Підтримайте Вільне Радіо
Google оновив супутникові знімки Вугледара та деяких його околиць. Нові кадри датовані квітнем 2024 року — тепер на мапах можна побачити, який вигляд мало місто під час запеклих боїв за нього. По всьому Вугледару помітна закономірність: чим східніше розташовані будівлі, тим більше там руйнувань. Також видно стан сусідніх шахт — руйнування та окопи навколо них. Журналісти Вільного Радіо підготували порівняння кадрів міста до та під час повномасштабної війни.
Бої за Вугледар під час повномасштабної війни офіційно тривали 950 днів і закінчилися 30 вересня 2024 року. З того часу Вугледар вважають окупованим. За майже рік у мережі не з’являлося нових кадрів зі зруйнованого міста — воно практично зникло з інформаційного простору українських та російських медіа.
Тим часом Google оновив частину знімків у Донецькій області. Більшість населених пунктів та територій між ними залишаються на мапах сервісу без змін з 2022 (іноді — з 2023) року. Але у 2025-му знімки Вугледара та деяких прилеглих територій оновили.
На підписах до знімків зазначається, що їх зробили в липні 2025 року, однак, якщо подивитися архівні записи, можна побачити, що ті самі кадри датовані квітнем 2024-го. Імовірніше за все, саме ця дата є достовірною — за 5 місяців до завершення оборони міста.
Станом на середину 2025-го стан споруд може бути ще гіршим. Але тепер є можливість оцінити масштаби руйнувань у гарній якості, хоч і з річною затримкою.
На нові супутникові знімки потрапили Вугледар та села Водяне, Микільське, частково Володимирівка і Павлівка. Оновлений “квадрат” має такий вигляд:
Журналісти Вільного Радіо підготували порівняння кадрів із супутника — до повномасштабного вторгнення та у квітні 2024 року.
У найзахіднішому кварталі Вугледара розташовані житлові багатоповерхівки, школа №3, дитячо-юнацька спортивна школа та місцевий офіс компанії YASNO, який відповідав за постачання електроенергії.
Будинки розміщені на вулицях Молодіжній, Шахтарській та Миру (колишня Радянська). Усі споруди зазнали руйнувань, але ще стоять.
Південніше від школи №3 — територія Центральної міської лікарні Вугледара.
Деякі будівлі зруйновані вщент, а територія, яка раніше була вкрита деревами, тепер всіяна вирвами.
У найпівденнішому кварталі міста, окрім житлових будинків, були школи №1 та №2, будівля міської ради, а також Центральний ринок.
Останній зазнав найбільших руйнувань. На кадрах видно вулиці 30-річчя Перемоги, Шахтарську, Магістральну та Трифонова.
Вище від Центрального ринку розташований парк, де ще частково зберігся пам’ятник “Шахтарська слава”. Фонтан і пам’ятник Тарасу Шевченку розгледіти складно — їхній стан залишається невідомим.
Житлові будівлі у центральному кварталі, податкова, ЦНАП, дитячий садок і Свято-Тихонівський храм здаються менш зруйнованими, якщо порівнювати зі станом будівель в інших районах. Це вулиці 13 Десантників, Шахтарська, Трифонова та 30-річчя Перемоги.
Поряд із будинком №6 на вулиці 30-річчя Перемоги видно великі вирви, розмір яких майже дорівнює площі самих будинків.
Східний квартал Вугледара — найбільш зруйнований. Можна помітити тенденцію: чим ближче будинки до східних околиць міста, тим більші руйнування.
На кадрах — будинки на вулицях Трифонова, 13 Десантників та Магістральній. Усередині кварталу — зруйновані універмаг “Шахтар”, Вугледарський фаховий коледж, відділ МВС та інші заклади.
На північно-східних околицях міста тенденція зберігається: чим східніше, тим більше руйнувань.
Крім житлових багатоповерхівок, тут розташовані пожежна частина (яку знищили вщент), Вугледарська школа мистецтв, комунальне підприємство “Тепломережа”, церква євангельських християн та гаражні кооперативи на вулицях 13 Десантників і Трифонова.
Гірничовидобувна шахта “Південнодонбаська №1”, що розташована східніше від Вугледара, зазнала суттєвих руйнувань — деякі будівлі повністю знищені, інші всіяні вирвами, як і поля навколо шахти.
Сусідня шахта “Південнодонбаська №3”, що розташована північніше від шахти №1, постраждала не так сильно. Виникає враження, що бої за ці території були не такими запеклими.
Водночас тут, на відміну від самого Вугледара, можна побачити окопи, які українські захисники готували для оборони.
Нагадаємо, окупаційна влада планує перетворити Вугледар, Бахмут та Авдіївку на локації для туристів. Таке рішення окупанти пояснюють “збереженням пам’яті про трагічні наслідки” війни.