Підтримати
С Донецкоблагаза три года пытаются отсудить более 1,6 млрд долга: детали дела
Фото: з відкритих джерел

Близько 1 млрд 630 млн грн хоче відсудити “Укртрансгаз” у “Донецькоблгазу”. Це гроші, які останній заборгував за “несанкціоновано спожитий” газ. Борг сформувався у 2018 році.

 

За інформацією з Єдиного державного реєстру судових рішень, позов про стягнення коштів у розмірі 1 млрд 629 млн 121 тис. 326 грн  з ПАТ “Донецькоблгаз” подали  2020 року.  Позивач — дочірнє підприємство “Нафтогазу” АТ “Укртрансгаз”.  Сума боргу враховує відсотки та інфляцію:

Борг сформувався 2018 року через негативні місячні небаланси природного газу, які утворились у “Донецькоблгазу”. 

Для довідки:
“Небаланс” — це різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними ним з газотранспортної системи на точці виходу”, — пояснює член правління “Укртрансгазу” Сергій Олексієнко в коментарі “Дзеркалу тижня”.

Коли з газотранспортної системи відбирають більше газу, ніж передають,  —  це негативний небаланс, а коли навпаки передають газу більше, ніж відбирають з системи — це позитивний небаланс.

Згідно з договором транспортування природного газу 2016 року, якщо у “Донецькоблгазу” виникне негативний місячний небаланс та його не будуть врегульовувати, компанія зобов’язана сплатити “Укртрансгазу” вартість балансування. Ці послуги оцінили у

1 млрд 425 млн 752 тис. 875 грн. З цієї суми “Донецькоблгаз” сплатив лише 20 млн 9 тис. 731 грн. Аби відсудити решту, “Укртрансгаз” подав до суду.

Негативні місячні небаланси сформувалися через те, що:

  • підприємство не купувало газ з газотранспортної системи для покриття власних виробничо-технологічних витрат;
  • “несанкціоновано” (тобто без підтвердження “Нафтогазу”)  надавало газ місцевим підприємствам теплокомуненерго, які у спірні періоди не мали жодного постачальника природного газу.

 

Для довідки:
Зростаючі небаланси це неплатежі за газ підприємств теплокомуненерго (ТКЕ). Такі неплатежі НАК “Нафтогаз України” має зафіксувати в себе як дебіторську заборгованість, а потім сформувати у зв’язку із цим резерв сумнівних боргів. Але такий резерв збільшить збитки “Нафтогазу”.

З цієї причини НАК уникає підписання з підприємствами ТКЕ документів про передачу (продаж) газу. Водночас газ тепловики отримують Закон “Про забезпечення теплом” забороняє облгазам припиняти поставки в опалювальний період.

Без підписаних актів між “Нафтогазом” і тепловиками газ вважається “несанкціоновано спожитим”, що й зараховується оператором поставок “Укртрансгазом” — як небаланс. Після цього компанія оформлює поставки газу тепловикам як послуги з відновлення балансу (балансування), а це призводить до його подорожчання удвічі.

Суд призначив економічну експертизу, щоб розібратись у правдивості наданої сторонами інформації. За експертизу мав сплатити “Донецькоблгаз”. Але підприємство оплатило лише частину вартості експертизи, тому Київський науково-дослідний Інститут судових експертиз висновок суду не надав. 22 травня 2023 року суд ухвалив повторно витребувати в інституту висновок експертів, аби можна було продовжити розгляд справи.

Нагадаємо, у 2021 році “Донецькоблгаз” почав відключати населення та котельні від газу начебто через борги, хоча це заборонено законом. Правоохоронці тоді розцінили дії облгазу як диверсію та відкрили кримінальну справу. За рішенням суду частину акцій, якими володіють гонконзькі власники “Донецькоблгазу”, арештували.

У травні 2021 року “Нафтогазу” віддали контроль над “Донецькоблгазом”: Національна газова компанія отримала арештовані акції, власники яких зареєстровані у Гонконзі.

Через відключення газу споживачам НКРЕКП вирішила анулювати ліцензії “Донецькоблгазу” на розподіл газу. Рішення мало набути чинності 1 серпня 2021 року, а власники підприємства мали створити та передати функції новій компанії. Але зробити це не встигли, тож анулювання ліцензії перенесли на 1 жовтня. Потім ліцензію продовжили до 1 грудня. 


Завантажити ще...