Команда громадської організації “Слов’янський культурний центр “Задзеркалля”. Фото: Instagram/Наталія Мієдінова

Колись це була компанія студентів,  які слухали рок і організовували фестивалі у Словʼянську. А тепер — команда, що створює молодіжні центри, хаби та освітні програми по всій Україні. Громадська організація “Слов’янський культурний центр “Задзеркалля” виросла з ініціативи студентів-ентузіастів і сьогодні допомагає молоді розвиватися, зокрема й на Донеччині.

Журналісти Вільного радіо поспілкувалися з головою організації Олександром Кашлаковим про шлях від маленької кімнатки за дзеркалом до співпраці з міжнародними партнерами та особливості роботи в умовах війни.

Як кімната за дзеркалом перетворилася на організацію, що об’єднує молодь по всій Україні

Все починалося з маленької групи молодих людей, які були захоплені рок-музикою й організовували фестивалі. Це стало основою для створення колективу, який з’явився близько 20 років тому. Згодом разом взялися за екологічні проєкти, робили місто безпечнішим та відкривали більше можливостей для навчання. Одним із засновників і теперішнім керівником організації став Олександр Кашлаков.

Назва організації має символічне походження. Вона відсилає до рідного міста засновників — Слов’янська. 

“Наш перший офіс був у Палаці культури, але власного приміщення ми не мали. Єдине місце, де можна було збиратися, — маленька кімнатка 2х2 метри, прихована за великим дзеркалом у гардеробі. Це стало своєрідним символом: ми працювали “по той бік” звичного, відкриваючи нові горизонти. Так і народилася назва  “За дзеркалом”, — ділиться голова організації Олександр Кашлаков.

Від локальних ініціатив до масштабних проєктів

Зараз ініціативи команди охоплюють двадцять один регіон України, розповідає співзасновник “Задзеркалля”:

“Основні області, з якими працюємо, — Кіровоградська й Черкаська, а загалом охоплюємо всю Україну: від Львівщини до Донеччини”

Починалося ж усе з п’яти областей: Донецької, Харківської, Луганської, Запорізької та Херсонської. Тоді, за словами Олександра, громадська організація допомагала активній молоді знаходити можливості для розвитку, адже 20 років тому про фандрейзинг, спонсорство чи донорство ніхто ще не знав.

“Ми організовували різні проєкти: “Рук-лабораторію”, “Сходини”, фестивалі дитячої та молодіжної творчості. Там були танцювальні, театральні жанри, хореографія і вокал”, — згадує Олександр.

Усі проєкти втілювала ініціативна група з трьох засновників і близько 15 учасників — творчий колектив однодумців. Разом вони вже тоді залучали молодь і показували, як можна впливати на те, що є в рідній громаді. Підштовхували до ініціативи знизу та показували, що це працює.

“Ми шукали людей, які поділяють наші інтереси, цікавляться тим самим. Орієнтувалися на запити, проводили перші, хоч і прості, дослідження та опитування. Наприклад, питали, що хотіли б побачити на День молоді. Якщо з’являлася ідея, що варто організувати рок-фестиваль, тоді вже зверталися до влади, щоб втілити великий проєкт”, — розповідає Олександр.

Голова громадської організації “Слов’янський культурний центр “Задзеркалля”. Фото: Instagram/Олександр Кашлаков

Натепер найбільшим своїм проєктом команда вважає запуск Ресурсного центру розвитку волонтерства “Волонтер+” у Слов’янську. Він запрацював у 2020 році за підтримки ПРООН. Були також проєкти для підтримки дітей і молоді під час війни, які організація запустила з ЮНІСЕФ.

Захід у молодіжному хабі  “АртПростір “Happy Hub”, створеному за підтримки ГО “Слов’янський культурний центр “Задзеркалля”. Скриншот: Instagram/artspace_happy_hub

“Задзеркалля” перебралось у Кропивницький, але продовжує працювати на прифронтових територіях

Зараз, під час відкритої війни, організація продовжує працювати на прифронтових територіях, зокрема у Слов’янську. Там діють громадські центри, а також влаштовують культурні заходи. 

Втім, більша частина команди зараз працює з Кропивницького. Спершу зупинитися там планували лише на кілька днів, потім — на кілька тижнів, а тепер уже третій рік мають у місті головний офіс.

Зараз організація налічує близько 600 людей по всій Україні. Частина команди не змогла переїхати до Кропивницького, тому долучилася до роботи дистанційно.

“Наша команда поділилася приблизно 50 на 50 — частина працює в офісі, частина дистанційно. Це люди з різних куточків України, які допомагають молодіжним ініціативам та супроводжують їхні проєкти”, — розповідає керівник організації.

В операційну команду, яка відповідає за щоденне управління та ключові процеси організації, увійшли як місцеві жителі, так і переселенці, зокрема з Маріуполя та Бахмута.

Соціальні проєкти, що змінюють громади

“Ми не ставимо за мету просто шукати ресурси — найкращий проєкт той, що відповідає нашій філософії”, — стверджує голова “Задзеркалля” Олександр Кашлаков.

Одним із таких проєктів, каже він, стала співпраця з благодійним фондом “Нова Україна”, який діє за підтримки міжнародних організацій.

“Ми підтримуємо діяльність дитячих освітніх центрів. Проєкт з’явився майже півтора року тому й досі триває, оскільки попит на нього не зменшується”, — пояснює голова організації.

За проєктом команда організовує для дітей від 5 до 17 років заняття з неформальної освіти у різних сферах: від вокалу й малювання до інформатики та робототехніки. Заняття проходять у громадському майданчику “Гоголь-87” по вулиці Гоголя, 87 у Кропивницькому. Його “Задзеркалля” відкрило спільно з Сєвєродонецькою молодіжною радою 1 серпня 2022 року як подяку громаді Кіровоградщини за підтримку та прихисток.

Відвідати освітній центр може будь-хто, у тому числі переселенці.

“У нас є телеграм-канали, ми публікуємо інформацію на всіх платформах, пов’язаних із громадською діяльністю в Кропивницькому. Тут постійно реалізовуємо різні проєкти, діє молодіжний простір, де молодь сама організовує активності, зокрема волонтерські. До травня у нас ще заплановано кілька ініціатив, і ми продовжуємо запрошувати людей”, — розповідає Олександр Кашлаков.

Захід для дітей у арт-просторі “Happy Hub”, створеному за підтримки ГО “Слов’янський культурний центр “Задзеркалля”. Скриншот: Instagram/artspace_happy_hub

Ще один напрямок — співпраця з програмою UPSHIFT, яка допомагає молоді ставати лідерами та агентами змін у своїх громадах. Вона навчає учасників створювати соціальні проєкти.

“Під час програми молодь може подавати ідеї, а на освітньому буткемпі (таборі), де збираються 10 команд, вони розробляють проєкти та захищають їх перед донорами. Якщо ідею підтримують, команда отримує фінансування на її реалізацію”, — розповідає голова організації.

З 2018 року представники громадської організації виступали у проєкті експертами, менторами та фасилітаторами.

Також за програмою команда працює над створенням нових молодіжних просторів.

“З 2022 року у Кіровоградській області ми відкрили вісім просторів. Ми допомагали на технічному рівні — підготовлювали кадри, шукали локації, комунікували з громадами, проводили дослідження. Але це командна робота, і ми продовжуємо її разом із партнерами”, — зазначає голова організації Олександр Кашлаков.

Захід Молодіжного простору “КОМА” Кіровоградського обласного ЦДЮТ та ГО “Центр”, організований за підтримки ГО “Задзеркалля” у партнерстві з ЮНІСЕФ Україна.

Загалом за цей час вихідці зі Словʼянська допомогли відкрити близько 30 молодіжних просторів, і майже 90% з них — це проєкти або субпроєкти ініціатив, які підтримала організація.

Соціальне ательє: проєкт, що живе самостійно

Молодіжні команди, які свого часу долучалися до проєктів “Задзеркалля”, тепер запускають свої ініціативи. Однією із таких стало соціальне ательє, на базі якого згодом відкрили ще й соціальну перукарню. Партнером у цьому проєкті став Кропивницький професійний ліцей сфери послуг і торгівлі, де навчаються майбутні швачки, модельєри та перукарі.

Ательє вже майже рік працює без підтримки “Задзеркалля”. Спочатку команда отримала мінігрант, а тепер реалізовує проєкт самостійно. 

“Потік людей, особливо переселенців, які користуються цим ательє, не зменшується”, — зазначає голова організації. 

За час роботи до соціального ательє приходили більше ніж 600 відвідувачів. Дехто звертався по кілька разів або одразу за кількома послугами.

Як стати частиною команди “Задзеркалля”

Як каже співзасновник “Задзеркалля”, в умовах війни команда намагається впоратися з викликом: як мотивувати молодь залишатися в громадах і водночас не обмежувати її можливості.

“Якщо з громад поїде молодь, то там не буде перспективи. Не буде кому працювати, розвивати місцевий бізнес, заповнювати робочі місця. Але водночас світ зараз відкриває для українців нові можливості, і ми не можемо їх ігнорувати. Та зрозуміло одне: без молоді в Україні не буде майбутнього”, — каже Олександр.

Тож організація намагається долучити до своїх ініціатив якомога більше молодих активістів. Стати частиною команди на волонтерських засадах може кожен охочий.

“Ми регулярно публікуємо можливості для тих, хто хоче долучитися. Це не лише про допомогу іншим, а й про розвиток для себе. Часто буває, що люди приходять і кажуть: “Я почув/почула про вас, хочу якось допомагати”. Тоді ми допомагаємо їм знайти те, що їм ближче”, — розповідає голова організації.

Волонтери беруть участь в організації заходів, допомагають у молодіжних і дитячих просторах, працюють із дітьми. Також охочі можуть спробувати втілити свої ідеї або знайти можливості.

“Бувало, що людина починала як волонтер, а згодом знаходила постійну роботу — чи то в нас, чи в іншій організації, яка більше відповідала її інтересам. Ми не збираємо гроші “в скарбничку”, але співпрацюємо з благодійними фондами й можемо отримувати фінансування. Допомогти завжди можливо, адже громадська організація — це передусім об’єднання людей зі спільною метою, поглядами та цінностями”, — підсумовує керівник “Задзеркалля” Олександр Кашлаков.

Раніше ми розповідали, як працює маріупольський осередок “Халабуда” у Черкасах. Там волонтери відкрили майстерню з ремонту дронів і долучилися до розвитку місцевої громади. Зокрема, стали менторами черкаських підлітків у межах урбаністичного руху “У міста є Я”, що навчає молодь покращувати свої міста.


Завантажити ще...