Стародавню скульптуру військовослужбовці знайшли у Великій Новосілці. Кам’яну бабу пошкодило мінометним обстрілом, а місцеві музейники про неї могли не знати (скульптуру знайшли поблизу одного з приватних будинків). Військові евакуювали статую у більш безпечне місце, а згодом планують передати музейним реставраторам.
Про це Вільному радіо розповів працівник Дніпровського історичного музею ім. Д. Яворницького, який нині воює у складі 128-ї бригади ТрО Дмитро Романчук.
Дмитро — історик та археолог. Тож, каже, до нього одразу звернулися побратими, коли побачили стародавню статую.
“Знайшов її мій побратим, ну і скинув мені фото, знаючи, що я працівник музею. Ми поїхали, подивилися та відкопали її. Взагалі мені сказали, що у цьому селі було більше десятка таких кам’яних баб. Вони стояли в парку, біля автостанції, можливо їх вивезли. А ця була просто біля паркану приватного господарства, тобто можливо навіть музейники про неї не знали”, — розповідає Дмитро.
Це — половецька кам’яна баба чоловічої статі, якій близько 1000 років.
Перші пошкодження скульптура з Великої Новосілки отримала ще минулого тисячоліття. Окрім цього, у статуї відвалилося плече через російські обстріли.
“Вона без голови. Голови в неї давно вже не було. По стану каменя видно, що голови немає вже років 200-300 чи більше. Також пошкоджена вона сучасним “прильотом”. Був мінометний обстріл і уламком в неї відбило плече”, — говорить військовослужбовець.
Такі кам’яні баби пов’язані з поминальними обрядами — їх встановлювали на могилах, курганах чи святилищах, каже історик. У степовій частині України (Донеччина, Луганщина, Дніпропетровщина, Запоріжжя) таких було багато.
Загалом половці залишили на наших територіях близько 40 тисяч скульптур. Але нині в усій Україні їх збереглося не більше 1200. Тому, продовжує Дмитро, було важливо вивезти з-під обстрілів й цю.
“Я хотів спочатку найняти цивільний маніпулятор, бо самі ми її не могли погрузити, вона дуже важка. Але всі відмовлялися сюди їхати, бо тут до фронту 10 кілометрів. А потім знайшли в бригаді у нас маніпулятор. Уламки, які відлетіли, зібрали, але, мабуть, не всі. Поки вдалося вивезти ближче до тилу. А коли я буду у відпустці — винайму маніпулятор і відвезу її у музей”, — ділиться Дмитро Романчук.
Поки що кам’яну бабу з Великої Новосілки зберігають в одному з сіл на межі Донецької та Дніпропетровської областей. А пізніше — передадуть у Дніпровський музей імені Дмитра Яворницького. Реставратори оброблять скульптуру спеціальними хімікатами, аби пам’ятка краще зберігалась, та вирішать, чи зможуть її відновити.
Нагадаємо, нині відомо, що росіяни зруйнували на Донеччині близько 80 культурних пам’яток, це найбільше по Україні.