшвидше”, — написала тренерка в соцмережі.
Скріншот допису в Інстраграмі Анастасії Мещаненкової
За даними Донецької обласної військової адміністрації, 23 березня до Запоріжжя з Бердянська прибув 2 491 мешканець Маріуполя. Серед них 570 дітей. Вони їхали як на власних авто, так і на автобусах.
Евакуйовані мешканці Запоріжжя у Маріуполі. Фото: пресслужба ДонОВА
Всього ж від початку евакуації з Маріуполя до Запоріжжя в’їхали майже 50 тисяч людей.
З інших міст вивезли 186 людей (140 з Авдіївки та 46 з Очеретиного).
Фото: пресслужба Донецької ОДА
В Маріуполі окупанти знищили Художній музей імені Архипа Куїнджі, ймовірно скинувши на нього авіабомбу. Завідувачка музею на той момент вже виїхала з міста гуманітарним коридором, але розповіла, що влучення у будівлю було й на початку березня. Оригіналів робіт цього митця в будівлі музею на момент обстрілу не було.
Луганщина
23 березня на Луганщині вдалося домовитись про “зелений коридор” для евакуації мирних мешканців та завезення гуманітарної допомоги. Вдалося вивезти близько 700 мешканців області з Рубіжного, Лисичанська, Сєвєродонецька, Гірського та Нижнього — людей евакуювали в напрямку Бахмута та далі на потяги. Місцева влада змогла завезти до громад 60 тонн гуманітарної допомоги. Такий самий коридор спробують організувати ще за 1-2 дні.
Евакуація мирних з Луганщини. Фото: пресслужба Луганської ОВА
До Кам’янця-Подільського на Хмельниччині тимчасово евакуювали Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, якому вже вдруге доводиться втікати від “руського миру”. До серпня 2014 року він базувався у Луганську, згодом його евакуювали у Сєвєродонецьк. Більшість його керівників, значна кількість викладачів та студентів вже перебувають на Хмельниччині. А от значна частина технічної бази залишилася вдома. Не зважаючи на це, навчальний процес відновили дистанційно з 14 березня. Університет імені Даля – двічі виш-переселенець. Фото: пресслужба Луганської ОВА
Поки тривало відносне затишшя, ремонтникам вдалося трохи полагодити електричну мережу на деяких ділянках: світло повернули понад 4,5 тисячам абонентів. Знеструмленими залишаються близько 35 населених пунктів області, в тому числі 21 з них — повністю. Близько 97 тисяч людей живуть без електрики.
За добу на Луганщині окупанти пошкодили чи повністю зруйнували 31 об’єкт, з яких 23 будинки (10 багатоповерхівок та 13 приватних осель). 16 з них були охоплені полум’ям.
Після того як дія “зеленого коридору” завершилася, російські агресори обстріляли мешканців Сєвєродонецька, Лисичанська, Рубіжного, Кремінної, Новодружеська та Воєводівки. У Рубіжному тривають вуличні бої.
Херсонська область
Мер тимчасово окупованого Мелітополя Іван Федоров повідомляє:
у селi Обiльне троє пiдлiткiв знайшли боєприпас, який здетонував. Діти живі, але у важкому стані;
місто стоїть на порозі гуманітарної катастрофи. Через це спільно з центральними органами влади він продовжує робити запити в органи РФ з вимогою відкриття гуманітарного коридору у Мелітополь;
окупанти примусово схиляють мелітопольських освітян з 1 квітня розпочати навчальний процес російською мовою;
окупанти будують свою військову базу на території авіамістечка, з якої збираються гатити з ракет по інших містах України. ЗСУ буде знищувати ці установки, тож вочевидь агресори використовують мирних мешканців Мелітополя живим щитом;
щодня злочинці залякують мелітопольців: викрадають активістів, обшукують оселі, грабують підприємців. Окупанти не дають забезпечити місто готівкою. Тому місцева влада працює над тим, щоб в деяких продуктових магазинах можна було розрахуватись карткою;
в районах Херсонщини, тимчасово зайнятих російськими окупантами, мешканці продовжують збиратися на протести. Проти них висувають підрозділи Росгвардії, аби придушити непокору окупаційній адміністрації.
Столиця та Київська область
23 березня надвечір у Києві російські війська обстріляли парковку торгового центру в Подільському районі. Одна людина загинула, двох постраждалих госпіталізували. Про це повідомив мер Києва Віталій Кличко.
На Поліссі росіяни гатили з артилерії біля Калинівки, Горінки, Пущі-Водиці, Нових Петрівців, Романівки та північно-східної околиці міста Києва. Також активно шпигували у повітрі біля Глібівки, Лютежа та Лебедівки.
Чернігів
Росіяни скинули бомби на автомобільний міст у Чернігові. За повідомленням мера міста, це не завадить завозити гуманітарну допомогу.
Харківщина
Генеральний штаб повідомляє: окупанти впродовж доби гатили з артилерії по Харкову. У напрямку на Ізюм агресори намагалися прорвати оборону українських захисників біля Донецького, Топольського та Кам’янки. Тривають бої.
За даними Генерального штабу ЗСУ, після запеклих боїв за Ізюм українські захисники знищили до 60% російських бійців та їхньої військової техніки.
Івано-Франківськ
За інформацією мера Івано-Франківська Романа Марцинківа, ввечері 23 березня ЗСУ збивали над містом безпілотник.
Генштаб резюмує, що й на 28-й день повномасштабного вторгнення інтервенти не досягли своєї мети:
не вийшли на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей,
не оточили столицю,
не встановили контроль над лівобережною частиною України.
За даними командування, за попередню добу Повітряні сили ЗСУ збили 11 повітряних цілей окупантів: 7 літаків, 1 безпілотник, 1 вертоліт та 2 крилаті ракети.
Аби доукомплектувати окупаційні підрозділи, залучають військових, які повертаються з Сирії. У прикордонні з Україною райони Гомельської області Білорусі з Росії прибувають залишки підрозділів східного воєнного округу та повітряно-десантних військ. Ще є ймовірність участі окремих білоруських підрозділів в російській агресії проти України.