Зображення до посту Волонтери працюють, а спеціалісти вдома: судмедексперти з Донеччини не можуть знайти роботу в евакуації
Фото: Вільне радіо

Головний офіс судової медекспертизи Донецької області знаходився у Маріуполі. Коли місто стрімко оточили загарбники, звідти не встигли вивезти документи. Тепер під час війни затребувані спеціалісти не можуть працювати, хоч роботи й вистачає. Детальніше про ситуацію читайте  нашому матеріалі.

Керівництво, бухгалтерія, відділ кадрів та інші відділи судової медекспертизи Донецької області знаходились у Маріуполі. І звідти не встигли вивезти документи, в тому числі трудові книжки.

Як розповідає завідувач Бахмутського відділення судово-медичної експертизи Руслан Федонюк, працівникам усіх філій дали вказівки виїхати з Донеччини. Тепер вони не мають роботи, а на нову не можуть влаштуватися, оскільки офіційно їх не звільнили. Водночас судмедекспертам виплатили лише частину заробітної плати.

“Заробітну плату ми отримали лише за березень тільки на початку травня. Тепер очікуємо ще ⅔ від зарплати, але невідомо, коли зможемо щось отримати. Люди сидять і не знають, що робити. Гроші закінчуються швидко, бо наразі все дорого коштує. Моя жінка працює зі мною, з одного боку це легше, а з іншого складніше. Оскільки вона теж сидить без зарплати”, — розповідає Руслан Федонюк.

Волонтери працюють, а спеціалісти вдома: судмедексперти з Донеччини не можуть знайти роботу в евакуації 1
Фото: Вільне радіо

В моргах на звільнених територіях працюють волонтери, адже фахівців не вистачає

Як показують наші колеги з Ukrainian witness, судмедексперти зараз затребувані фахівці — особливо на звільнених територіях. Тільки  в одному морзі у звільненій Бучі 6 травня знаходились 416 загиблих мешканців. Родичі приходять до рефрижераторів і сподіваються, що фахівці допоможуть знайти серед цих тіл їхніх близьких, які загинули від рук російських загарбників.

У травні продовжується робота зі збору ДНК вбитих росіянами людей. В рази виросло навантаження і в Дніпропетровській та Харківській областях. Саме тут і необхідна робота судмедекспертів. Та навіть за умови роботи іноземних експертів, їх тут не вистачає, допомагати приїжджають волонтери. Там міг би працювати й Руслан Федонюк або його колеги з Донеччини. Охочих просили вписати себе у списки. 

“Я як експерт дуже “здивований”. Зараз вільні стільки експертів судово-медичних, в країні нам роботи просто непочатий край на звільнених територіях (у Бучі, Ірпені та інших містах). Спочатку були списки, які готували, щоб поїхати у ці регіони допомагати. Але на подачі цих списків все і зупинилось, ми їм не потрібні, якось дивно дуже”, — каже Федонюк.

Волонтери працюють, а спеціалісти вдома: судмедексперти з Донеччини не можуть знайти роботу в евакуації 2
Скріншот відео: Youtube/Ukrainian Witness

І це при тому, що в минулі роки судмедексперти з Донеччини проходили семінари та готувались саме до роботи в подібних умовах: ідентифікація тіл без документів і взагалі організація роботи в умовах воєнного стану. А використати це не мають змоги.

Волонтери працюють, а спеціалісти вдома: судмедексперти з Донеччини не можуть знайти роботу в евакуації 3
Скріншот відео: Youtube/Ukrainian Witness
Волонтери працюють, а спеціалісти вдома: судмедексперти з Донеччини не можуть знайти роботу в евакуації 4
Скріншот відео: Youtube/Ukrainian Witness

У профільному департаменті кажуть, що проблем немає

Ми попросили прокоментувати ситуацію в Міністерстві охорони здоров’я, адже вони напряму відповідають за напрямок судової експертизи і за нарахування зарплати фахівцям. Наш запит з МОЗ перенаправили в департамент охорони здоров’я Донецької області.

Директор департаменту Володимир Колесник зазначає, що затримки зарплати є, як і проблеми з документами, але з цим працюють.

“За результатами активних бойових дій у м. Маріуполь, Бюро не мало можливості здійснювати діяльність у повному обсязі. З метою забезпечення дотримання трудових прав працівників, керівництвом Бюро здійснюється відновлення статутних, облікових, бухгалтерських та інших документів, що, у свою чергу, призвело до незначної затримки з виплати заробітної плати. При цьому, фінансування Бюро здійснюється у повному обсязі”, — повідомляє Володимир Колесник.

В департаменті уточнюють, що всі завідувачі відділень можуть працевлаштуватися в іншому закладі охорони здоров’я. Щодо цього ж є окремий наказ МОЗ.

“На даний час працівники Бюро вже працевлаштувались в Дніпропетровській, Полтавській, Черкаській областях та місті Києві”, — стверджує Володимир Колесник.

Та все ж судмедексперт з кількома десятками років досвіду каже: разом зі своїми колегами телефонував завідувачам відділень судово-медичної експертизи у Києві, Чернівцях, Львові, Ужгороді. Але там кажуть: не можуть прийняти на роботу тих, кого не звільнили з попередньої.

Для довідки:
Під час дії воєнного стану працівник має право попросити основного роботодавця призупинити дію трудового договору. З такою ж пропозицією може виступити й сам роботодавець. Так людина може працевлаштуватись в евакуації, а після завершення воєнного стану — повернутися на роботу в рідному місті. В цьому випадку роботодавець не зобов’язаний забезпечувати працівника роботою та платити йому заробітну плату. А працівник не зобов’язаний виконувати жодну роботу. Але для працівників державної сфери, які влаштуються на нову роботу, є обмеження — їхній робочий день не має перевищувати 4 години, і не можна працювати у вихідний. Загальна тривалість годин роботи на місяць для державних працівників має становити не більш ніж половину від місячної норми.

Нагадаємо, серед мешканців сходу, які виїхали у безпечніші місця після закликів влади евакуюватися, є й багато медиків. Їм почали докоряти в мережі, мовляв, вони клялися допомагати людям до останнього. До того ж медики — військовозобов’язані, тож нібито мають залишатися під обстрілами попри небезпеку. Ми розібрались чи це так. Докладно про це читайте за посиланням.

Читайте також:


Завантажити ще...