Підтримати
На Донеччині є майстриня, яка робить витинанки

На Донеччині вчителька школи мистецтв вже 10 років навчає дітей робити витинанки. Вона – єдиний майстер цього мистецтва не лише в рідному Часів Ярі, а й на всю Донеччину.  Ми подивились як створюються витинанки та розпитали, що особливого в цьому мистецтві.

 

Часів Яр – це маленьке містечко. На сайті міської ради зазначається, що тут живуть трохи більше 13 тис людей (дані на 2017 рік). Для порівняння, приблизно стільки людей взяли участь в “Пробігу під каштанами-2018” в Києві. Тобто, вмістились на частині вулиці Хрещатик.

Школа мистецтв, де Вікторія Нестерова навчає своїх учнів, знаходиться в будинку культури в Часів Ярі. Їхній кабінет розташований на третьому поверсі, майже в піддаші. Це невелика, але простора кімната з вікнами до підлоги на різні сторони. На стінах школи мистецтв висить більше сотні робіт, які робили діти або сама вчителька. Але якщо їх взяти до рук чи поворухнути – це буде чутно. Адже працюють тут настільки тихо, що із звуків тільки олівець по мольберту та стишена класична музика з колонок.

“Знаєте, такий настрій створюється. Вони тоді менше спілкуються, вони слухають музику. Це їх надихає. Зараз ми поставили класичну, а частіше буває і джазова, і інші різні жанри”, — розповідає вчителька школи мистецтв Вікторія Нестерова.

На Донеччині є майстриня, яка робить витинанки

Вікторія Нестерова може перервати тишу. Це вона тут головна: вчителька, наставниця, майстриня. Ми потрапили до школи на заняття, на якому діти малюють натюрморти, але вчить Вікторія їх не лише цьому. Жінка – єдина в Донецькій області майстриня витинанки. Усього, за даними сайту Українська витинанка, в Україні налічується 70 майстрів її профілю.

Для довідки: Витинанка — це вирізка з паперу та інших матеріалів, які підходять для неї, різних орнаментів. Цей вид мистецтва розповсюджений в Україні, Польщі, Білорусі, західній Росії та навіть Китаї. Відомий приклад витинанки – новорічна сніжинка. Витинанка з’явилась ще кілька століть тому, нею люди прикрашали свої домівки.  Однак тривалий час у цього виду мистецтва зменшувалась кількість прихильників. Відродження витинанки в Україні почалось приблизно в 2008 році.

Вікторія Нестерова познайомилася з цим видом прикладного мистецтва в 2007 році.

“Навчалася я сама. Тоді, ще не маючи інтернета, займалась по журналам, книжкам, десь по якимось листівкам. Це було спонтанне рішення, зайнятись витинанкою, але потім це мене так зацікавило”, — згадує майстриня.

Самостійне навчання Вікторії пройшло вдало. Її роботи займали призові місця у різних конкурсах. А в 2016 році витвори майстрині так зацікавили колег в соцмережах, що її покликали на Міжнародний симпозіум з художнього вирізання з паперу в Білорусі.

Ще до того, Вікторія вирішила навчити робити витинанки й інших. В школі мистецтв, де викладає, в 2008 році Нестерова заснувала предмет на вибір “витинанкарство”. Викладає його і сьогодні. Щоб навчитись витинанці та малювати діти платять по 80 грн на місяць.

Вікторія розповідає, витинанки бувають різних форм: малюнки на стіні, сніжинки на вікні та іграшки на ялинці або навіть рушники. Та всі починаються однаково: діти олівцем роблять трафарет на папері. Після цього спеціальним ножем потрібно вирізати елементи, частина з яких менше міліметра.

На Донеччині є майстриня, яка робить витинанки

Сам папір лежить в цей час на дошці, яка відновлюється від порізів та не дозволяє пошкрябати стіл. Рівень сніжинок юні творці з цієї студії вже пройшли, тож на одну роботу вони витрачають день або і два.

Витинанка може бути зображена в деяких символах: дерево життя, коло, авангардні малюнки, сюжетні зображення та інші.  

“Бувають одношарові, багатошарові, потім вони бувають складні, прості. Сніжинка — це також витинанка, але це просто у 8 разів складена. Діти цікавляться більш такими сюжетними витинанками”, — зазначила Вікторія Нестерова.

Наприклад, 2 дні потрібно на 1 витинанку-рушник Таїсії Первак. Роботи школярки відрізняються від інших великою кількість дрібних елементів.  

На Донеччині є майстриня, яка робить витинанки

За словами Вікторії Нестерової, за весь час її роботи, в неї навчалось більше півсотні учнів. Наразі витинанкою в неї займаються 30 дітей. Серед яких переможці міських, регіональних та всеукраїнських конкурсів. Одна з її учениць,  Ольга Медведева, нещодавно отримала президентську стипендію за свої роботи.

На Донеччині є майстриня, яка робить витинанки

Вікторія Нестерова розповідає, що коли працюєш з витинанкою, ти зосереджується та відволікаєшся від усіх проблем. Це для людини, як спосіб заспокоїти нерви.

Як каже викладачка, у кожного майстра є свій стиль, свої особливості, і тому легко впізнати свої мотиви. Через це вони ніколи не використовують інтернет або інші малюнки. Кожен вигадує всі елементи самостійно. Щоб не допустити плагіату.

Цінна унікальність і для продажу. Витинанка може бути бізнесом. Адже є варіанти багатьох дизайнерських товарів. Вікторія Нестерова продає свої роботи, а також робить на замовлення. Вартість стартує від 50 гривень. Максимальний прайс жінка не називає, адже ціна залежить від кількості дрібних елементів та важкості роботи.

На Донеччині є майстриня, яка робить витинанки

Під школою мистецтв, поверхом нижче, розташована виставка робіт, які перемагали або брали участь в конкурсах. На тому ж поверсі знаходилася виборча дільниця під час виборів президента 2019. Вікторія згадує, що коли люди приходили голосувати, вони трохи затримувались на дільниці. Розглядали роботи. За її словами, більшість мешканців Часів Яру навіть не знають, що в місті є школа мистецтв.  

І це майстриня намагається виправляти. Вона приймає нових учнів та допомагає розвиватись тим, що вже займаються з нею. Нестерова сподівається, що мистецтво витинанки на Донеччині розквітне. Це показує і особиста статистика: коли лише розпочинала, то цікавилися кілька дітей. А зараз 30 з 30 її вихованців беруть саме додаткові уроки цього мистецтва вирізання.  


Завантажити ще...