З початку відкритого нападу Росії на Україну СБУ відкрила кримінальні справи проти деяких посадовців з різних регіонів України, які співпрацювали з окупантами. Ми проаналізували 7 міських рад Донецької та Луганської областей, як вони називають напад Росії, та чи називають країну-агресора ворогом.
Через кілька годин після повномасштабного вторгнення Росії в Україну пресслужба Покровської міської ради опублікувала звернення до населення від керівництва громади.
“Ворог з боку Російської Федерації та з боку окупованих територій б’є по інфраструктурі, по військових об’єктах. Наші війська знаходяться на позиціях. Покровська міська рада перебуває у повному контакті з силовими структурами”, — заявив у зверненні Микола Шабельник.
“Ми — це Україна. Це наша земля. І ми на ній господарі і ми повинні зберігати спокій і робити все, щоб зберігати спокій сусідів і близьких”, — додала секретар Покровської міської ради Наталія Іваньо.
Зокрема у відео людей закликали не панікувати, а якщо їм буде спокійніше, зібрати тривожну валізу. Також людей попросили повідомляти у міську раду та поліцію, якщо є інформація, що та чи інша людина співпрацює з російськими військовими чи бойовиками т.з. “ЛДНР”.
В той же день міська рада опублікувала перелік споруд, які можна використовувати як бомбосховища.
25 лютого міська рада повідомила, що депутати зібралися на позачергове засідання виконкому, на якому виділили 1 мільйон гривень на потреби територіальної оборони та оборону громади.
https://www.facebook.com/pokrovsk.rada.dn/posts/4664121900364530?__cft__
Крім того, в останній день зими Покровська міська рада написала, що місцеві жителі готуються “гідно зустріти ворога” і виробляють “коктейлі Молотова” з народною назвою “Бандера-Смузі”.
Журналісти Вільного радіо також проаналізували виступи й звернення Покровського міського голови Руслана Требушкіна. Нам не вдалося зафіксувати, як посадовець називає стороною конфлікту Росію. Однак, майже наприкінці кожного звернення до громадян Требушкін каже слова по типу “кожна війна закінчується, і я бажаю нашим солдатам перемоги”.
Перше повідомлення Бахмутської міськради з початку відкритого вторгнення Росії було 24 лютого о 7:39. Пресслужба опублікувала звернення міського голови Олексія Реви, в якому заявили таке:
“Ранок розпочався неспокійно, проте, прошу всіх не панікувати, адже найбільший ворог зараз для нас це — паніка”.
Голова громади також заявив, що адміністрація працює у штатному режимі, як і всі комунальні служби, а заклади освіти працюють у віддаленому режимі.
https://www.facebook.com/rada.bakhmut/posts/680409269979266?__cft__
Також міський голова на своїй сторінці у Facebook заявив, що через “ситуацію, яка склалася” варто довіряти лише офіційній інформації, а не паблікам та групам у соцмережах.
В той же день, коли Росія пішла у наступ, міська рада опублікувала інструкцію, що робити людині, яка застала артилерійський обстріл вдома, в транспорті чи на вулиці, а також додали онлайн-карту укриттів у місті.
28 лютого Олексій Рева опублікував відео, на якому заявив, що він знаходиться на робочому місці, і закликав людей не панікувати, а також дотримуватися комендантської години.
https://www.facebook.com/rada.bakhmut/posts/680409269979266
9 березня Бахмутська міська рада на позачерговій сесії підтримала звернення до урядів країн-членів НАТО, та послів усіх держав світу, в якому закликають закрити небо над Україною.
“24 лютого серед ночі, коли всі громадяни спали, ворог, в особі президента Російської Федерації, віддав злочинний наказ на суверенну українську землю”, — заявила під час виступу депутатка міськради Ольга Шараєвська.
Цей текст заяви ідентичний з текстом схожих звернень інших рад в різних куточках України. На сесії мер Бахмута запропонував звернутися з таким же проханням закрити небо до прем’єр-міністра Британії.
“Джонсон образиться. Я серйозно”, — зазначив Олексій Рева.
Проаналізувавши заяви Олексія Реви журналісти Вільного радіо не знайшли висловів, де фігурували слова “ворог”, “вторгнення”, “окупанти” або “Росія”. Однак він заявляє, що військові б’ються зі зброєю в руках, ТРО готова захищати свої міста. А у своїх виступах він та його підлеглі промовляють лозунг “Бахмут — це Україна”.
Міський голова Краматорська Олександр Гончаренко менш ніж через півгодини після повномасштабного вторгнення Росії на своїй сторінці у Facebook написав, щоб люди не панікували, і що згодом він буде повідомляти важливу інформацію.
Через кілька годин Гончаренко написав, що зупиняють рух приміських автобусів. А вже ввечері, що вночі усі жителі мають вимкнути світло для світломаскування.
Вже 25 лютого Краматорська міськрада та Олександр Гончаренко написали, таке звернення:
“Події сьогоднішніх днів говорять чітко: ворог не просто постукав у наші двері, він зірвав їх з петель і вломився у наш дім. Він рве нашу країну на частини. Встояти ми можемо тільки об’єднавши зусилля — разом! Наші військові мужньо захищають нас на передовій, кинувши на це усі сили. За що ми їм, безперечно, вдячні”.
https://www.facebook.com/alexander.vasilyevich.goncharenko/posts/485216976589561?__cft__
А у подальших постах, міська рада почала писати, що військова агресія на території України саме з боку Росії.
24 лютого мер Соледара Євген Пластун на своїй сторінці у Facebook, як й інші посадовці, закликав людей не панікувати. і що міська рада працює у штатному режимі. Напад на Україну посадовець не назвав вторгненням. Свої пости він починає зі слів “У зв’язку з ситуацією, що склалася…”.
