З Часового Яру встигли евакуювати лише деякі архівні документи. Вивезли папери Часовоярської міської ради, управління соцзахисту, освітніх, медичних і комунальних закладів, а також експонати музею. Розповідаємо, де зараз зберігаються архіви установ Часового Яру та куди звертатися, якщо ви потребуєте довідки або документа.
Усі дані щодо евакуації майна з Часового Яру журналісти Вільного радіо дізналися з відповіді начальника Часовоярської міської військової адміністрації Сергія Чауса на інформаційний запит.
Архіви освітніх закладів встигли евакуювати з Часового Яру лише частково. Ймовірно, ці процеси розпочалися незадовго до наближення лінії фронту до міста, оскільки посадовці зазначили:
“На жаль, евакуацію майна продовжувати немає можливості. У місті ведуться активні бойові дії”.
Зокрема, встигли частково евакуювати до Києва архіви фонду відділу освіти Часовоярської міської ради. Інші архіви освітніх закладів евакуювали до Дніпра, Ковеля на Волині, Горішніх Плавнів на Полтавщині та селища Слобожанського на Дніпропетровщині.
Жителі міста, які навчалися у місцевих закладах освіти, та колишні працівники можуть звертатися за довідками на електронну пошту:
Станом на початок 2022 року в Часовоярському історико-краєзнавчому музеї зберігали 3210 предметів основного фонду та ще 1512 предметів науково-допоміжного фонду.
Науково-допоміжний фонд — це допоміжні матеріали, які створили спеціально для розкриття експозиційно-виставкової теми. Це ілюстративні та інформаційні експонати: муляжі, макети, зліпки, реконструкції, плани, карти, схеми, діаграми, креслення та інші наочні матеріали.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії посадовці евакуювали більшу частину основного фонду — 2102 предмети. Ще понад тисячу таких експонатів, а також більшу частину допоміжного фонду вивезти не вдалося.
“1108 предметів основного фонду та 1512 предметів науково-допоміжного фонду були знищені внаслідок пожежі в приміщенні музею, спричиненого артилерійським обстрілом 23 липня 2023 року”, — вказують посадовці.
Зазначимо, у Часовоярському музеї не було реєстрових книг, які використовують для дослідження родоводу місцевих родин.
Посадовці стверджують, що з початку повномасштабного вторгнення та “загострення ситуації” у громаді почали підготовку документів для якнайшвидшої евакуації.
“У першу чергу відбиралися документи, справи постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу)”, — уточнюють у Часовоярській військовій адміністрації.
Після перемовин із різними представниками громад країни для евакуації обрали Дніпропетровську область, яка тоді перебувала на відносно безпечній відстані до лінії фронту, але при цьому не була занадто далекою, що зробило б евакуацію дорожчою.
Архіви комунальної установи “Центр надання соціальних послуг Часовоярської міської ради” встигли евакуювати лише частково до села Самарського Синельниківського району Дніпропетровської області.
Документи виробничого ремонтно-житлового підприємства Часового Яру евакуювали теж частково до Дніпропетровської області. Врятувати вдалося документи з кадрових питань та картки нарахування заробітної плати. Інші документи не вціліли під час обстрілів.
Станом на початок лютого 2025 року ще триває процес перевірки документів Часовоярської міської ради та виконавчих комітетів, які вдалось евакуювати. Після завершення перевірки документи відправляють на зберігання в архівний відділок Бахмутської районної військової адміністрації, що нині працює в Тернополі.
Згідно з розпорядженням начальника Часовоярської міської військової адміністрації від 01.02.2023 №7рр, яке стосується евакуації установ і їхніх цінностей до безпечніших регіонів, відділ соціального захисту населення Часовоярської громади призупинив прийом громадян на території громади.
Як повідомили у відповіді на запит Вільного радіо, архівів відділу соцзахисту в місті не було. Поки дозволяла безпекова ситуація, фахівці відділу надавали консультативну допомогу щодо всіх можливих видів соціальної допомоги від держави. Сама установа не призначала та не нараховувала виплати. Від місцевих приймали тільки заяви в електронній формі та передавали їх до управління соцзахисту населення Бахмутської районної державної адміністрації, де часовоярцям і призначали виплати.
Водночас у відділі соцзахисту Часовоярської громади зберігалися справи місцевих.
“Всі справи для призначення та виплати державних соціальних допомог були передані до відповідних органів”, — запевняють у Часовоярській ВА.
Посадовці зазначили, що архівів закладів охорони здоров’я та пенсійного фонду в місті не було, оскільки таких управлінь у Часовоярській громаді не існувало.
Водночас у місті діяло комунальне некомерційне підприємство “Часовоярська міська лікарня планового лікування”. Архіви медичного закладу евакуювали частково.
Зокрема, вдалося врятувати документи з кадрових питань, бухгалтерські документи та документи приймальні головного лікаря.
Решту документів Часовоярської лікарні знищили загарбники.
На балансі Часовоярської громади серед спортивних закладів був лише стадіон спортивно-оздоровчого профілю “Авангард”.
Жодного майна чи документів евакуювати не встигли — усе знищили російські окупанти.
Жителі Часовоярської громади можуть звертатися для отримання довідок та документів на електронну пошту:
Однак посадовці зможуть надати документи лише тих установ, які були евакуйовані та перебували в підпорядкуванні Часовоярської міської ради.
Раніше журналісти Вільного радіо розповідали, куди евакуювалися медзаклади з Донеччини та як потрапити на прийом лікарів із Бахмута, Маріуполя, Краматорська, Лимана, Селидового та Покровська.