Правоохоронці Бахмута у встановлений термін (24 години) не внесли в ЄРДР справу про порушення виборчого законодавства та перешкоджання діяльності журналіста під час підрахунку на одній з дільниць Бахмута. Кажуть — не знайшли складу злочину. Тож наша редакція звернулися до суду.
Суть порушення: під час підрахунку голосів на парламентських виборах 2019 журналісти Вільного радіо побували на дільниці 140 609, яка знаходиться на площі Свободи в центрі Бахмута. Від восьмої вечора і до другої ночі нарахували щонайменше два порушення закону, за якими довелося викликати поліцію.
По-перше, голова ДВК Ірина Яблокова підписала порожній пакувальний талон для підрахованих бюлетенів за партію “Опозиційний блок”. Підписи там поставили майже всі члени комісії. Зробити фото документа заборонили. Цифри в протокол вписали після того, як вже підписали документ. Такі дії створюють ризик щодо порушень за статтею 158 кримінального кодексу (фальсифікація виборчих документів, документів референдуму чи фальсифікація підсумків голосування).
По-друге, після опівночі комісія хотіла проголосувати за те, аби визнати зіпсований бюлетень дійсним. Коли журналістка зробила фото бюлетеня, комісія вдруге проголосувала за те, що представниця “Вільного радіо” нібито заважає роботі членів ДВК. Без відповідних протоколів і попереджень її вивели за межі дільниці.
“Не будемо зосереджуватись на тому, що саме ви фотографували. Ви збирали інформацію. Відповідно до Закону про інформацію, журналіст під час виконання своїх посадових обов’язків має право використовувати аудіо—, відео—, фото техніку. Це прямо передбачено законом”, — зазначає юрист Інституту масової інформації Алі Сафаров.
Таким чином, представники дільничної виборчої комісії перешкоджали журналістській діяльності, а отже їхні дії підпадають під 171 статтю Кримінального кодексу України.
За даними фактами журналістка Вільного радіо Діана Шароді написала заяву в поліцію.
Реакція поліції: Лише на третій день після подання заяви в поліцію до редакції подзвонив капітан поліції Петро Кипрота. Кілька разів перепитував, чи є відео-докази, які підтверджують факт порушення на дільниці. І уточнив, чи дійсно журналіст хоче продовжувати вести цю справу.
Далі діалог:
Слідчий: ЕРДР немає, я вам можу сказати.
Діана Шароді: А чому?
Слідчий: Ну тому що немає складу кримінального правопорушення.
Діана Шароді: А в заяві хіба підстав не достатньо?
Слідчий: Ні, крім заяви розглядається справа по суті питання. І тоді вже… Якщо людина пише, що просить притягнути до кримінальної відповідальності людину, яка наступила на ногу, ми ж не будемо відкривати кримінальну справу.
Діана Шароді: Так, я розумію.
Слідчий: Тобто все розглядається, є у нас і керівники слідства, і прокуратура.. Все обговорюється, і тоді вже приймається рішення.
Діана Шароді: Але ж в законі вказано, що протягом 24-х годин з моменту подачі потрібно внести.
Слідчий: А вже скільки пройшло?
Діана Шароді: Три дні.
Слідчий: Три дні, ось я вам телефоную і кажу, що тут кримінального правопорушення немає.
Зазначимо, внести в ЄРДР мали в будь-якому випадку.
“Не внесення в Єдиний реєстр досудових розслідувань — це дуже критично і дуже важливо. Якщо навіть немає складу злочину, вони спочатку вносять в ЄРДР, а потім закривають кримінальне провадження. А відповідно до ст. 214 КПК, вони (поліція, — ред.) зобов’язані відразу невідкладно внести в ЄРДР”, — наголосив юрист Інституту масової інформації Алі Сафаров.
Журналісти Вільного радіо підготували скаргу стосовно бездіяльності правоохоронців. Документи спрямували в Артемівський міськрайонний суд та прокуратуру.
Читайте також: