За новими правилами, підприємства мають наперед сплачувати за електроенергію. Область домовилась про оплату лише половини попереднього рахунку місцевих підприємств перед КП “Вода Донбасу”, але і цього багато з населених пунктів не виконують.
“Ситуація досить загрозлива, і якщо ми зараз не приймемо певні рішення, ми можемо залишитися без водопостачання. У зв’язку із заборгованістю КП «Вода Донбасу» в розмірі 1 мільярда гривень, їм можуть просто відключити електроенергію. Зупиняться насоси, і води у всій області не буде», — повідомив під час засідання колегії Донецької ОДА очільник області Олександр Куць.
Цю проблему керівництво області запропонувало вирішити своєчасною оплатою послуг з боку комунальних підприємств. Як зазначив перший заступник голови області Євген Вілінський, наразі є два питання, які виникли з переходом на нове законодавство в сфері поставок електроенергії.
“У зв’язку з переходом на нову систему формування ціни, КП «Вода Донбасу» фактично повинна оплачувати платежі за електроенергію авансом, для того, щоб забезпечити подачу води як кінцевому споживачу, так і міськводоканалам”, — зазначив Вілінський.
Раніше була домовленість про те, що міськводоканали будуть сплачувати за воду 50% платежів. Зараз фахівці проводять розрахунки, які покриють потреби КП «Вода Донбасу». Станом на зараз ці платежі оплачені далеко не у всіх. Якщо їх не внесуть вчасно, то постачальник електричної енергії має право її просто відключити. Тоді без води залишаться ключові об’єкти водопостачання.
За словами Євгена Вілінського, облдержадміністрація висловила об’єктивно прораховану пропозицію водоканалам, які повинні поступово переходити на 100% оплату. Станом на 1 січня всім водоканалам доручили сплатити до 70% платежів за поставку води. Однак зараз більшість міських водоканалів не сплатили навіть 50% вартості споживаної води.
Нагадаємо, щонайменше 28 тисяч мешканців Донеччини отримують питну воду тільки від волонтерів. Через пробиті обстрілами або просто зношені від часу водогони, кілька десятків тисяч людей на Донбасі залишились без постійного доступу до питної води. Допомагають їм тільки волонтери. У представників влади розгляд питання затягується. Для прикладу, БФ ADRA Ukraine щотижня розвозить майже 60 тисяч літрів води мешканцям 20 населених пунктів Донецької області. Так благодійники доставляють воду в Мар’їнський, Нікольський, Волноваський райони та Авдіївку.