Новообраний Президент України Володимир Зеленський підписав Указ, яким він розпустив парламент. Таким чином запущено виборчий процес та почалася підготовка до дострокових виборів у Верховну Раду.
Новообраний Гарант Конституції Володимир Зеленський скористався своїм правом, та відповідно до статті 90 Конституції України достроково розпустив Верховну Раду України. Відповідний указ Президента України з’явився на сайті Адміністрації Президента України 21 травня.
Таким чином, згідно з статтею 77 Конституції України, позачергові вибори парламенту України мають відбутися 21 липня 2019 року.
Як розповіла журналістам секретар ЦВК Наталя Бернацька, жодне рішення суду не може вплинути на проведення позачергових виборів Верховної Ради.
“Відповідно нормам чинного законодавства, якщо виборчий процес почався, то жодне рішення суду не зможе зупинити його. Коли оприлюднений Указ Президента про розпуск Верховної Ради, то з наступного дня ми будемо вже у виборчому процесі”, — розповіла журналістам після інавгурації секретар Центрвиборчкому Наталя Бернацька, передає Інтерфакс-Україна.
Зауважимо, Центральна виборча комісія вже оприлюднила перелік одномандатних виборчих округів для чергових виборів нардепів України 27 жовтня 2019 року. В цей перелік входять округи і в Донецькій та Луганській областях. Однак, через відсутність гарантії безпеки вибори в цих областях можуть скасувати. Ці гарантії мають надати в облдержадміністраціях (військово-цивільних адміністраціях). З висновками місцевої влади, ЦВК остаточно затверджує де вибори відбудуться.
Зазначимо, через бойові дії у Донецькій та Луганській областях в 2014 році не проводились парламентські вибори та вибори Президента України. Та чергові вибори Президента України 2019 року на частині територій все ж провели.
Оскільки Указ про розпуск Верховної ради підписаний зараз, то вибори проведуть відповідно до чинного законодавства.
Яка виборча система діє зараз в Україні?
Виборча система, за якою ми обираємо народних депутатів, – змішана. Її впровадили за часів Януковича. За принципами: 50% Верховної Ради обирається з мажоритарних округів і ще 50% – за пропорційною системою із закритими партійними списками.
Мажоритарні округи (225 депутатів) – це коли ви голосуєте за одного кандидата з наданого переліку. Перемагає той, хто отримує більшість голосів виборців у своєму окрузі.
Пропорційна система із закритими списками (225 депутатів) – це коли ви голосуєте за партію. Якщо партія набирає понад 5% голосів виборців, вона потрапляє до парламенту. Кількість місць у парламенті визначається пропорційно до набраних голосів. Тут важливо, що хто в списку партії можуть не оголошувати.