Окупанти намагаються захопити Бахмут з півночі і тиснуть на Соледар, бої точаться поблизу входу у соляні шахти. У британській розвідці кажуть, що російські та українські військові в таких умовах начебто можуть використати тунелі соляних шахт для проникнення в тил. Дещо подібне кажуть й окупанти. Ми зібрали ці заяви та розпитали шахтарів з досвідом: чи справді можливі нові повороти в боях завдяки підземним туннелям.
Британська розвідка: соляні тунелі можуть завести в тил обох сторін
В міністерстві оборони Великої Британії оцінили шанси РФ захопити Бахмут. На думку аналітиків, найближчим часом оточити місто в окупантів не вийде попри те, що група “Вагнер” просунулася по Соледару і, ймовірно, контролює більшу частину міста.
“Соледар знаходиться за 10 км на північ від Бахмута, захоплення якого залишається головною найближчою оперативною метою Росії. Частина бойових дій зосереджена на під’їздах до 200-кілометрових тунелів соляних шахт, що пролягають під територією району. Обидві сторони, ймовірно, стурбовані тим, що їх можуть використати для проникнення в тилу”, – зазначають в розвідці.
(4 of 5)
Part of the fighting has focused on entrances to the 200km-long disused salt mine tunnels which run underneath the district. Both sides are likely concerned that they could be used for infiltration behind their lines.
— Ministry of Defence ?? (@DefenceHQ) January 10, 2023
Пригожин: соляні шахти вже використовують у воєнних цілях
Ватажок найманців ПВК “Вагнер” Євген Пригожин в російських ЗМІ розповідає, що у Бахмуті складний рельєф. Цим він виправдовує те, що росіяни тривалий час не можуть захопити місто. За його словами, Бахмут має унікальні історичні і географічні оборонні можливості, населені пункти навкруги — ціла система оборони з “ярами і холмами, що становлять природні тунелі”.
“І найголовніше — система Соледарських і Бахмутських шахт, фактично мережа підземних ходів. Там на глибині 80-100 метрів знаходиться скупчення людей і навіть переміщуються танки і БМП”, — розповідав Пригожин.
За його словами, також в шахтах начебто зберігаються запаси озброєння з часів Першої світової війни.
ДП “Артемсіль”:
Усі ці заяви спростовує речник ДП “Артемсіль” Володимир Низиєнко, який знав цю територію ще до активних бойових дій там. Він запевняє: дещо неможливо фізично, навіть якщо гарно звучить. Так, військова техніка не може знаходитись у тунелях підприємства, бо там недостатньо місця для танків чи БМП.
“300 метрів вниз. Туди тільки пішки хіба що, танком туди не заїдеш. Можливо, вони мають на увазі рудник, де військова частина колись була. Але всю техніку, яка працювала в шахті (комбайни, машини) співробітники розбирали, спускали по частинах, і там слюсарі збирали і вже потім там використовувалось все”, — розповів Низиєнко.
Тунелі “Артемсолі” простягаються на близько 500 км. Зараз там немає освітлення і достатньої вентиляції. Перебувати людям там принаймні дуже складно. А спускатись треба сходами на 300-метрову глибину.
“Ці тунелі не закинуті. Це діюче підприємство. Вони з квітня законсервовані, там і вентиляції, грубо кажучи, немає. Як туди спуститись? Як там можна вийти і зайти, якщо ти не знаєш там нічого. Там потрібні плани, креслення. Там є сходи в шахту, але це як коли спускаєшся у нору, ти ж не підеш далеко, бо не знаєш там нічого.
Це кілометри під землею, як там орієнтуватись? Там може вийти лише та людина, яка там багато років відпрацювала. І то, без світла навряд чи.
Це на поверхні які відстані, а ви уявіть, як це під землею пройти. Це ж навіть не метро, де поверхня рівна. Там понад 500 км виробок. Якщо вони туди зайдуть, то вже не вийдуть. Не може там бути ніяких боїв”, — спростовує заяви аналітиків Низиєнко.
Нагадаємо, раніше росіяни заявляли про контроль над Соледаром. Втім усе місто тоді не контролювали.
Читайте також: