image

Вода погодинно та невчасний старт опалення: що відбулось у комунальній сфері в 2019 на прикладі Бахмута


Вода погодинно та невчасний старт опалення: що відбулось у комунальній сфері в 2019 на прикладі Бахмута
Як змінювалися тарифи на комунальні послуги протягом року в Україні? Ціни на які послуги зросли у Бахмуті? Якими сюрпризами комунальники дивували бахмутян цьогоріч? Про це та інше читайте у матеріалі.
ГАЗ
Кабмін встановив нову норму споживання газу на одну людину на місяць. Так, з 30 січня 2019 року вона становить 3,29 кубометра.

Тодішній прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що платіжки за газ для господарств, які не мають лічильників, дуже завищені. Це зумовлено скасуванням судом рішення уряду, яке регламентувало оплату використаного блакитного палива не за лічильником.
Я хочу, щоб у максимально стислі терміни, наскільки це можливо, в кожному домогосподарстві України був газовий лічильник за рахунок "Нафтогазу". А його витрати ми врахуємо в їхньому фінансовому плані
– сказав Гройсман.
У квітні НАК "Нафтогаз України" знизив ціну на газ для населення. Кабмін підтримав рішення корпорації про зниження ціни на газ і закликав продавати паливо для населення дешевше, ніж за 8,55 грн/м³. Тож з 1 квітня 2019 року "Нафтогаз" знизив ціну на газ з 8,55 грн за кубометр до 8,38 грн за куб. Таким чином, газ подешевшав на 17 копійок.

Ціна газу знизилась. "Нафтогаз" нас про це поінформував. І ми прийняли рішення, щоб він продавав нижче, ніж 8,55 грн. І тому я не бачу жодних підстав, щоб ціна була вищою, ніж вона є сьогодні. Навіть більше: ми не тільки дали право "Нафтогазу", ми зобов'язуємо його продавати газ дешевше, якщо вони купують його дешевше. По-іншому бути не можеЯ хочу, щоб у максимально стислі терміни, наскільки це можливо, в кожному домогосподарстві України був газовий лічильник за рахунок "Нафтогазу". А його витрати ми врахуємо в їхньому фінансовому плані
– пояснив тодішній голова уряду в коментарі телеканалу "Прямий".
Прогнози Гройсмана справдилися: з 1 травня ціна на блакитне паливо зменшилася на 300 гривень за тисячу кубічних метрів. Відповідне рішення в кінці квітня ухвалили кабінет міністрів і "Нафтогаз України".
Станом на квітень ми маємо ситуацію, коли в нас ціна газу для населення є вищою, аніж ціна газу на біржі в Європі. Тому звичайно, що це треба виправити
– розповів журналістам "ТСН" експерт з питань енергетики штабу Володимира Зеленського Андрій Герус.
Для побутових споживачів газ став коштувати 8,25 гривень за кубометр.

Крім того, з 1 травня 2019 року в НАК "Нафтогаз України" запровадили новий механізм визначення регульованої ціни на газ, яка може змінюватися щомісяця. Оскільки в структурі ціни на газ закладені тарифи на транспортування газу Укртрансгазом (які можуть відрізнятися для різних регіонів), то й вартість природного газу для населення на територіях ліцензованої діяльності облгазів та міськгазів для побутових споживачів також може відрізнятися.
Так, протягом травня споживачі ПАТ "Донецькоблгаз" платили 8,18 грн за 1 м³ з урахуванням ПДВ. Згідно з інформацією мінфіну, кожного місяця ціна за куб газу ставала все нижчою, і в грудні вона становила вже 6,07 грн за 1 м³. Але окремо платять за доставку.

20 грудня Київ та Москва підписали п'ятирічний контракт на продовження транзиту російського газу через Україну. За словами прем'єр-міністра України Олексія Гончарука, найближчим часом газ дорожчати не буде.
Тариф за прокачку російського газу буде встановлюватися не на двосторонніх переговорах, а за європейськими правилами. Це означає, що незалежний регулятор порахує, скільки потрібно заплатити українському оператору, щоб надати таку послугу. Це означає, що цієї зими ціна на газ зростати не буде
– пояснює Олексій Гончарук.
ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ
На початку 2019 року екс-очільник ДонОДА Олександр Куць заявив, що в Донецькій області повністю перебудували електромережі. Це надало змогу не залежати від електропостачання з боку тимчасово окупованої частини Донбасу.
З окупованої території електроенергію ми не отримуємо. На теперішній час ми повністю автономні і перебудова електромереж вже відбулась
– зазначив Куць.
За цей рік тарифи на електроенергію залишилися незмінними. Так, за обсяг, спожитий до 100 кВт/год електроенергії на місяць потрібно платити 90 грн. Ті ж, хто за місяць використав понад 100 кВт/год, мають віддати 168 грн і більше.
Тариф на сьогодні для побутових клієнтів України та Донецької області залишається незмінним та регулюється Національною комісією регулювання електроенергетики України
– повідомив директор «Донецьких енергетичних послуг» Олександр Северін в ефірі телеканалу "Мариупольское ТВ".
У червні у прес-службі ДТЕК повідомили, що в 2019 році тарифи для абонентів, у яких встановлені зонні лічильники, не зміняться.