Пресслужба Соледарської міськради на сайті публікувала матеріали, де вказувала, що Росія вторглася в Україну. Але авторами цих матеріалів зазначали Генеральний штаб ЗСУ. Так само на сторінці у Facebook міська рада репостила звіти українських військових щодо перебігу подій.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1296520460869042&id=100015333009983
28 лютого, коли російські війська обстріляли Соледарську громаду, Євген Пластун звітував, що він виїжджав на місця події та спілкувався з людьми. У пості він закликав зберігати спокій. Подібний пост був і 3 березня.
Однак у повідомлення міського голови не фігурували слова “Росія”, “вторгнення”, “агресія” чи “вороги”.
Вранці після повномасштабного вторгнення Росії Дружківська міська рада спочатку зібралася з керівниками комунальних підприємств, бізнесом й мешканцями міста, щоб обговорити, як місто працюватиме далі.
Через кілька днів міськрада опублікувала звернення мера Володимира Григоренка до міст, в якому закликав підтримати один одного, в часи “жахливих подій, які кояться з Україною”. У зверненні посадовець навіть пожартував, і закликав людей допомогти сусідам:
“Не залишайте сьогодні байдужими: йдете до магазину — не полінуйтеся, зазирніть до сусіда чи сусідки: можливо і їй треба паляниця чи пляшка води”.
https://www.facebook.com/dryzhovkarada/posts/7060101024060770
Міська рада також публікувала інструкції, як людям поскаржитися на військові злочини, вказувавши, що злочинці — це “російські варвари”.
А у відео, в якому Григоренко заявив, що міська рада звертається до країн ЄС з проханням закрити небо над Україною промови, що країна-агресор, яка вторглася в Україну — це Росія.
Вранці 24 лютого Кремінська міськрада опублікувала карту захисних споруд цивільного захисту. А вже наступного дня опублікували заяву міського голови Володимира Струка, який подякував, що йому довіряють. Після цього до 1 березня пресслужба публікувала десятки постів, які починають зі слів “за ініціативою міського голови Володимира Струка”, в яких голова громади розповідає, що він “останнім виходив з Луганська, після того, як вийшли діти”, що “в людей є вода, яку за власні кошти провів мер Кремінної”.
Також в той день, коли за кілька кілометрів тривали потужні бої прямо у містах, міська рада опублікувала пост про те, що міський голова Володимир Струк “бачив на перед”:
“Справжній керівник – це та людина, яка дивиться і бачить на кілька кроків уперед. Володимир Струк за останні десять років збудував за власний кошт 16 бюветів по Луганській області. Бо завжди був переконаний: вода – це життя. І його вода допомагала людям у 2014 році, його вода рятувала людей, коли горіли ліси поблизу Сєвєродонецька. Він ніби знав, ніби передбачав, що подаровані ним бювети скоро стануть для багатьох порятунком у надзвичайній ситуації”.
https://www.facebook.com/anton.gerashchenko.7/posts/4881282608625214?__cft__
Однак на початку березня радник голови МВС Антон Геращенко повідомив, що голову Кремінської громади знайшли мертвим. Посадовець назвав Володимира Струка проросійським. За даними представника правоохоронних органів, Струк був активним прибічником т.з. “ЛНР”, а вже на посаді міського голови був проросійськи налаштованим. В інтернеті можна було знайти фотографію Струка із забороненою символікою — георгієвською стрічкою.
Вже після смерті голови громади пресслужба Кремінської міськради почала писати у своїх постах про те, що атакують громаду “російські військові”.
Перше повідомлення від міської ради на сторінці у Facebook з’явилося 25 лютого. Посадовці опублікували перелік споруд, які можна використовувати для укриття.
Слова “ворог”, “Росія” та “окупанти” з’являлися на сторінці міськради лише у репостах голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Сергія Гайдая.
https://www.facebook.com/rmr.gov.ua/posts/1852467144944897?__cft__
Але 9 березня Рубіжанська міська рада опублікувала пост, на якій написали про “ворожий обстріл” через який зникло світло у місті.
20 березня Рубіжанська міська рада опублікувала заклик до людей, щоб ті не публікували свіжі фотографії обстрілів чи бомбардувань, адже це допомагає російським військовим. Але наприкінці посту вказали джерело — Службу безпеки України.
Соцмережі міського голови Рубіжного Сергія Хортіва журналісти Вільного радіо не знайшли. Але 4 березня голова Луганської ОДА Сергій Гайдай повідомив, що Хортів не виходить на зв’язок. Тож він призначив керувати громадою голову Сєвєродонецької РДА Романа Власенка. Суспільне|Новини пише, що Сергій Хортів у 2014 році голосував за звернення Луганської ОДА щодо права закликати російські війська в Україну для захисту від “київської хунти”.
Під час аналізу журналісти Вільного радіо не брали до уваги висловлювання керівників військово-цивільних адміністрацій, адже їх своїм указом призначає президент. На відміну від голів місцевих рад, яких обирають раз на 5 років виборці. Тож, в разі проросійської риторики з боку голови ВЦА, президент може змінити його в будь-який момент. А щоб відсторонити від роботи голову громади, якого обирали люди шляхом волевиявлення, потрібно пройти певну процедуру, зокрема й провести розслідування.
Крім того, керівники ВЦА — це військові, а не прості цивільні посадовці.
Нагадаємо, у Кримінальному кодексі України з’явилася нова стаття про колабораційну діяльність. Згідно з законом заборонено публічно заперечувати збройну агресію проти України та тимчасову окупацію частини її територій. Більше про це ми розповіли в цьому матеріалі: Закон про колабораціонізм: яке в Україні ввели покарання за співпрацю з окупантом.
Читайте також: