Підтримати
Як обрати вогнегасник для житла в умовах війни
Як обрати вогнегасник для житла в умовах війни. Колаж: Вільне Радіо

Підтримайте Вільне Радіо

Підтримати

Пожежі після вибухів російських “Шахедів” або ракет стали регулярним явищем по всій території України. Тому, щоб мати змогу врятувати життя та бодай частину майна, кожному варто мати вдома вогнегасник. Журналісти Вільного Радіо поговорили з представником ДСНС про те, чим відрізняються побутові вогнегасники, які з них краще впораються у конкретних ситуаціях та як обрати той, що підходить саме вам.

 

Порадами щодо вогнегасників з журналістами Вільного Радіо поділився пресофіцер Державної служби з надзвичайних ситуацій Донеччини Станіслав Балдін.

Документом, який регулює питання використання вогнегасників в Україні, є наказ МВС “Про затвердження правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників”. У додатку 10 є пункт, згідно з яким, житлові споруди необхідно забезпечувати вогнегасниками.

Особливо це актуально, коли українці вже четвертий рік живуть в умовах повномасштабної війни та регулярних обстрілів з боку російської армії, не усвідомлюючи, що вибухи часто спричиняють пожежі, і наявність власного вогнегасника може врятувати життя або хоча б частину майна. Тому представники ДСНС радять усім, хто має змогу, придбати засіб для гасіння полум’я.

Що таке вуглекислотний вогнегасник

Для квартир, будинків та інших житлових приміщень найкращим рішенням будуть вуглекислотні вогнегасники. Вони заповнені виключно газом під тиском, говорить рятувальник. 

“Вуглекислотні вогнегасники містять газ із температурою -76 градусів за Цельсієм, який перекриває доступ полум’я до кисню. Але такі вогнегасники лише збивають полум’я на початковій стадії, і повністю ліквідувати вогонь ними доволі складно. Також для їх використання потрібно підходити майже впритул до предмета, що зайнявся”, — говорить Станіслав Балдін.

За його словами, температура в -76 градусів за Цельсієм швидко охолоджує не лише осередок вогню, куди направляють струмінь газу, а й сам вогнегасник та його розтруб (розширена частина труби). Тому його обов’язково треба використовувати в рукавицях або тримати ганчіркою, щоб не отримати обмороження рук.

Головний аргумент на користь використання вуглекислотних вогнегасників у приміщеннях — можливість гасити ними техніку та електропроводку під напругою.

Ще одна перевага — відсутність слідів після використання таких вогнегасників у житлі.

“Він ефективний для квартир, бо ти не забруднюєш приміщення. Відчинив вікно — газ вивітрився, і можна далі використовувати кімнату для власних потреб”, — пояснює рятувальник.

Втім, вуглекислотні вогнегасники малоефективні на відкритій місцевості — наприклад, якщо горить зовнішня частина будівлі, трава чи інші господарські об’єкти.

“Складність у тому, що вуглекислотні вогнегасники розраховані на знищення кисню в замкненому просторі. Саме це й дозволяє зупинити вогонь. Але на вулиці це мало ефективно”, — зазначає представник ДСНС.

Вуглекислотний вогнегасник ВВК-3
Вуглекислотний вогнегасник ВВК-3. Фото: Вільне Радіо

Вартість вуглекислотного вогнегасника залежить від ваги вмісту. Так, найменший двокілограмовий коштує від 900 гривень, а найбільші — п’ятикілограмові близько 1500 гривень. Ціни актуальні для популярних онлайн-магазинів станом на середину липня 2025 року.

Що таке порошковий вогнегасник

Порошкові вогнегасники ефективно гасять такі предмети в приміщеннях, як килими, штори, меблі, одяг, макулатура, дошки та інші легкозаймисті об’єкти.

Також існує поширений міф, що електроприлади можна гасити лише вуглекислотними вогнегасниками. Однак рятувальник зазначає, що порошкові також підходять для таких випадків.