Порядок розрахунків для 40 тис. власників зонних лічильників залишається таким:

Двозонні тарифи:
0,5 тарифу з 23:00 до 7:00;
повний тариф у інші години доби.
Тризонні тарифи:
1,5 тарифу з 8:00 до 11:00 та з 20:00 до 22:00;
повний тариф з 7:00 до 8:00, з 11:00 до 20:00 та 22:00 до 23:00;
0,4 тарифу з 23:00 до 7:00.
Багатозонними лічильниками користуються 40 тисяч наших клієнтів. Найпростіший спосіб для жителів Донеччини скористатися перевагами нічного тарифу – встановити двозонний лічильник у складі енергоефективного набору Розумний WATT. Окрім приладу обліку у ньому є LED-лампи та розумна розетка, що програмує роботу побутових приладів у нічний час. Використання набору дозволяє заощаджувати до 50% витрат на електроенергію
– розповів Олександр Северін.
ВОДА
У березні держпідприємство "Укрінтеренерго" попередило КП "Вода Донбасу", що може відключити підприємство від електропостачання через несплату заборгованості у мільярд гривень. Однак обласний водопостачальник не віддав борг, тож 23 травня "Укрінтеренерго" частково знеструмило КП "Вода Донбасу". Більш, як 3 мільйони людей з 15 населених пунктів залишились без води.

Невдовзі до цього списку додалися ще 6 населених пунктів, адже 27 травня зупинили роботу Артемівської фільтрувальної станції. У Бахмуті без води залишились кілька районів.
Ситуація дуже складна в Бахмуті, у всіх селах, які ведуть до Соледара і в самому Соледарі. Ми не маємо боргів за електроенергію, ми 70% сплачуємо "Воді Донбасу" "живими" грошима за покупну воду. А 30% згідно з договором сплачуємо коштом пільг і субсидій. Я хочу вибачитися перед мешканцями, ми робимо все можливе й неможливе, щоб увімкнути фільтрувальну станцію "Води Донбасу" та подати воду у звичному режимі для мешканців Бахмута, Соледара та всіх сіл
– звертався тоді до жителів, які залишилися без води, міський голова Олексій Рева.

30 травня ситуація з водопостачанням почала поліпшуватися. Фільтрувальну станцію тимчасово запустили за допомогою генераторів. Однак, потужності генераторів не вистачало, щоб подати воду в усі райони. Тим, хто залишився з сухими кранами, рятувальники разом з комунальною службою КП "Бахмут-Вода" підвозили технічну воду. Всі соціальні об'єкти – дитсадки, школи та лікарні – були також забезпечені як питною, так і технічною водою.

Питанням водопостачання в області займалися навіть на рівні Ради національної безпеки та оборони.
Того ж місяця КП "БАХМУТ-ВОДА" розпочала кампанію з повернення боргів мешканців за воду. Збирали борги в компанії, щоб заплатити власні. "БАХМУТ-ВОДА" заборгувала постачальнику, КП "Вода Донбасу", 32 мільйони гривень. Виплатити гроші домовились за 3 роки.

У списку неплатників Бахмута значилося понад 100 будинків. Через нестачу коштів у водоканалу в місті розглядали варіант подачі води погодинно.
Деякі будинки відключали від водопостачання. Так, у буд. №6б по вул. Ціолковського усім мешканцям перекрили воду.
Попереджальні оголошення були розвішені на всіх під'їздах з датою відключення. Там було написано: "Обмеження подачі води". А нижче за текстом йшло речення з проханням з питань погашення боргів звертатися у приймальні пункти населення до нашого підприємства. Тобто, це питання можна було вирішити й не доводити до відключення будинків, якби з'явилися зацікавлені люди
– розповіла телеканалу "UA: Донбас" начальниця служби реалізації КП "БАХМУТ-ВОДА" Вікторія Сташевська.
Після відключення мешканці будинку по вул. Ціолковського створили ініціативну групу та домовилися з неплатниками про погашення заборгованості.
За словами заступника директора КП "БАХМУТ-ВОДА" Дмитра Підкуйка, протягом тижня рівень проплати зріс з 50% до 90%, тож воду мешканцям повернули.

Однак у міськводоканалі були налаштовані, що не всі бахмутські неплатники проявлять ініціативу у сплаті боргів. Тому розглядали жорсткіший варіант: подачу води для всього міста лише по 4 години на день (2 години зранку та 2 години ввечері).

Бахмутяни з оплатою боргів не поспішали, тож з 23 липня воду стали подавати по 9 годин на добу.
В місто проводиться скорочена подача води, а ми, в свою чергу, подаємо воду з 5 до 9 ранку і з 17 до 22 вечора, а в інший час проводиться підбір води з резервуарів
– розповіли тоді Вільному радіо в диспетчерській службі КП "БАХМУТ-ВОДА".

У липні бахмутська компанія-водопостачальник була змушена просити Нацкомісію з регулювання у сфері комунальних послуг переглянути тарифи. Така ситуація виникла через заборгованість КП "БАХМУТ-ВОДА" за воду перед обласним водопостачальником.

За словами заступника директора міськводоканалу Дмитра Підкуйка, тарифи за воду для населення не покривали витрати підприємства.
Частково через те, що не 100% оплата, частково через те, що тарифи не покривають собівартість. Інфляція, все дорожчає, пальне дорожчає. Тариф не покриває собівартість вже дуже давно, але до цього "Вода Донбасу" не вела таку жорстку політику по відношенню оплати за воду
– розповів Підкуйко.
Тоді в платіжках у бахмутян були такі цифри:
Державний сектор — 24,72 грн/куб (тарифи не змінювались з січня 2018 року);
Приватний сектор — 16,49 грн/куб для будинків без каналізації та 26,06 грн/куб для тих, у кого каналізація є (тариф набув чинності 1 червня 2019 року).
З 22 вересня вода подорожчала для мешканців приватного сектора. Ціни виросли у зв'язку з підвищенням середньої зарплати. Відтоді ті, в кого вдома немає каналізації, стали платити 18,13 грн/куб, а ті, в кого каналізація проведена – 28,66 грн/куб.

Для мешканців багатоповерхових будинків тариф на воду залишили незмінним.

ТЕПЛОЕНЕРГІЯ
Через мільйонні борги за опалення Бахмут у цьому році опинився під загрозою зриву початку опалювального сезону. У коментарі Вільному радіо заступник директора ТОВ "Бахмут-Енергія" Сергій Логвінов розповів, що 100 мільйонів боргу виникли через несплату місцевими жителями рахунків за тепло. За його словами, якби бахмутяни своєчасно оплачували рахунки, проблем би не виникло.
Ми будемо намагатися його (борг, — ред.) частково реструктуризувати. Але у будь-якому випадку його треба оплачувати, іншого виходу немає
– зазначив Сергій Логвінов.
Додамо, що НАК "Нафтогаз Україна" опублікував список боржників за теплопостачання. В Донецькій області найбільше заборгувало ТОВ "Бахмут-Енергія" — майже 96 мільйонів гривень.

Щоб повернути заборговані гроші, комунальники звертаються до суду. Якщо споживач не сплачує за опалення понад 3 місяці, "Бахмут-Енергія" може звернутися з позовом на неплатника до суду. Однак через фінансові труднощі деякі люди не можуть заплатити за використане тепло. Тому, якщо заборгованість все ж 3 місяці, а платежі надходять регулярно, але не в повному обсязі, то до суду підприємство звертатись не буде.
Старт опалювального сезону в цьому році кілька разів відтерміновували. Спочатку тепло в батареях мало з'явитися 16 жовтня, потім дату увімкнення опалення перенесли на 21 жовтня. Згодом старт сезону відстрочили ще на тиждень через сприятливі погодні умови. 28 жовтня у "Бахмут-Енергії" повідомили, що в міських котельнях опломбовані газові засувки. Теплопостачальник чекав, поки в столиці підпишуть договір про реструктуризацію боргу і видадуть обсяг газу на зиму. 30 жовтня знов не увімкнули. На цей раз – через технічні складнощі НАК "Нафтогаз Україна".
Цього не сталося тому, що НАК "Нафтогаз Україна" технічно не може внести нас на єдину електронну платформу споживачів газу
– пояснив заступник директора ТОВ "Бахмут-Енергія" Сергій Логвінов.
Лише ввечері 30 жовтня – через півмісяця з першої оголошеної дати ввімкнення опалення – тепло почало з'являтися в батареях бахмутян.
Ціна на опалення залишилася незмінною.
Тариф для населення з 1 грудня 2019 року становить з урахуванням ПДВ 1789 грн 40 коп
– повідомив Сергій Логвінов.
В 2020 ж урядовці обіцяють поступово знижувати тарифи на опалення. Наприкінці грудня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що у тепло для українців може подешевшати на 30%. Це пов'язано з підписанням вигідного контракту з Москвою на транзит російського газу через Україну.

Інформацію про зменшення ціни на опалення Вільному радіо підтвердив заступник очільника "Бахмут-Енергії".
До тарифів буде застосовуватися коефіцієнт на зниження вартості газу. Буде газ дешевшати – будуть і тарифи дешевшати. На сьогодні це десь 15-20 відсотків
– говорить Сергій Логвінов.
І це не єдина гарна звістка, яка стосується сфери комунальних послуг. В цьому році в кабміні прийняли рішення позбавити абонентів похилого віку високих платіжок за використані послуги.

Так, пенсіонери віком понад 70 років сплачуватимуть лише частину рахунків за житлово-комунальні послуги. Решту — має покривати держава через субсидії.

Про це в ефірі "1+1" сказав представник Президента в уряді Андрій Герус.
За допомогою спрощеного процесу отримання субсидій для людей поважного віку ми знімемо з них тягар платежів за ЖКП. Що мається на увазі? Вони платитимуть незначну частину рахунків, а решту за них покриватиме держава. Можливо, не вийде зробити комуналку безкоштовною, але більшу частину покриватиме держава
– сказав Герус.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: