Підтримати
Поранені військові за кордоном мають право на щомісячні виплати та 100 000 грн “бойових”. Ілюстративне фото: AP

Після поранення українські військові мають право на фінансову підтримку від держави. Це стосується і тих захисників, які проходять лікування за межами України. Проте, щоб не втратити виплати або уникнути затримок, потрібно знати кілька ключових моментів. Які саме виплати передбачені та що потрібно зробити, щоб їх отримати — дізнавайтесь далі.

Про виплати для захисників під час лікування за кордоном розповіли в АрміяInform.

Грошове забезпечення під час лікування: порядок виплати

Щомісячне грошове забезпечення — це регулярна виплата, яку військовий отримує кожного місяця. Вона складається із зарплати, різних надбавок та інших доплат.

Військовий, який проходить лікування після поранення, має право отримувати грошове забезпечення протягом усього періоду лікування, але не довше ніж 12 місяців поспіль. Це правило однаково застосовується як до лікування в Україні, так і до лікування за кордоном. Втім, за певних умов гроші можуть перестати надходити після перших 4 місяців лікування.

Як отримати виплати після 4 місяців лікування

Подальші виплати грошового забезпечення можливі лише за умови:

  • наявності висновку військово-лікарської комісії (ВЛК) про необхідність продовження лікування;
  • виданого наказу командира військової частини про продовження перебування у лікувальному закладі.

ВЛК можна пройти дистанційно, якщо захисник лікується за кордоном. Це дозволено Наказом Міністерства оборони України №402. У такому випадку ВЛК ухвалює рішення на підставі оригіналів медичних документів або їхніх засвідчених копій та військово-облікових документів.

Документи потрібно подати до завершення четвертого місяця лікування, інакше можуть виникнути затримки з виплатами. Якщо висновок ВЛК надійшов із запізненням, виплати поновлюють з того дня, коли їх зупинили.

Хто може отримати 100 000 грн додаткової винагороди

Додаткова винагорода у розмірі 100 000 гривень нараховується військовим, які внаслідок участі у бойових діях або під час виконання обов’язків із захисту України отримали:

  • поранення;
  • травму;
  • контузію;
  • каліцтво.

Виплати надходять:

  • за час перебування на стаціонарному лікуванні (в Україні або за кордоном);
  • за період відпустки для лікування, якщо поранення було тяжким.

Сума виплачується в розмірі 100 000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу на лікуванні або у відпустці.

Які документи необхідні для отримання 100 тисяч за поранення

Підставою для виплати є довідка про обставини поранення — форма №5.

У ній має бути вказано, що поранення або травма були пов’язані із захистом Батьківщини. Якщо такого формулювання немає, захиснику не призначать виплату 100 000 грн.

“Втім деякі військові частини часто відмовляються виплачувати 100 000 грн за час лікування, якщо поранення спочатку було визнане легким, а потім було перекваліфіковане на тяжке. У цьому випадку військова частина, незважаючи на висновок ВЛК про придатність (де написано, що поранення є тяжким), просить довести, що у конкретний проміжок часу це поранення було визнане тяжким, чим по суті порушує постанову КМУ №168”, — коментує директор Юридичного Гончаренко центру Микола Брюховецький Юридичній газеті.

Юридичну допомогу у подібних ситуаціях військовим можуть надати у контакт-центрі системи безоплатної правничої допомоги за номером 0 800 213 103. По безоплатну допомогу можна звернутися також до фахівців Юридичного Гончаренко центру за номерами:

  • +380672042206,
  • +380951168887,
  • +380937440036.

Ці номери доступні також у WhatsApp, Telegram, Viber і Signal з 9:00 до 18:00 у будні дні.

Повторне лікування та повторні виплати

Якщо військовослужбовець знову потрапляє до лікарні (у тому числі за кордоном) навіть через деякий час після поранення, отриманого під час захисту України, виплата 100 000 грн відновлюється. Важливий момент: повторний період лікування має бути пов’язаний з раніше отриманим пораненням.

Нагадаємо, українці, які перебувають за межами країни, можуть оформити або продовжити статус інвалідності. Із 1 січня 2025 року в Україні діє нова система — оцінювання повсякденного функціонування, яка замінила стару процедуру МСЕК. Вона дозволяє пройти комісію дистанційно. 

 


Завантажити ще...