Підтримати
Зображення до посту Волонтери розробляють законопроект, щоб узаконити приватні хоспіси
Фото: Денис Руденко/Вільне радіо

В міжнародний день людей похилого віку громадські активісти з кількох міст України зібрались в Краматорську аби разом визначити: як створити умови для створення легального приватного будинку для літніх людей. Для цього шукають ідеї пунктів, що потрібно прописати в профільний законопроект.

 

Без документів та з мінімальною пенсію, покинуті дітьми та державою. Доглядом саме таких людей займається щонайменше 16 хоспісів в Україні.

Що з такими людьми робити? Таким питанням задаються члени громадської організації «Проліска». Вони взяли на себе місію вивозу та порятунку стареньких із зони бойових дій на Донбасі. Однак тягнути на собі всіх врятованих волонтерам важко. Тож вирішили розробити законопроект, який легалізує приватні установи догляду за літніми людьми, котрих покинули. Новий закон дозволить закріпити права не державних хоспісів.

Хоспіс – це будинок, в якому літні люди живуть до кінця життя. Там їми опікуються лікарі або наставники.   

Волонтери нарахували по Донецькій та Луганській області 14 хоспісів. Під їх опікою більше сотні стареньких.  Проте, як зазначає координатор гуманітарної місії “Проліска” Євгеній Каплін, кількість літніх людей, яким потрібна допомога сягає півтисячі людей і це не остаточна цифра.

Волонтери розробляють законопроект, щоб узаконити приватні хоспіси 1

Євгеній Каплін, голова Гуманітарної місії “Проліска” (Фото: Вільне радіо/Денис Руденко)

“Зі сторони закону ці заклади ніяк не можуть існувати та працюють нелегально, немає нормативно правової бази. У влади повна монополія на створення будинків для літніх людей, ніякі інші форми приватної власності не можуть створювати такі заклади” , ㅡ розповідає в коментарі Вільному радіо  координатор гуманітарної місії “Проліска” Євгеній Каплін.


Рентабельність таких хосписів відображають цифри. Наразі середня ціна утримання людини в держустанові коштує від 6 до 7 тисяч гривень на місяць, а в приватній установі ця ціна вдвічі чи втричі менша.

Відмінність таких хоспісів від державних Вільному радіо розповідає координатор хоспісу в м. Бровари Олег Горбачов.

“Ми намагаємося створити домашню атмосферу для літніх людей. Тут немає холодних коридорів. Тут ти зранку прокидаєшся, а дідусь коле дрова, бабуся готує для інших їжу. Ми їх не змушуємо це робити, просто деякі не можуть просто сидіти. А нам це дуже спрощує роботу та витрати на додаткових працівників. Якоюсь мірою це реабілітація”,ㅡ каже Олег.


Олег Горбачов вивозив своїх підопічних з-під обстрілів, але йому тяжче далися поїздки до соціальних служб. Отримати документи для стареньких та оформити їм виплати переселенців кожного разу важко. Та в його будинку старенькі живуть і шукають себе. Малюють і навіть закохуються. Вже байкою і романтичною казкою стала історія бабусі та дідуся, що познайомились в хоспісі і разом виїхали до Київської області. Тепер же в них своя родина і окрема кімната. От тільки в грошах завжди дуже залежать від пожертв.

https://www.youtube.com/watch?v=Iu4eNFbyXYw

На зустріч в Краматорську приїхали представники шести хоспісів. Одні створили таку установу на базі церкви, інші – за власні кошти викупили оселю, комусь приміщення дала держава в оренду, деякі – проживають у власних оселях благодійників.

Волонтери розробляють законопроект, щоб узаконити приватні хоспіси 2

(Фото: Вільне радіо/Денис Руденко)

Існувати на добровільній основі чи за спонсорські пожертви міценатів хоспіси довго не можуть, зазначає Горбачов.  Однак волонтери, що вже взялися за організацію такого будинку, не можуть залишити підопічних. Кажуть, держава від цих стареньких повністю відреклася.

З чим не згодні у відділі соціального захисту Донецької області.

“У системі соціального захисту Донецької області є 10 інтернатів для громадян похилого віку. В інтернатах є місця, ми можемо забрати у вас людей, однак є низка умов, які розглядає комісія”, ㅡ каже заступник начальника управління департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації Людмила Романенко.

Та саме ці умови і стають на заваді. Літня людина повинна відповідати таким критеріям:  
ㅡ Не мати дітей;
ㅡ Якщо діти все ж є, то вони повинні бути літнього віку чи інваліди; приймають також тих, чиї діти залишилися на окупованих територіях;
ㅡ Повинні мати документи: паспорт, ідентифікаційний код тощо.

Як каже координатор гуманітарної місії “Проліска” Євгеній Каплін, більше 80% літніх людей з їх хосписів ㅡ  покинуті своїми дітьми, дехто навіть не може відновити свої документи (вся документація та справи залишилися на окупованих територіях, а літні люди не завжди можуть згадати інформацію про свою особистість).

Саме тому змінювати закон волонтери вирішили самостійно. У кожного із закладів “Проліски” є показники розвитку. Їх презентували на загальній зустрічі в Краматорську. На їх принципи роботи і будуть спиратися. Змінені правила прийому до будинку літніх людей теж планують прописати в законопроекті. Над ним вже почали працювати. Однак, за місяць роботи – це лише чернетка. Допомогти гуманітарній організації за написання законопроекту взялися 4 народні депутати.  

Проте до розгляду таких змін ще далеко. Після написання проекту, його зареєструють, передадуть на розгляд в профільні комітети і лише після зможуть винести на голосування депутатів.


Завантажити ще...