Майже дві тисячі фізосіб-підприємців із Донецької області закрили свої підприємства або перереєструвалися в інших регіонах протягом 2024 року. Станом на початок 2025 року в Донецькій області залишилося 65,7 тисячі ФОПів. Розповідаємо, чому їх стає менше.
Дані щодо фізосіб-підприємців із Донеччини журналісти Вільного радіо дізналися в Головному управлінні статистики в Донецькій області.
Станом на початок 2025 року в Донецькій області залишилося 65,7 тисячі ФОПів. Серед них — 51,5% чоловіків та 48,5% жінок.
За 2024 рік у регіоні стало на 1954 ФОПи менше. На початку 2024 року в області були зареєстровані 67 714 ФОПів, а на початку 2023 року їх було на 337 більше.
Отже, упродовж 2024 року регіон втратив майже вшестеро більше ФОПів, ніж у 2023 році.
На зменшення кількості фізосіб-підприємців у регіоні впливає, зокрема, окупація населених пунктів. В Україні діє закон “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”. У частині 2 статті 13 цього документа вказано, що ФОП, зареєстрований на території, яка опинилася у тимчасовій окупації, не має права вести свою діяльність, поки не перереєструє податкову адресу на підконтрольній території.
Йдеться про заборону діяльності ФОПа не лише на тимчасово окупованих територіях, а й будь-де: на вільній чи непідконтрольній території країни або за кордоном, якщо адреса реєстрації ФОПа тимчасово окупована.
У разі співпраці з ФОПом, зареєстрованим на тимчасово окупованій території, документи про взаємовідносини та надані послуги або товар визнаються нікчемними.
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо готували покрокову інструкцію, як закрити ФОП через “Дію” без паперів та походів в різні інстанції. Процес автоматичний та займе всього кілька хвилин.
Також ми розповідали, як ФОПам різних груп подати податкову декларацію у 2025 році.