Підтримати
ш
Фото з відкритих джерел

 В соцмережах з’явилося декілька фотографій водоймища  з водою помаранчевого та червоно-бурого кольорів, місцями  — фіолетового. Користувачі пишуть — так зараз виглядає одне з водоймищ в Єнакієвому. 

Дописувачі повідомляють, що в одне з водоймищ у Єнакієвому без будь-якого очищення скидають стоки з шахти, яка не працює. На фотографіях помітно, що яскраво-помаранчевим мулом забруднені також береги водоймища. 

допис твіттер
Скріншот допису у Твіттер

 

водоймище Єнакієве
Фото з відкритих джерел

             

В коментарях мешканці ОРДЛО розповідають, що в сусідніх населених пунктах Ольховатка та Булавінське ситуація аналогічна. 

Так, користувачка соцмережі під ніком “Оля Алмазова” написала: 

“В Ольховатці те ж саме. Відкачують воду з шахти, і вона така ж руда тече в ставок, а потім далі”. Інший дописувач соцмережі, Олексій Двужильний, нижче додає: “З Булавінської шахти точно така в 3-й ставок текла”. 

коментарі соцмереж
Скріншот коментарів у соцмережах

Зазначимо, в районі Єнакієвого  є близько десяти різних водоймищ, як от т. зв. Єнакієвське море, водоймище стадіону “Металург”, “ДСК”, відстійник “Олександрівський”, “Водокачка” селища Гагарине. Деякі з них, наприклад Волинцівське водоймище (більше відоме як “Третій ставок”) знаходяться неподалік шахт. 

Для довідки:
Після окупації частини Донбасу, російські найманці багато шахт закрили. Паралельно припинили відкачування шахтних вод. Точна кількість таких підтоплених руїн невідома, але експерти з міжнародних організацій достеменно знають про 39 закритих і затоплених шахт по той бік лінії розмежування. Забруднені шахтні води зруйнованих і розграбованих вугледобувних підприємств окупованої Донеччини та Луганщини поступово піднімаються до земної поверхні. Про це йдеться в екологічному звіті ОБСЄ “Оцінка екологічної шкоди та пріоритети відновлення довкілля на сході України” від 2017-го року.
 

ЩО БОЙОВІ ДІЇ НА ДОНБАСІ ЗРОБИЛИ ШАХТАМ РЕГІОНУ?

“На окупованій території опинилось 96 шахт. З них в роботі 28-32 шахти. Працюють вони на рівні потужності довоєнного періоду десь на 30-40%”  — розповів Вільному радіо голова незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець. 

Ще кілька років тому фахівці відзначали, що під час бойових дій на Донбасі вугледобувні підприємства часто відключали від електропостачання. Це, своєю чергою, призводило до зупинки відкачування шахтних вод, а в деяких випадках – до повного затоплення шахт. Станом на кінець 2017-го року водовідлив не працював практично на всій території від Горлівки до Єнакієвого та в районі Первомайська; частково відкачували воду в Донецьку, Макіївці, Шахтарську та Торецьку. Тоді екологічні експерти ОБСЄ повідомляли, що загальний щорічний водовідлив в Донбасі скоротився з 800 млн кубометрів до 400 млн кубометрів, тобто вдвічі. За даними експерта ОБСЄ з питань екології Дмитра Аверіна, наразі на окупованій території знаходиться близько 40 затоплених шахт. У звіті екологи прогнозували: якщо ця тенденція зберігатиметься, за кілька років частина шахтних вод почне потрапляти в підземні водоносні горизонти, змішуючись з підземними водами.

ЯК ЗАТОПЛЕНІ В ОРДЛО ШАХТИ ЗАГРОЖУЮТЬ НАМ?  

Шахтні води забруднені багатьма хімічними елементами.

“Ця шахтна вода не тільки високомінералізована, вона виносить з собою важкі метали та різні отруйні хімічні речовини. Там вся таблиця Менделєєва по суті присутня”  — каже Волинець.

шахтні води
Водоймище ймовірно поблизу Єнакієвого. Фото з соцмереж.

 

Без відкачування забруднені води з підтоплених шахт та прилеглих територій контактують з підземними та поверхневими водами регіону та забруднюють їх, по обидва боки лінії зіткнення:

“Ця брудна шахтна вода, піднімаючись вверх, з’єднується з ґрунтовими водами, з питним шаром води. Потім ще вище  — з вигрібними ямами, каналізаціями, водопроводами — воно все разом там” — пояснює Михайло Волинець.  

Зазначимо, рівень приповерхневих підземних вод на Донбасі часто знаходиться на глибинах до 10 метрів від поверхні землі. Це води, які ми використовуємо для питного водопостачання та зрошення полів. Тобто, така ситуація призведе до часткового засолення сільськогосподарської землі:

“Піднімаються ґрунтові води до поверхні в купі з цими шахтними водами, і окрім засолення йде й заболочення”  — розповідає Волинець.   

Особливу загрозу становить підтоплення шахт на Донбасі, які використовувались як сховища відходів. Така небезпека існує для, насамперед, шахт “Олександр-Захід”, “Вуглегірська” та імені Калініна в Горлівці Донецької області. 

А підтоплення шахти “Юний Комунар” (або “Юнком”) неподалік Харцизька може спричинити радіаційне забруднення підземних вод:

“Шахта “Юнком”, де здійснили ядерний вибух в радянські часи,  — там зараз після окупації йде затоплення. А також йде затоплення шахти “Олександр-Захід”  — там, де в 1989 році був виток з хімічного заводу 30-ти тонн суперотруйної речовини мононітрохлорбензолу”  — зазначає Михайло Волинець.   

шахта Юнком
Шахта “Юнком” на Донеччині. Фото: Михайло Кулішов

 

На шахті “Юнком” в місті Юнокомунаровськ в 1979 році радянські науковці здійснили підземний ядерний вибух. Хотіли дізнатися чи знизиться напруга в гірничому масиві та таким чином підвищувати безпеку у відпрацьованих вугільних пластах. Тут законсервували капсулу з радіоактивними речовинами. Ізольовану небезпечну виробку роками утримували в сухому режимі консервації, відкачуючи воду всі ці десятиліття. 

Проте у квітні 2018 року окупаційна влада Єнакієвого і Донецька за браком коштів зупинила роботу насосів, і виробки “Юнкому” стали поступово наповнюватися підземними водами. За останньою інформацією, нині під водою опинилися вже понад 35% підземних виробок, і затоплення радіоактивної капсули стає дедалі ближчим. Екологи вважають, що це загрожує масштабною екологічною катастрофою: радіація через підземні води може потрапити в головну водну артерію Донбасу — річку Сіверський Донець і навіть в Азовське море.

За прогнозами аналітиків, внаслідок масштабного затоплення шахт на Донбасі просідатимуть ґрунти.  Зараз експерти вже фіксують зниження рівня ґрунтів від кількох см до 10 см — їхні припущення підтверджують знімки, які ОБСЄ отримала у співпраці з космічним агентством України. Такі просідання земної поверхні пошкодять будівлі, споруди та комунікації, в тому числі  — підземні газопроводи, каналізаційні та водопровідні системи, а також систему каналу “Сіверський Донець – Донбас”.

Михайло Волинець нагадав про локальну техногенну катастрофу, яка сталася в 1990-х роках після першого випадку затоплення вугільної шахти в історії незалежної України  — шахт об’єднання “Стахановвугілля”.  

“Вода вийшла на поверхню через пів року і затопила понад 2 тис га орної землі, кілька десятків вулиць в приватному секторі в місті Стаханові та кілька десятків багатоповерхівок. Шахтні води, піднімаючись по тріщинах вугільних пластів, витісняли газ метан. Він став накопичуватись у підвалах або в нижніх поверхах будинків. Тоді зафіксували більше 30-ти випадків спалахів (людина сірник чиркнула чи вимикач натиснула — іскра). В результаті — опіки обличчя, зір втрачений, опіки рук, одежа обгоріла, переляк. А ще підтоплення шахтними водами порушили каналізаційні та водопостачальні системи: каналізаційні стоки попали у водопровід. І дуже швидко сотні людей захворіли на гепатит”, — пригадав голова профспілки гірників України. 

Нагадаю, наразі кілька шахт на підконтрольній уряду частині Донбасу опинились під загрозою затоплення через борги за електрику. Але грошей на їх виплату все одно не вистачає.   Президент України Володимир Зеленський анонсував зміни у вугільній галузі. У 2020 році уряд має розробити програму “справедливої трансформації” вугільних регіонів, мета якої  — забезпечити гідне життя у шахтарських містах. За це відповідатиме в тому числі міністерство енергетики, яке з березня 2020 року тимчасово очолює ексменеджер ДТЕКу Віталій Шубін.  

Детальніше про ситуацію з шахтами в регіоні ви можете почитати в підсумковому матеріалі за 2019 рік

Читайте також:


Завантажити ще...