В Олександро-Калиновому, що під Костянтинівкою, можна зустріти незвичний транспортний засіб з педалями, лавками та столом. На ньому можна не лише покататись, а й випити узвару. Диво-машину сконструювали, аби привернути у село більше туристів, і це спрацьовує.
Про велосипед, на якому можуть уміститися більш ніж 10 людей, Вільному радіо розповідає його винахідник, мешканець цього села Андрій Тараман.
“Ми проводимо дуже багато різних заходів, щоб зацікавити туристів. І на кожне свято робимо якусь “фішку”. Наприклад, був велосипед-велорикша, наступного разу були санчата, на які вміщуються від 10 до 15 людей, — ми тягали їх трактором по селу”, — говорить Андрій Тараман.
Задум створити “узваровіз” з’явився наприкінці 2013-го. Ідею такої машини її автор запозичив у німців, які під час фестивалів катаються на “пивному велосипеді”. Це невеликий пивний бар на колесах, пасажири якого самі крутять педалі і приводять транспорт у рух. Але замість пива машину вирішили обладнати ємністю з узваром, бо хотіли створити щось з українським колоритом.
Вже у серпні 2014 року машина була готова до перших туристів. Їй дали назву “ВелоУзВар-01”. Та виявилось, що транспорт має кілька недоліків.
“Я не знав, як його робити, тому експериментував. І в нього педалі крутилися синхронно, тобто якщо хтось крутив педалі, треба було, щоб всі крутили теж. Якщо хтось відставав, педалі могли надавати по ногах. Тому мені довелося його переробити та привести до ладу зовнішній вигляд. Я зробив освітлення, надійні гальма, встановив акумулятор, сигнали, повороти”, — розповідає автоконструктор з Олександро-Калинового.
https://www.facebook.com/slaviknosov1/posts/3370959473026081
Тепер вже суттєво вдосконалений “велоузвар” возить відвідувачів села найпопулярнішими туристичними маршрутами.
“Ми пропонуємо їм відвідати музей, набрати води на криниці, сходити на солеварню — є в нас різні туристичні продукти. І від велосипеда ще ніхто не відмовлявся, навіть ті, хто відвідує екскурсію втретє, все одно хочуть його взяти, причому як діти, так і дорослі. Всім весело, сміються, потім згадують, переказують усім”, — говорить чоловік.
Незвична машина прийшлася до вподоби не лише туристам, а й представникам обласного управління культури. І торік Андрію запропонували звозити свій винахід на всеукраїнський фестиваль у столицю.
“Я спочатку подумав, що це жарт, ну це ж нереально — він важить кілограмів під 350, як його везти? Кажуть: “Ні-ні, це зовсім не жарт, ми будемо представляти Донеччину туристичну”. Приїхала фура, погрузила велосипед і привезла в музей Пирогово в Київ. Ми там 3 дні катали людей, а потім його так само привезли назад. Це нам зіграло на користь, бо дало додаткову рекламу”, — стверджує Андрій Тараман.
https://www.facebook.com/slaviknosov1/posts/4008438479278174
А вже на початку цього року на свято Маланки педалі цього велосипеда крутив місцевий співочий ансамбль. Спочатку планувалося, що щедрувальники їхатимуть селом на великих санчатах, як це й роблять вже кілька років. Але через малосніжний початок місяця довелося обрати інший вид транспорту.
Чоловік зізнається: його диво-машина все ще їздить без документів.
“В Німеччині такі велосипеди пореєстрували, тому що вони їздять дорогами загального значення. Вони їздять містом, а в нас село, у нас транспорту дуже мало. Тому поки їздимо так, бо реєструвати дорого і складно”, — каже автор “узваровозу”. Та додає: невдовзі збирається запатентувати свій винахід.
Найчастіше екскурсії на велосипеді в Олександро-Калиновому проводять у теплий період. Маршрут “Прогулянка селом” на “ВелоУзВарі” коштує 300 грн з групи до 20 людей. Кататися можна досхочу, каже Андрій Тараман, але зазвичай вистачає й години. Аби замовити цей незвичний транспорт, пишіть Андрію на його сторінку у Facebook.
Читайте також: