З 15 вересня Нацбанк знизив облікову ставку до 20%
Скриншот з сайту: НБУ

Вже з наступного дня в Україні стане меншою облікова ставка НБУ. Вона знизиться на 2% та сягатиме 20%. Це означає, що банки стануть менше заробляти на депозитах в НБУ. Своєю чергою це вплине й на клієнтів, які стануть менше заробляти на гривневих депозитах. Як це вплине та чи варто поспішати з оформленням депозитів, щоб не втратити гроші, читайте в нашому матеріалі.

 

14 вересня глава НБУ Андрій Пишний оголосив про зменшення облікової ставки з 22% до 20%.

“Уповільнення інфляції та здатність Нацбанку забезпечувати курсову стійкість дають можливість продовжити цикл зниження ставки та одночасно зберегти привабливість гривневих заощаджень. Це важливо для збереження стійкості валютного ринку та зниження інфляції, особливо при подальшій реалізації стратегії пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування”, — пояснив Андрій Пишний.

Зокрема, за даними НБУ, інфляція у серпні сповільнилася до 8,6%, що менше прогнозу НБУ. Фахівці Нацбанку очікують, що інфляція в країні буде знижуватись, але швидкого падіння інфляції не варто очікувати.

“З одного боку, кращі врожаї обмежуватимуть зростання цін і в наступні місяці. Зберігатиметься також вплив від фіксації окремих тарифів на житлово-комунальні послуги. НБУ і надалі забезпечуватиме стійкість валютного ринку для утримання під контролем курсових та інфляційних очікувань. Усе це сприятиме подальшому зниженню інфляції. З іншого боку, тиск на витрати бізнесу залишатиметься значним як через втрати, пов’язані з війною, так і через подорожчання електроенергії та пального. Цей чинник може стримувати сповільнення інфляції”, — пояснюють в пресслужбі НБУ.

Що означає зниження облікової ставки для громадян

Це вже друге зниження процентної ставки за рік. НБУ понад рік тримав облікову процентну ставку на рівні 25%, а у липні цього року її знизили до 22%. 

Для довідки:
Облікова ставка — це умовна вартість грошей, яку встановлює Нацбанк. Ця ставка визначає, скільки грошей можуть заробляти банки, вкладаючи кошти у Нацбанк. Під час повномасштабної війни на депозитах НБУ і заробляють звичайні банки, оскільки окрім пільгових іпотечних кредитів, програми “єОселя” та іншого, кредитування йде складно.

Тобто тепер, коли НБУ знизив облікову ставку, це вплине на звичайних громадян, які тримали гривні на депозитах у банках або хотіли оформити кредити.

“В умовах зменшення облікової ставки це впливає і на вартість активно-пасивних операцій банківського сектору. Простими словами, це є певним сигналом для банків для зміни відсоткових ставок на депозити і кредити. Але в умовах війни та високих ризиків все працює складніше. Проте, як не дивно, банки охочіше опускають ставки на депозити, ніж їх піднімають. Тому, так, пом‘якшення монетарної політики в умовах зниження інфляції спричинить початок зниження ставок за депозитами”, — пояснює Вільному радіо фінансово-економічний оглядач Богдан Слуцький.

За даними міністерства фінансів України, станом на 14 вересня процентна ставка для депозитів в українських банках коливається від 19,5% в “Українському банку реконструкцій та розвитку” та до 13,5% у “Райффайзенбанку”. Проте ці пропозиції ще актуальні при обліковій ставці у 22%. Тому фінансовий оглядач радить тим хто хотів — вже зараз оформлювати депозити поки банки не знизили проценту ставку.

“Тим, хто хоче зафіксувати дані умови, треба класти вклади вже зараз. При цьому рекомендую звернути увагу на ОВДП — військові облігації. Там дуже вигідні ставки і це ваш вклад в посилення оборони країни!”, — радить Богдан Слуцький.

Нагадаємо, депозити під час воєнного стану мають 100% гарантію відшкодування, якщо з вашим банком щось станеться. Ми розповідали про можливі проблеми з вкладами під час війни, перспективи, альтернативи та спекуляції банків на депозитах під час відкритого вторгнення.


Завантажити ще...