Цей тип вогнегасників містить хімічний порошок, який подається під тиском і вкриває поверхню речовиною, що не підтримує горіння.

“В середині порошкового вогнегасника розміщена металева трубка, порошок та закачане під тиском повітря. Коли ми натискаємо на важіль, тиск вивільняється й виштовхує порошок з балона. Завдання порошку — накрити поверхню та перекривати доступ кисню до полум’я. Це як із багаттям на природі: як ми його гасимо? Засипаємо землею чи піском, щоб припинити доступ кисню у повітрі”, — пояснює Станіслав.

Втім, цей порошок шкідливий для органів дихання та зору людей.

“Порошок — це дрібнодисперсна речовина (у вигляді дуже дрібного пилу, — ред.), через яку після використання в приміщенні підійматися хмара пилу, схожа на дим. Він схожий на борошно — дуже-дуже дрібний, але хімічний. Якщо його розпорошити в кімнаті 2×2 або 2×3 метри — підійматися така пелена, що буде доволі складно розгледіти, що відбувається навкруги”, — пояснює Станіслав Балдін.

Крім того, меблі та речі, засипані порошком після пожежі, зазвичай не підлягають відновленню — їх доведеться викидати.

“Порошок шкідливий для дихання, він осідає в легенях. Але якщо говорити про приміщення — його можна провітрити за кілька годин, позбутися пошкоджених речей, відмити залишки порошку й користуватися кімнатою за призначенням (тобто жити, — ред.)”, — зауважує співрозмовник.

Саме тому вогнеборці радять обирати вуглекислотні вогнегасники для житлових приміщень — вони не залишають слідів після використання.

“Але за своїми характеристиками порошкові вогнегасники ефективніші. Їхній струмінь подається з більшої відстані — до півтора метра, а вуглекислотними треба користуватися майже впритул”, — додає представник ДСНС.

Крім цього, порошкові вогнегасники ефективніші на відкритому повітрі, ніж у закритих приміщеннях.

“На вулиці все провітрюється. Струмінь потужний, направляєш його на осередок займання — і вогонь швидко ліквідовується”, — розповідає представник ДСНС.

Саме через ефективність на відкритому просторі фермери під час пожеж на полях використовують виключно порошкові вогнегасники.

Зображення до посту: Як обрати вогнегасник для житла в умовах війни: інструкція від ДСНС
Порошковий вогнегасник. Фото: Fire Pro

Вартість порошкового вогнегасника залежить від ваги вмісту. Так, найменший одно кілограмовий коштує від 400 гривень, а найбільші — дев’ятикілограмові від 1200 гривень. Ціни актуальні для популярних онлайн-магазинів станом на середину липня 2025 року.

Чи варто купляти у житло водні або водопінні вогнегасники

Окрім порошкових і вуглекислотних, існують також вогнегасники на водній та водопінній основі. В українських магазинах вони трапляються рідше, ніж перші два типи, але все ж доступні для придбання.

“Це вузькопрофільні професійні вогнегасники, якими користуємося ми — служба ДСНС України. Ми заправляємо їх під тиском і виїжджаємо на ліквідацію пожеж. Але для пересічних громадян їх продають в обмеженій кількості. Причина в тому, що більшість пожеж виникає через проблеми з електрикою. А якщо подати воду чи піну на електрику — ми розуміємо, що буде”, — пояснює  Станіслав Балдін.

Зазначимо, вода є одним із найкращих провідників електроенергії. Контакт людини з водою під напругою може мати серйозні наслідки для здоров’я чи навіть життя. Тому, якщо мешканці квартири не можуть оперативно знеструмити все помешкання, використовувати водяні або водопінні вогнегасники небезпечно.

Що стосується пінних вогнегасників, громадяни використовують їх насамперед для гасіння пального — наприклад, на автозаправках або інших об’єктах, де зберігаються бензин, дизель, нафта тощо.

Вогнегасник водопінний ВВ-9
Вогнегасник водопінний ВВ-9. Фото: Бранд Трейд

За якими характеристиками обирати вогнегасник для житла

Після того як ви визначилися з типом вогнегасника, варто звернути увагу на його вагу. Адже вага балонів буває різною — від одного до кількох десятків кілограмів. Але:

  • 1 кілограма вогнегасної речовини може не вистачити, щоб загасити полум’я;
  • 10–20-кілограмові моделі — це вже професійне обладнання, яке складно використовувати в побуті.

У магазинах зазвичай орієнтуються на формулу:

  • 1 кілограм вогнегасної речовини на 25 квадратних метрів житлової площі.

Наприклад, для квартири площею 50 м² достатньо двокілограмового вогнегасника. Для двоповерхових приватних будинків рекомендують мати по одному вогнегаснику на кожному поверсі.

Однак в умовах ймовірних обстрілів та надзвичайних ситуацій на такі нормативи краще не зважати.

“У нас немає чітких обсягів, які регламентують або забороняють використання вогнегасників у побуті. Однак є рекомендації: літні люди можуть не впоратися з надто важкими балонами. Тому варто оцінювати власні сили — щоб ви могли не лише підняти, а й користуватися вогнегасником. Будь-який вогнегасник до 20 кілограмів вважається переносним, але побутовими зазвичай вважають ті, що до 5 кілограмів”, — пояснює Станіслав Балдін.

Отже, для власного житла найчастіше рекомендують вогнегасники вагою 4–8 кілограмів — це оптимальний компроміс між ефективністю та зручністю використання.

“Якщо взяти, наприклад, ВВК-3 — вуглекислотний вогнегасник із 3 кілограмами вмісту, — його час роботи становить приблизно хвилину-півтори. Тобто від моменту натискання він доволі швидко закінчується. Це слід враховувати, обираючи вогнегасник, яким ви зможете реально скористатися”, — зауважує представник ДСНС.

Використання вогнегасника
Використання вогнегасника. Ілюстративне фото: Держгідрографія

Ще слід розуміти, що вогнегасники з однаковою вагою наповнення можуть мати різну загальну вагу через відмінності в конструкції балонів. Наприклад:

  • 5-кілограмовий порошковий вогнегасник важить приблизно 7 кілограмів;
  • 5-кілограмовий вуглекислотний вогнегасник — уже близько 12 кілограмів.

Це пов’язано з особливостями наповнення та робочого тиску:

  • у вуглекислотних вогнегасниках використовується газ під високим тиском, тому їхні балони мають товстіші металеві стінки, що суттєво збільшує вагу.
  • у порошкових — лише порошок і повітря під тиском, який тут значно нижчий. Тому стінки балона тонші, а загальна вага — менша.

Поради ДСНС: стежте за періодичністю обслуговування вогнегасників

У ДСНС радять регулярно оглядати вогнегасник на наявність корозії, тріщин чи інших пошкоджень. Якщо помітите будь-які дефекти — краще замінити пристрій, щоб не ризикувати в екстреній ситуації.

Зверніть увагу: в інструкції виробника вказують термін, після якого балон потрібно здати на технічне обслуговування. Кожен рік необхідно проводити періодичне обслуговування, зокрема перевірити тиск, а також чи не залежався порошок — зазвичай це робить виробник або спеціалізовані компанії.

Зображення до посту: Як обрати вогнегасник для житла в умовах війни: інструкція від ДСНС
Приклад інструкції вогнегасника з терміном виготовлення. Фото: Бранд Трейд

Пам’ятайте: вогнегасник може врятувати не лише майно, а й життя. Тримати вдома вогнегасник, який не пройшов обслуговування або несправний, — це невиправданий ризик, бо в критичний момент він може не спрацювати.

Нагадаємо, російська армія нерідко завдає ударів по житлових будинках та інших об’єктах в яких мешкають цивільні люди. Тому журналісти Вільного Радіо підготували інструкцію — що робити, якщо опинилися під завалами, аби не загинути під тонами бетону.


Завантажити ще...