Раз на тиждень на хвилях Вільного радіо ми підсумовуємо новини, які відомі з окупованої території. Збираємо їх з даних українських представників в Тристоронній контактній групі та правозахисників і благодійників, які працюють з людьми з окупованих територій, сайтів бойовиків, шукаємо в соціальних мережах.
Почути їх ви можете щовихідних на хвилях 91.5 або 106 FM в Донецькій області.
В першому випуску розповідаємо:
Про це і ще більше новин — далі.
Про це повідомили пожежники так званої “ДНР”.
Загасити полум’я не могли більше доби. Ускладнювали все сильні вітри. Залучити довелось більш ніж 80 пожежників і 30 людей від місцевого лісового господарства. Також задіяли більш ніж 20 одиниць спецтехніки з Шахтарська, Сніжного, Тореза, Макіївки і Харцизька.
Ландшафтний парк “Донецький кряж” заснований в 2000 році, його загальна площа складає майже 4 тисячі га. В парку ростуть 260 видів рослин і живуть 450 видів тварин, частина з яких — в Червоній книзі.
Про це повідомив голова холдингу Артем Лєвін на Східному економічному форумі у Владивостоці.
За словами Лєвіна, його не влаштовує вахтовий метод організації праці, тому компанія намагається залучати якумога більше працівників із сім’ями до переїзду в містечко Нерюнгрі, що в Якутії.
Артем Лєвін уточнює, що у “Колмар” допомогли працівникам отримати російські документи і переселитися до Якутії. Вочевидь, йдеться про персонал з непідконтрольних Україні територій, бо в компанії існує ціла програма з працевлаштування людей з Донеччини.
Кількість трудових мігрантів у компанії наразі невідома.
Додамо, за словами Лєвіна, основна причина звільнень співробітників — а саме 70% — погане міське середовище в Нерюнгрі.
Про це повідомляють в пресслужбі так званого “МЧС ЛНР”.
В Луганську без світла наразі 250 домогосподарств, у Краснодонскому районі — більш ніж 1200, у Слав’яносербському районі — 408, у Свердловському — більш ніж 273.
Їх видають в пунктах вакцинації окупованої Донеччини. Проте там вказано, що щеплення робили російською вакциною Спутнік V або Спутнік лайт. А їх не визнає всесвітня організація охорони здоров’я. Тож довідку можна буде показати хіба що в Росії. В інші країни чи на підконтрольну територію України з таким документом не пустять.
Вірогідно, що такі к’ю-ар коди можуть вимагати на вході в публічні заклади — кінотеатри, ресторани, або інші місця скупчення людей. Саме так зараз працює система QR-кодів в інших країнах. Але наразі невідомо, чи з’явиться аналог таких перепусток на непідконтрольній території.
“Я б хотів звернутись до жінок Макіївки з великим проханням, щоб вони не відпускали чоловіків ні на які заробітки, ні в які відрядження” — каже Сергій Голощапов.
І на додачу запевняє: зарплатня в так званій республіці достатня.
“Ми цього року вийшли на рівень зарплат 30-35 тисяч рублів по будівельних спеціальностях”, — розповідає так званий “мер”.
В мережі вже з’явилися відповіді від жінок на таку пропозицію:
“Родина — це неділиме поняття, і мають бути разом. Не мають бути члени родини один там, один там”
“Я вважаю, що чоловік має знаходитись в колі родини, з дружиною та дітьми. Є ще приказка: де народився, там і згодився, тому потрібно залишатись тут. Ну а якщо звісно буде така ситуація, що потрібно готувати діточок, то доведеться звісно їхати. Але краще шукати варіанти тут”
“Якби тут була робота, то можна тут і працювати. А так підприємства всі закриті, нічого не працює, зарплату не платять, виходу немає. Доводиться їздити та працювати”
ЗМІ бойовиків запитали і думку чоловіків, які, за словами самоназваного мера, дивляться в бік Росії.
“А що тут робити? Заробляти копійки? 10-15 тисяч рублів, на які навіть не проживеш місяць”
“Тут я спробував — роботи немає. Тому доводиться їздити. Не хочеться, але треба. Хтось живе на пенсію одну, маленьку. А комусь хочеться працювати і їсти більше, краще. Та й просто жити нормально”
“Тут людям більше доводиться викручуватись, змінювати профіль діяльності. Якби не було факторів, які стримують мене, то поїхав би на заробітки”
В своїй промові самопроголошений голова міста Сергій Голощапов порівняв зарплатню в окупованій Макіївці і Краснодарі. Нібито після усіх розтрат вони будуть майже однакові. Втім, чи вистачає високооплачуваних робочих місць у так званій республіці — не уточнює.
До речі, нещодавно в соцмережах показали фото з оголошенням про вакансії трамвайного депо Донецька. І зарплатня там не має нічого спільного з заявами Голощапова. Наприклад, ремонтники можуть розраховувати на чотири тисячі шістсот російських рублів, прибиральники – лише на три з половиною тисячі. А соціальний пакет — це лише пільговий безкоштовний проїзд.
Тобто на цей час лікуються 7344 пацієнти.
Загалом, від початку епідемії у 2020 році тамтешні лікарі зафіксували майже 58 тисяч хворих, а одужавших — 46 тисяч.
Померли, за неофіційними даними, 4 157 пацієнтів з таким діагнозом. Це вдвічі більше, ніж на підконтрольній території.
Зазначу, окремо враховують хворих з пневмонією. Станом на вечір п’ятниці таких 2 596.
З них 921 на кисневій підтримці. Скільки є апаратів штучної вентиляції легенів не уточнюють. Хоча ті, хто не отримують кисню, можуть померти без нього.
Після закінчення вступної кампанії більшість охочих стати студентами українських вишів вже розсілися за парти.
“Я вважаю що одна єдина проблема, за якою ми не маємо вступників, як в тому році, так і цьому році, з тих територій, тому що закриті контрольно-пропускні пункти”, — каже керівниця освітнього центру “Донбас–Україна” в Горлівському інституті іноземних мов Олена Горлова.
Зазначу, за непідтвердженою інформацією, трохи менш як 20 тисяч студентів вирішили залишитися на навчання у межах псевдореспублік. Через це окупаційна адміністрація заявила про додатковий набір.
В пресслужбі так званого “Міністерства освіти ДНР” уточнюють, найбільш затребуваними напрямками вступу залишаються юридичні та економічні спеціальності, такі як юриспруденція, економіка, менеджмент, міжнародні відносини. Багато й тих, хто подається в туризм і логістику.
Представники тамтешньої освіти вказують на медичний напрямок, як один із найбільш популярних: наприклад на стоматологію конкурс складав в середньому 14 людей на місце.
Втім, визнаних документів про освіту випускники тамтешніх закладів не отримають, тому студенти, які мають на це кошти, подалися з сусідньої Росії.
“Ця квота збільшена в 2 рази, і с кожним роком вона буде збільшуватись, для того, щоб наші діти с комфортом вчились у Ростові, Москві, Санкт-Петербургу та повертались на свою історичну батьківщину для того, щоб підіймати економіку, розвивати соціальну сферу, медицину, освіту”, — перебуваючи в окупованому Луганську каже депутат російської Держдуми Віктор Володацький.
Таким чином Росія намагається розв’язувати проблему з закритими блокпостами бойовиків, що не пускають абітурієнтів з окупованого Донбасу вчитися в українських вишах.
Нагадаємо, вступники з так званих “ДНР” та “ЛНР” можуть подати свої документи через центри “Донбас Україна”. Наразі такі освітні центри відкриті не тільки в 226 українських вишах, а й в більшості коледжів.
Про це повідомляє так званий “Міжвідомчий штаб ДНР”. В якості причини в окупаційній адміністрації наводять “технічні роботи”.
Нагадаємо, блокпост “Оленівка” суміжний з українським пропускним пунктом “Новотроїцьке”, який працює щодня.
Але представники так званої “ДНР” дозволяють перетнути лінію розмежування лише щопонеділка та щоп’ятниці. Для цього вони вимагають дозвіл вже згаданого штабу і прописку на підконтрольній території. На українській же стороні потрібен електронний пропуск від СБУ і сучасний смартфон. На ньому потрібно встановити державний додаток для контролю двотижневої самоізоляції, якщо людина не вакцинована.
На відео поховання показували сотні людей, які прийшли попрощатися з колишнім керівником окупаційної влади. Що сьогодні кажуть люди про тодішнього ватажка? Про це дізнавались журналісти Вільного радіо.
“Запомнился как хороший человек очень, ну как-то вот человек слова был, человек дела”
“Очень хороший человек, думал о людях.”
“Хороший человек, да, добродушный, бесстрашный короче воин.”
Це коротка підбірка спогадів про колишнього ватажка так званої ДНР Олександра Захарченка. Стримані відповіді отримали журналісти каналів бойовиків. Збирали коментарі до третьої річниці його загибелі. Адже цей день зробили урочисто траурним.
На кладовищі близ водосховища “Донецьке море” встановили бюст Захарченка, зібрали різних посадовців, а також близьких померлого на оплакування. Там люди були багатослівніші. Ось що згадала вчителька одного з перших ватажків так званої ДНР про нього:
“Таких людей забути просто неможливо. Його немає, але ідеї живуть і молодь їх просуває, намагається втілити в життя всі його мрії”
Олександр Захарченко загинув в кафе під час поминок російського співака Йосипа Кобзона. В приміщенні стався вибух.
Нині в псевдореспубліці з Захарченка зробили героя.
Навіть організували урочисту варту біля будівлі колишньої Донецької обласної адміністрації, в якій наразі бойовики влаштували свій штаб.
Зазначимо, на тамтешньому телебаченні Захарченко представлений як “Батько нації”. Під час подій дві тисячі чотирнадцятого року він швидко просунувся в лавах бойовиків від лідера невеличкого угрупування “Новоросія” до голови псевдо-республіки. А до референдуму займався не політикою, а роздрібною торгівлею. Зокрема, в мережі поширена інформація, що Захарченко тримав точки з курами-гриль.
Ватажок так званої ЛНР розпорядився призупинити коронавірусні обмеження в окупованому місті на один день. Відповідна заява з’явилась на сайті псевдо-республіки. Указ приурочений до дня міста.
Тобто, в наступну суботу, попри рекомендації лікарів, мешканці Луганська зможуть збиратися на масові заходи, порушувати особливий режим праці тощо.
Додам, за інформацією тамтешніх лікарів, смертність серед хворих на коронавірус за серпень значно виросла. Загалом, з початку епідемії померли дев’ятсот тридцять людей — це майже 10% пацієнтів.
Дітей, які народились вже після початку війни і не знають як жити під українським прапором. Ми проаналізували сюжети бойовиків, щоб побачити — Як святкували перший дзвоник в так званій донецькій народній республіці. Детальніше — в сюжеті від моїх колег.
Однаковий дзвінок та різна мова. Перше вересня для школярів окупованої Донеччини почалося з підйому прапора і виконання гімну так званої “ДНР”. Крім цього піднімали російський триколор та лунав гімн РФ.
Це повинен був бути зворушливий момент, який би надихав вчитися дітей. Адже влада окупантів вважає, що важливІше “готувати” дітей до Росії з малого віку. Таку програму організували в п’ятисот двох школах. Там за парти вперше сіли чотирнадцять тисяч першокласників. Всі вони народилися вже в окупації і ніколи не жили під українським прапором.
“Вот спешим мы в первый класс, крепко за руки держась. Так хочется скорее узнать с кем сядем мы за парты” — каже одна з дівчат на лінійці.
А після лінійки ефект вирішили закріпити першим уроком, який присвятили «року російської культури». Перший дзвоник кличе не тільки дітей. Наприклад, першокурсники Донецького військового ліцею ім. Берегового принесли клятву на вірність так званій ДНР.
“Клянусь доложить все усилия, чтобы стать верным защитником своего отечества. Клянусь, клянусь, клянусь”, — зачитують вони.
Викладачі розповідають журналістам, що багато хто з випускників поїде у Росію, де на них дуже чекають.
“У нас є такі моменти і зв’язок з підприємствами в Російській Федерації, які просять наших випускників. Тому що є такі спеціальності, які унікальні та потрібні “там”, — ректор окупованого Луганського державного університету імені Даля Олександр Голубенко.
Окупанти не повідомляють чи вакциновані вчителі шкіл та вищих навчальних закладів. Також невідомо, чи введені якісь заходи щодо захисту учнів, наприклад обов’язкові маски чи рукавички. Хоча навчатися планують не дистанційно.