Підтримайте Вільне Радіо
У разі пожежі власники житла часто намагаються врятувати нерухомість, однак такими діями можуть лише погіршити ситуацію. Наприклад, заливають водою приміщення, в яких можуть бути прилади під напругою або відкривають вікна в надії, що “дим вийде — і разом із ним зникне полум’я”. Насправді це небезпечні помилки, які можуть призвести до ще більших втрат майна або навіть загрози життю. Щоб убезпечити себе, журналісти Вільного Радіо разом із представником ДСНС підготували інструкцію, як діяти у разі пожежі в оселі.
Порадами щодо дій під час пожеж з журналістами Вільного Радіо поділився пресофіцер Державної служби з надзвичайних ситуацій Донеччини Станіслав Балдін.
Перше, що потрібно зробити при виявленні вогню в оселі — викликати рятувальників. Телефонуйте за номером 101 або через єдиний номер екстрених служб — 112.
Після цього, якщо пожежа лише починається, можна спробувати загасити її власними силами — за наявності вогнегасника. Саме тому в кожному будинку або квартирі варто мати хоча б один справний побутовий вогнегасник.
Як правильно обрати вогнегасник для житла — ми розповідали в цьому матеріалі.
Однак рятувальники застерігають: побутові вогнегасники не допоможуть при інтенсивному горінні.
“Вони ж не дарма називаються первинні засоби пожежогасіння. Тобто — лише для початкової стадії. Якщо у квартирі вже відбувається інтенсивне горіння або щільне задимлення, потрібно негайно закрити всі двері, евакуюватися і чекати на прибуття ДСНС. Більше нічого зробити не вийде. Не наражайте себе на небезпеку”, — попереджає Станіслав Балдін.
Закривати слід не лише двері, а й вікна та балкони. Зачиняти їх дуже важливо, щоб запобігти поширенню вогню, наголошує рятувальник.
“Усі двері мають певний ступінь вогнестійкості й можуть запобігти поширенню вогню на 15–30 хвилин. Поки вогонь їх розпалить і двері прогорять, вони зможуть уповільнити поширення полум’я по інших приміщеннях”, — пояснює представник ДСНС.
Цих 15–30 хвилин, які виграють зачинені двері в кімнаті з пожежею, зазвичай вистачає, щоб на місце події приїхали вогнеборці та врятували інші приміщення.
Тому, якщо комусь здається, що при появі диму варто відкрити вікна та двері — це помилка.
“Люди доволі часто, коли бачать задимлення, відкривають вікна та йдуть гукати сусідів, щоб разом щось вигадати. Вони думають, що дим вивітриться — і все. Але не варто так робити — це прилив кисню, а вогонь потребує кисню для горіння! Основні складники пожежі — горючий матеріал — речі, меблі, кисень як окисник, і джерело загоряння. Щоб загасити вогонь, треба зламати цей “трикутник” поширення — найпростіше зробити це, залишивши полум’я без кисню. Без кисню вогонь не поширюватиметься, навіть на меблі, бо кисень швидко вичерпується в закритому приміщенні”, — уточнює Станіслав Балдін.
Проте це правило актуальне лише на початковій стадії пожежі.
Якщо ж, наприклад, штори вже палають, зачиняти вікно може бути небезпечно, бо це ставить під загрозу здоров’я і життя людей — що завжди важливіше за речі.
“Якщо штора вже горить, можна взяти вогнегасник, щоб збити полум’я, і закрити вікно. Це локалізує пожежу і не дасть їй поширитися. Але коли вогнегасника немає або палає вже пів кімнати — слід рятуватися самому, бо інші дії будуть недоцільними. Ми усі знаємо, як важко підійти до багаття, яке горить на вулиці. У кімнаті, охопленій полум’ям, жар буде такий, що туди мало хто зможе зайти без спеціального оснащення. Там справжнє пекло, де швидко закінчується кисень — важко дихати, і ще токсичність через горіння предметів”, — зауважує представник пресслужби ДСНС.
Правила використання вогнегасників прості:
“Найзручніше, якщо ви правша, тримати вогнегасник правою рукою, а лівою — направляти гнучкий шланг або розструб на джерело вогню. Якщо це порошковий вогнегасник, рукою, якою ви направляєте струмінь, передпліччям прикривайте свої дихальні шляхи від порошку. Якщо це вуглекислотний, обов’язково тримайте вогнегасник обома руками, а краще візьміть до рук футболку чи ганчірку. Бо дно і ручка охолоджуються до -70 °C, і голими руками їх утримати дуже важко”, — уточнює Станіслав Балдін.
Якщо для гасіння пожежі ви використовували порошковий вогнегасник, після цього можна додатково залити місце пожежі водою. Однак робити це не варто, якщо ви не впевнені в безпеці електропроводки.
Навіть у мирні часи однією з найнебезпечніших пожеж є кухонні, адже там розташовані газові труби, плита, котел або колонка для нагрівання води, говорить рятувальник. В умовах регулярних обстрілів російською армією це стало ще більш небезпечним: попадання гарячого осколка в газову трубу може спричинити сильне загоряння.
“Коли горить газогін високого або низького тиску, ліквідувати таку пожежу майже неможливо. Ми можемо її загасити лише після повного перекриття газу на окремій ділянці”, — говорить Станіслав Балдін.
Тому звичайним громадянам не варто намагатися гасити пожежу, пов’язану з газом. Єдине виключення — маленьке полум’я на початковій стадії.
“Якщо вогонь незначний і тиск помірний — порошкові вогнегасники можуть збити полум’я. Ви можете скористатися цим моментом, щоб перекрити газовий кран, але лише якщо це на початковій стадії”, — додає рятувальник.
У випадках, коли полум’я встигли загасити вогнегасником, може залишитися тління або дрібне задимлення.
Для повного знищення ознак пожежі можна залити місце водою. Проте робити це потрібно з великою обережністю.
“Заливати водою можна лише ті приміщення, які повністю знеструмлені. Однак деякі люди роблять додаткові розетки в обхід лічильника, тому відключення електроенергії у щитку не гарантує відсутність електрики. За регламентом, ми завжди відключаємо електропостачання на вводі до будівель”, — наголошує вогнеборець.
Щоб уникнути небезпеки, варто заздалегідь перевірити всю електропроводку у квартирі чи будинку і переконатися, що відключення лічильника знеструмлює усі пристрої. Тільки за таких умов можна самостійно, до приїзду рятувальників, гасити полум’я або його залишки водою.
Варто пам’ятати, що побутові вогнегасники — це первинні засоби пожежогасіння. Якщо вогонь встиг розповсюдитися, без допомоги ДСНС зазвичай уже неможливо самостійно із ним впоратися. Тому вибір правильного місця для зберігання засобів пожежогасіння є надзвичайно важливим.
Побутові пожежі зазвичай виникають у кухні або кімнатах, де є проблеми з електрикою. Але в умовах повномасштабної війни, обстрілів російськими “Шахедами” та ракетами, особливу небезпеку становлять вікна та балкони, через які можуть залетіти осколки та інші предмети, що спричиняють пожежу.
Виробники радять обирати місце для зберігання вогнегасника в таких місцях:
“Порошкові та вуглекислотні вогнегасники заправляють під тиском. Це означає, що зміни температури навколишнього середовища впливають на розширення газу всередині балона. Вони, звісно, не вибухнуть, якщо поставити їх на сонці, але може вплинути на внутрішній тиск, про який вкаже манометр на відхилення, що своєю чергою до його відмови у разі використання. У вологих приміщеннях можливе руйнування конструкції балона через корозію”, — пояснює Станіслав Балдін.
Враховуючи це, найкращим місцем для зберігання вогнегасників будуть коридори між кімнатами, де вони більш захищені від осколків ззовні, і кожен член родини зможе швидко взяти їх під час евакуації.
“Вогнегасники мають бути на шляхах евакуації — поруч із дверима, щоб їх всі бачили та легко до них дістатися. Найгірше, що можна зробити в умовах війни, — це повісити вогнегасник біля вікна. Адже гарячий осколок може підпалити штори чи шпалери, і до вогнегасника буде неможливо дістатися”, — наголошує представник ДСНС.
Пожежі після влучань “Шахедів” виникають не лише через гарячі осколки, які підпалюють легкозаймисті предмети.
“Крім самої вибухівки, у них є запас палива, який може розлітатися у різні сторони під час вибуху. До того ж пускові двигуни гарячі, й теж можуть стати причиною пожежі. Вони разом з осколками залишаються гарячими протягом 5–6 годин після влучання. Якщо такий предмет залетить у вікно та потрапить у книги на полиці, м’який диван або шафу — пожежа неминуча”, — говорить Станіслав Балдін.
Якщо трапилася пожежа, власники житла мають викликати ДСНС, спробувати загасити полум’я (або, якщо воно занадто сильне — не ризикувати), і зрозумівши, що побутові вогнегасники не зупиняють вогонь — евакуюватися.
Щоб не втратити важливі документи, техніку та інші цінні речі, їх радять зберігати у “тривожній валізі”, розташованій неподалік від виходу з квартири чи будинку. Не зберігайте цінні речі та документи у шафах або біля вікон — після обстрілу та початку пожежі до таких місць може бути неможливо дістатися.
Нагадаємо, російська армія нерідко завдає ударів по житлових будинках та інших об’єктах, де проживають цивільні. Тому журналісти Вільного Радіо підготували інструкцію — що робити, якщо опинилися під завалами, аби не загинути під тонами бетону.