Українські захисники та народ 5-й тиждень чинять опір російським загарбникам на усіх фронтах. 28 березня окупанти продовжили чинити військові злочини: гатили й по житлових кварталах, й по небезпечній ядерній установці, знищили ще одну нафтобазу.
На Донбасі з 28 березня початок комендантської години трохи посунули: вона починатиметься о 19:00 та триватиме до 06:00 (до цього виходити з дому мешканцям Донеччини можна було лише до 18:00, а мешканцям Луганщини — до 17:00). На Київщині ж початок комендантської години відтермінували аж до 21:00.
Донецька область
Мер Маріуполя Вадим Бойченко озвучив нову цифру жертв відкритої війни Росії в Україні серед місцевого населення: 5 тисяч загиблих, з яких понад 200 — діти. Цифра ця знову ж таки не остаточна, оскільки уточнити її зараз неможливо через блокаду міста.
Зруйновані житлові квартали Маріуполя наприкінці березня. Фото: www.azov.org.uaЗруйновані житлові квартали Маріуполя наприкінці березня. Фото: www.azov.org.ua
На міжнародному форумі в Катарі міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан назвав Маріуполь “новим Алеппо” та закликав Захід допомогти Маріуполю. Інакше його знищення буде “колективною виною”.
“Маріуполь – це новий Алеппо. Я думаю, що ми перебуваємо на переломному етапі, коли, окрім української кризи, параметри стабільності та безпеки в Європі ставляться під сумнів”, — заявив високопосадовець.
Найслабших з тих, хто вижив російські окупанти вивозять на контрольовану ними територію. Канал бойовиків самоназваної “ДНР” “Юніон” оприлюднив пропагандистський відеоролик з хлопчиком з Маріуполя, який в лікарні розповідає про загибель матері у нього на очах.
Ще один колаборант з-поміж депутатів міської влади проявив себе у Маріуполі. Народний обранець Костянтин Іващенко, член забороненої на час воєнного стану партії “ОПЗЖ”, виступив для російських ЗМІ із закликом до Росії та т.з. “ДНР” надати Маріуполю гумдопомогу. А українських військових він закликав скласти зброю. Мер Маріуполя Вадим Бойченко назвав Іващенка зрадником та сказав, що таких буде ще багато.
Підрозділ “мобілізованих” мешканців тимчасово окупованої Донеччини зняв десь на Сумщині та оприлюднив відео, в якому розповідає: воювати вони не хочуть, їх кинули голіруч проти важкого українського озброєння.
“Ми “військовослужбовці з Донбасу” — звичайні роботяги, заводчани, 18-річні. Ми всі в *опі! Що ми тут робимо? Нас багато полягло. Ми у Сумах були просто як у підкові. Знайте правду: Міністерство оборони РФ про нас поняття не має. Нас незаконно завезли в Російську Федерацію, без документів, без нічого! Поверніть нас назад! Гарматне м’ясо! Нас з автоматами ставлять проти “Градів”, артилерії, мінометів (автомати 1940-х років, які не стріляють) — просимо розповсюдити”, — кажуть на відео чоловіки у військових одностроях самоназваної “ДНР”.
Луганщина
28 березня російські окупанти продовжували потужно обстрілювати житлові квартали Рубіжного та Сєвєродонецька. Загинули 2 містян, ще 10 людей поранені. З-під завалів та з вогню працівники ДСНС врятували 26 цивільних. Нових пошкоджень зазнала також й будівля Сєвєродонецької лікарні.
Фото: пресслужба Луганської ОВАФото: пресслужба Луганської ОВА
Ремонтники у Лисичанську змогли повернути електрику у підстанцію напругою 110 кВ та підключили 29 трансформаторних підстанцій. Тож світло з’явилося в домівках майже 10 тисяч містян. Але все одно це “краплина в морі”: треба відремонтувати ще близько 550-ти підстанцій. 13 міст та сіл Луганщини залишаються частково знеструмленими, а у 21 населеному пункті області світла немає зовсім. В середньому 80-100 тисяч абонентів Луганщини сидять без електропостачання. Та й обстрілювати цивільну інфраструктуру російські окупанти не припиняють.
Харківщина
Держінспекція ядерного регулювання повідомила: 28 березня близько 14:00 російські війська знову вгатили по навчальній ядерній установці «Джерело нейтронів» у Харкові. Це є ще одним проявом ядерного тероризму з боку РФ.
Будівля та інфраструктура навколо серйозно пошкоджені. Детально оцінити масштаби пошкоджень та їх вплив на ядерну та радіаційну безпеку в день обстрілу було неможливо. Адже інтенсивні бої поблизу цієї ядерної установки не припиняються.
Ядерники попереджають: такі бомбардування або обстріли можуть призвести до тяжких радіаційних наслідків із забрудненням прилеглих територій.
Столиця та Київська область
В ДСНС спростували поширювану напередодні інформацію про масштабні пожежі в Чорнобильській зоні:
«Станом на 7:57 28 березня, відповідно до даних супутникових знімків викидів тепла та їх потужностей, пожежі та загорання в Зоні відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення відсутні».
За даними Міноборони, ситуація навколо Києва залишається важкою. Найбільше руйнувань внаслідок обстрілів зазнають Бучанський район (Ірпінська, Бучанська, Макарівська, Бородянська, Дмитрівська громади), а також Броварський (Великодимерська громада, та Вишгородський (Димерська, Іванківська громади) райони.
Найнебезпечнішими напрямками українські військові називають:
— Житомирську трасу;
— лінію “Буча – Ірпінь – Гостомель”, Немішаєве;
— Дмитрівську та Макарівську громади;
— північ Вишгородського району;
— території деяких населених пунктів Баришівської, Калитянської, Великодимерської громад.
По Борщагівській та Вишнівській громадах фіксують ракетні удари.
У Бородянській, Гостомельській та Дмитрівській громадах – переміщення російських військ. У Бучанській та Немішаївській громадах росіяни окопались. Майже в усіх громадах Бучанського району зруйнована інфраструктура.
У Вишгородському районі (Іванківська, Димерська та Поліська громади) – гуманітарна катастрофа. Славутич повністю ізольований.
Волинь
Вночі з 27-го на 28 березня російська армія ракетним ударом знищила ще одну нафтобазу — цього разу у Луцьку. Крилату ракету окупанти випустили зі сторони Білорусі. Вона летіла на низькій висоті, тому радарам не вдалося її зафіксувати. Попередньо жертв не було.
Розбомблена нафтобаза у Луцьку, ліквідація пожежі. Фото: https://t.me/volyn_news/16905
Запаси пального, які були там, вигоріли, а сама нафтобаза серйозно ушкоджена. Рятувальники багато годин гасили пожежу. Цілеспрямоване знищення окупантами українських нафтобаз (а також продуктових складів) має ознаки економічної війни.
Сумщина
Керівник Сумщини Дмитро Живицький показав та розповів як виглядає та почувається звільнений від російських окупантів Тростянець.
Знищена військова техніка у звільненому Тростянці. Фото: t.me/operativnoZSUФото: t.me/operativnoZSUТак виглядає звільнений від окупантів РФ Тростянець. Фото: t.me/operativnoZSU
“Привезли вчора в громаду старлінк та генератори; зворушили питання, які турбують людей “як Суми?”, “а що там з Маріуполем?”, “чи стоїть Київ?”. Люди були відрізані від світу, від інформації. Третій день поспіль привозимо в Тростянець необхідну допомогу”, — повідомляє керівник ОДА.
Місцевий мешканець у звільненому від окупантів РФ Тростянці. Фото: t.me/operativnoZSU
“Швидкими” з Тростянця вивозять важких поранених до найближчих лікарень. Людей, які лишилися без житла внаслідок боїв, перевозять до Сум та розселяють у гуртожитках, годують, надають одяг та ліки.
“У самому Тростянці сильно постраждали центральна частина міста, район лікарні та лісництва. Район залізничного вокзалу та автовокзалу – повністю зруйновані. По громаді багато замінувань, розтяжки. Хоч звільнена від орків, утім не є безпечною територією”, – повідомляє очільник Сумщини.
Звільнений від окупантів РФ Тростянець. Фото: t.me/operativnoZSU
Розвідка
За даними української розвідки, російське військове командування планує у травні відправити в Україну військову техніку та 150 морпіхів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту, з-під Владивостока. А також підрозділ спецпризначенців зі східного військового округу, з-під Хабаровська.
На Поліському напрямку окупанти активно не наступали: відводять свої підрозділи на територію Білорусі для поповнення. Хоча продовжували гатити по підрозділах ЗСУ у районах населених пунктів Личанка, Петрушки, Шпитьки та Мощун.
У Гомельській області Білорусі зафіксували переміщення пускових установок “Іскандер-М” у бік держкордону з Україною.
Генпрокуратура фіксує злочини РФ в Україні щодня
За даними генпрокурорки Ірини Венедіктової, станом на 28 березня в Україні зареєстрували 3 085 воєнних злочинів РФ, які прокуратура намагається повно та своєчасно документувати.
Військові злочини РФ в Україні. Інфографіка генеральної прокуратури України