Підтримайте Вільне Радіо
Ветеран із Маріуполя Геннадій Збандут, який захищав Азовсталь і майже два роки провів у російському полоні, сьогодні будує нове життя на Закарпатті. За підтримки грантових програм він відкрив кабінет масажу та працює над розширенням переліку послуг.
В інтерв’ю Вільному Радіо Геннадій розповів про своє довоєнне минуле, бої за Маріуполь, пережитий полон і новий етап у житті.
До 2014 року життя Геннадія було тісно пов’язане з Донецьком, де він керував охоронним бізнесом.
“Я народився біля Маріуполя, в Ялті азовській. Я етнічний грек. Навіть позивний, який я мав пізніше, був пов’язаний із моєю етнічною приналежністю. Позивний у мене “Грек солений”. Але все своє доросле життя до 2014 року прожив в Донецьку. У мене там була своя охоронна компанія, кілька поверхів, повна діяльність. Але з початком війни все довелося залишити: компанію “віджали”, мене попередили, що прийдуть арештовувати”, — згадує він.
Після втрати бізнесу чоловік переїхав до Маріуполя, де розпочав нову справу — розвивав туризм у регіоні. У рідній Ялті він став заступником голови селищної ради. Там він відповідав за напрямок туризму, створив міжнародний фонд “Золоте січення” та зустрічався з президентом.
“Я розробляв ідею перетворити Приазов’я на міжнародний туристичний курорт. Велися перемовини з канадськими інвесторами. Я казав [президенту України Володимиру] Зеленському, що це могло б стати щитом проти російської агресії. Але ми не встигли втілити ідеї в життя, війна зруйнувала все”, — розповідає ветеран.
Те, що масштабне вторгнення неминуче, Геннадій розумів за кілька років до цього. Він каже, що його хобі — таро — підказувало йому це ще у 2019 році.
Задовго до великої війни чоловік записався до лав тероборонівців. А 24 лютого 2022 року добровольцем поїхав до Маріуполя. Приєднався до 109-ї бригади територіальної оборони, служив у роті контрдиверсійної боротьби.
“Отримали наказ зайняти блокпост у Старому Кримі (захід Маріуполя). Потім поступово відступали з боями по місту. Коли почався штурм — це був геноцид. Люди гинули під завалами, згорали заживо в підвалах. Вулиці були вкриті тілами цивільних, яких вбивали снайпери. Мер Маріуполя [Вадим] Бойченко казав: документально підтверджено загибель понад 20 тисяч, за медичними даними — до 80 тисяч”, — розповідає Геннадій Збандут.
Попри те, що окупантів було вдесятеро більше, українцям вдалося стримувати їхній наступ більше ніж місяць.
Геннадій каже: “Ми стримували понад 70 тисяч ворога силами 8,5 тисячі бійців. Це була справжня армія оборони Маріуполя. Ми не думали про себе, лише про виконання бойового наказу”.
Після місяця боїв Геннадій опинився на Азовсталі. Там він зазнав поранення й потрапив у полон.
“Міна прилетіла, зламала хребет. Хлопці мене відкопали. Я пройшов через фільтраційний табір, а потім 22 місяці провів у колонії в Луганській області. Вийшов на волю 8 лютого [2024 року]”, — розповідає чоловік.
Після звільнення з полону Геннадія доправили до Дніпра, потім — до київського військового шпиталю. Попереду були операції на хребті, нирках і нозі. Частину лікування військовий проходив у Литві.
“Я вдячний усім, хто допомагав. Особливо організації “Серце Азовсталі”, яка оплатила операції на 350 тисяч гривень. Литва також підтримала, я навіть мав змогу особисто зустрітись із президентом та міністром оборони цієї країни”, — пригадує ветеран.
Після всіх випробувань чоловік вирішив розпочати нове життя на заході України.
“Я ще у полоні казав: житиму тільки в Ужгороді. Знав, що не загину, а після будуватиму життя на Закарпатті. Тут корені моєї мами, тут я вдома”, — розповідає Геннадій.
На новому місці Геннадій спершу винайняв квартиру, а згодом придбав житло в новобудові. Життя довелося починати з нуля: від покупки посуду та постільної білизни до налагодження бізнесу. Зайнявся тим, що любить — масажем. Кабінет відкрив у власній квартирі.
“Я пройшов багато курсів, отримав міжнародні сертифікати. Масажі, кінезіотейпування, блейд-терапія. Деяке обладнання придбав за гранти. У грудні минулого року пройшов ще курс з естетичного масажу обличчя. Тепер працюю вдома, все офіційно, маю ФОП і сплачую податки”, — розповідає Геннадій Збандут.
У рамках програми “Траєкторія-2” від “Дія.Бізнес” Геннадій виграв грант на 200 тисяч гривень, ще один — від міжнародної організації HELP на 3 тисячі євро.
“Ці кошти пішли на апарати для RF-ліфтингу, кріотерапії, кавітації, ультразвукової чистки обличчя. Це не просто робота, це моє задоволення і водночас мій внесок у реабілітацію”, — каже чоловік.
Раніше ми розповідали про керамістів зі Слов’янська, які продовжують творити після руйнування майстерні.