Якщо в сім’ї більше немає порозуміння, але є спільне усвідомлення, що шлюб варто завершити, зробити це можна через відділи державної реєстрації актів цивільного стану та центри надання адміністративних послуг. Це доступно для пар, які не мають спільних дітей і хочуть розірвати шлюб добровільно. У матеріалі пояснюємо, як скористатися цією послугою, які документи потрібно підготувати та куди звертатися для завершення процесу.
Про те, як розлучитися без суду, розповіли на порталі “Дія”.
Подати заяву про розірвання шлюбу може фізична особа особисто або через законного представника. Зареєструвати та розірвати шлюб можна у Відділі державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) або Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП).
Усі документи та заяву на розлучення пара подає разом. Але якщо хтось із них не має змоги прийти (наприклад, перебуває в іншому місті чи за кордоном), тоді інший може подати заяву за обох. Для цього потрібна нотаріально завірена заява від того, хто буде відсутнім.
Під час дії воєнного стану подати заяву можна в будь-якому відділі ДРАЦС — незалежно від місця проживання чи реєстрації. Достатньо просто звернутися в найближчий орган.
Для розірвання шлюбу необхідно зібрати такий пакет документів:
Якщо розірвання шлюбу проводиться на підставі рішення суду (до 27.07.2010):
Якщо одного із подружжя за рішенням суду визнали безвісно відсутнім або недієздатним, до спеціальної заяви про розірвання шлюбу потрібно додати документи, зазначені в пунктах 3-8, а також копію відповідного судового рішення або його реквізити.
Якщо чоловік і дружина обидва згодні на розлучення, то після подачі заяви вони будуть офіційно розлучені через 30 днів, якщо хтось із них не передумає. За це потрібно сплатити державне мито — 8 гривень 50 копійок. Якщо ж шлюб розривається за рішенням суду або коли один із подружжя зник безвісти чи визнаний недієздатним, розлучення оформлюється в день подачі заяви або коли ДРАЦС отримає необхідну інформацію. У такому випадку держмито складає 51 копійку.
Під час воєнного стану, якщо людина живе в області чи місті, які внесені до спеціального списку Міністерства юстиції, де не працюють державні реєстри, платити держмито не потрібно. Так само мито не стягують, якщо із заявою про розлучення звертаються переселенці.
Після того як розлучення офіційно зареєстроване, складається актовий запис — він зберігається в електронному та паперовому вигляді. Кожен із колишнього подружжя отримує своє свідоцтво про розірвання шлюбу. Отримати документи можна лише особисто.
Іноді у проведенні державної реєстрації розірвання шлюбу можуть відмовити. Серед основних причин — порушення вимог законодавства або те, що заявник не має права подавати заяву (наприклад, є недієздатним або не має належних повноважень).
У разі відмови у реєстрації розлучення вам нададуть письмове пояснення з причиною відмови.
Якщо ви вважаєте, що відмова необгрунтована, можна подати скаргу до Міністерства юстиції України або звернутися до Окружного адміністративного суду.
Раніше ми розповідали, що у 2024 році фахівці відділів ДРАЦС Донецької області засвідчили близько 1700 одружень. Водночас розлучень у регіоні за рік було вшестеро менше.