Боронити Часів Яр бійцям ЗСУ не просто — окупанти гатять зі всієї зброї, що в них є, а у небі чисельні безпілотники, які бачать усі рухи у місті та навіть усі логістичні шляхи. Та попри важкі умови бійці 24-ї бригади ЗСУ щодня відбивають штурми росіян в які здебільшого йдуть колишні ув’язнені та псковські десантники. Про бої за місто ми поговорили з представником бригади імені Короля Данила.
Про ситуацію у Часовому Ярі Вільному радіо розповів представник пресслужби 24-ї ОМБр ЗСУ Андрій Полухін.
Вже понад три тижні бійці 24-ї бригади стоять на захисті Часового Яру та стримують навалу російських окупантів. Весною 2024 року у мережі було чимало відео з обстрілами міста керованими авіабомбами.
У червні командири 24-ї бригади відмічали, що російська армія стала скидати на Часів Яр менше авіаційних бомб. Натомість побільшало обстрілів із важкої системи залпового вогню “Солнцепек”. Наразі ситуація знову змінилась.
“Як працювала авіація по наших позиціях, так і працює. Просто зараз це не висвітлюється. Активно працюють дронами та артилерією”, — уточнює представник пресслужби 24-ї ОМБр.
Щільна робота усіх можливих засобів ураження росіян ускладнює логістику для українських захисників.
“Питання щодо складності заїзду у Часів Яр є не через те, що там доріг просто немає, а саме через роботу дронів, артилерії та авіації ворога”, — додає Андрій Полухін.
Окупанти цілодобово відстежують з розвідувальних безпілотників будь-які пересування містом. Як тільки вони помічають рух — починає гатити артилерія, прилітають FPV-дрони, тощо. Тому бійцям ЗСУ допомагає темрява, яка хоча б частково прикриває рухи у місті.
Навіть попри те, що станом на початок липня 2024 року лінія фронту у Часовому Ярі відносно пряма і немає напівоточення, як це було у Бахмуті та Авдіївці, окупанти моніторять усі тилові шляхи постачання.
“Контроль доріг та логістики робиться не тільки через тактичні рухи на фронті, а й через можливість прострілювати ці дороги, і це відчувається одразу”, — додає Полухін.
З вищеописаного може здатися, що російська армія тільки обстрілює Часів Яр. Але між обстрілами російська піхота регулярно штурмує позиції ЗСУ. Особливості місцевості навколо міста, яке знаходиться на горі, змушують росіян йти в атаку військовими.
“По останній інформації, яка в мене є, вони займаються виключно піхотними штурмами з підтримкою артилерії та дронів. Ну й звісно [РСЗВ] “Сонцепеки” гатять”, — зазначає військовий.
РСЗВ “Сонцепек” не тільки руйнує будівлі вибухами, а й запалює територію там, куди влучає.
Відео: 24 ОМБр імені короля Данила
Штурми піхотою військовим нагадують часи оборони Соледара та Бахмута: вони масові, а першими знову йдуть колишні ув’язнені.
“Факт у тому, що в них населення набагато більше. Тому в них йде безперервна тіньова мобілізація. По нашій останній інформації, останні хто штурмує мікрорайон міста — підрозділи “Шторм-Z” та “Шторм-V” (колишні ув’язнені, яких за принципом “вагнерівців” тепер набирає російське міноборони, — ред.). Вони наступають паралельно з частинами десантних військ. Вони просто закидують людьми. Паритету в плані кількості людей в нас просто немає”, — уточнює Андрій Полухін.
Російські пропагандисти у своїх матеріалах про Часів Яр зазвичай не уточнюють, що у штурми здебільшого йдуть колишні ув’язнені. Замість цього вони приписують тимчасові вдачі десантникам. Так деякі ЗМІ уточнюють, що у битві за місто беруть участь підрозділи з російського Пскова.
Водночас завдяки українським захисникам ситуація не така важка, як була на початку повномасштабного вторгнення.
“Наші пілоти FPV-дронів по всій Україні працювали на те, щоб ловити ці “Сонцепеки” і часто ловили їх. За останній час в інфопросторі це були найбільш поширені новини”, — нагадує військовий.
Схожа тенденція спостерігається й з технікою, якою з невідомих причин, окупанти майже не ходять у штурми на Часів Яр.
“Запаси запасами, але наші бійці активно працюють над тим, що запаси техніки в них зменшувались і це дійсно працює. Але слід розуміти, що крім радянських запасів в них ще є промисловість — це теж обмежені можливості. Але я не думаю, що вони не застосовують техніку зараз, бо в них закінчились запаси — ні. Скоріше вони її економлять”, — вважає представник 24-ї ОМБр.
Російська армія наблизилась до околиць Часового Яру на початку квітня 2024 року та змогла тимчасово захопити район “Канал” на початку липня.
На кадрах Часового Яру з безпілотників ЗСУ можна звернути увагу, що “Канал” тепер зовсім не має рослинності. Ця випалена від беззупинних обстрілів земля.
“Відсутність рослинності звісно допомагає легше бачити наступаючого ворога. Але крім “зеленки” там є інші укриття, серед тих самих руїн. Це і з нашої сторони, і зі сторони ворога”, — пояснює Андрій Полухін.
Водночас ці руйнування мікрорайону “Канал” були настільки масштабними, що підрозділи ЗСУ були вимушені відійти з цього району.
Ми уточнили, чи можна так припустити, що кожні декілька місяців росіяни здатні знищувати по одному району щільної забудови та тимчасово окуповувати його. Полухін запевняє: ця думка хибна.
“Все залежить не тільки від того як ворог може знищувати мікрорайон за 2-3 місяці — ворог це може зробити й за три дні (є приклад Вовчанська у Харківській області, який окупанти зруйнували за 5 днів, — ред.). Тут ще важливо наскільки для них ця ціль пріоритетна. Також важливо, які є засоби протидії з нашої сторони. Наскільки добре працює розвідка, щоб побачити ті ж склади та своєчасно знищити їх. Тобто тут є дуже багато тонкощів і прогнози ніхто не може робити”, — пояснює боєць 24-ї бригади.
Попри те, що аналітичні портали позначають весь мікрорайон “Канал” як тимчасово окупований — повну втрату району не визнають навіть самі окупанти. Вони стверджують, що ЗСУ ходять у контратаки на флангах.
Представник 24-ї бригади також говорить, що говорити про закінчення боїв за “Канал” рано.
“Боротьба триває і бойові дії за мікрорайон “Канал” продовжуються. Важливо не пустити ворога за канал [“Сіверський Донець-Донбас”]. Тому там відбуваються ті чи інші протидії”, — додає Андрій Полухін.
На загальних планах мікрорайону, які публікують бійці ЗСУ, не видно у якому стані канал “Сіверський Донець-Донбас” та чи може він стати природньою перешкодою для росіян.
“Про саму воду сказати не можу, але канал у будь-якому випадку буде перешкодою для ворога, бо через нього треба переправлятися. Тобто людині треба з силою спуститися, а потім піднятися через переправу. Тому це буде природньою перегородкою”, — зауважує військовий.
Нагадаємо, російська армія аби окупувати мікрорайон “Канал” у Часовому Ярі знищила його — руйнування тут сягають майже 100%. Житлові будинки, промислові будівлі, церква та заклади освіти перетворилися на руїни.