Підтримати
Статус "дитина війни"
Статус "дитина війни". Фото з відкритих джерел

До червня 2023 року статус “дитина війни” могли отримати лише діти з Донецької та Луганської областей, а також люди, які були дітьми під час Другої світової війни. У 2024 році цей статус можуть отримати неповнолітні, які постраждали від воєнних дій по всій Україні.

Які пільги передбачає цей статус та які документи потрібні для його оформлення — розповідаємо в матеріалі.

Відповідно до постанови Кабінету міністрів № 268, право на отримання статусу дитини війни має дитина, яка на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії Російської Федерації не досягла 18 років.

Для отримання статусу можуть бути враховані одна або кілька обставин, які зазначені нижче. Однак під час його надання оберуть саме ту, яка мала найбільш негативний вплив на дитину.

Оформити статус “дитина війни” може дитина, яка внаслідок російської агресії:

  • дістала поранення, контузії чи каліцтва;
  • зазнала фізичного чи сексуального насильства;
  • була викрадена або незаконно вивезена за межі України;
  • залучалася до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;
  • незаконно утримувалася, у тому числі в полоні;
  • зазнала психологічного насильства.

Як оформити статус “дитина війни”?

Для отримання статусу дитини війни необхідно подати заяву про прохання надати цей статус та згоду на обробку персональних даних. Окрім цього, треба зібрати пакет документів. Ось перелік потрібних паперів:

  • свідоцтво про народження дитини;
  • паспорт заявника (якщо заяву подає родич дитини);
  • документ, що підтверджує спорідненість з дитиною;
  • довідка про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи (за наявності);
  • паспорт-книжечка чи ID-карта (за наявності);
  • закордонний паспорт (якщо є);
  • витяг з реєстру територіальної громади (за наявності);
  • виписки з медичних документів, які підтверджують поранення або консультації лікаря;
  • копії заяв про вчинення кримінальних правопорушень щодо дитини та витяги з Єдиного державного реєстру досудових розслідувань.

Також необхідно подати докази про кримінальне правопорушення щодо дитини, зокрема висновок судової експертизи, що підтверджує факт насильства під час збройного конфлікту.

Тож, зібравши необхідні документи, потрібно звернутися до органів опіки та піклування за зареєстрованим місцем проживання або за місцем, де зараз перебуває дитина незалежно від того, чи живе вона в зоні бойових дій, чи є внутрішньо переміщеною особою.

Документи та заяву може подати законний представник дитини, сама дитина, якщо їй виповнилося 14 років, або будь-який родич дитини, наприклад, повнолітні брати чи сестри, вітчим чи мачуха, тітка чи дядько. 

Також подати заяву може представник органу опіки та піклування, якщо дитина перебуває без батьків чи законних опікунів.

На які пільги можуть розраховувати неповнолітні зі статусом дитини війни?

Статус “дитина війни” не передбачає окремих виплат на загальнодержавному рівні. Водночас дитина війни може отримати виплати, якщо має статус внутрішньо переміщеної особи. У такому разі як ВПО їй виплачуватимуть 3 тисячі гривень щомісяця. 

Також місцева влада може надавати дітям війни додаткові пільги, а саме знижки на комунальні послуги, поїздки у транспорті або іншу соціальну підтримку.

Зазначимо, що на підпис очікує законопроєкт №9042.1 “Про основи соціальної захищеності дітей, які постраждали внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України”, який має забезпечити дітей війни виплатами та пільгами.

Раніше ми розповідали, у листопаді Благодійний фонд “Душа” відкриває можливість отримати адресну допомогу для родин, які потребують підтримки. Це можуть бути продукти, сезонний одяг та іграшки для малечі.


Завантажити ще...