Від січня 2022 року до січня 2025-го в Україні з’явилися понад 763 тисячі нових ФОПів. Водночас 685 тис. фізичних осіб-підприємців за окреслений період вирішили припинити діяльність. Через російське вторгнення бізнес почав переміщуватися далі від осередків бойових дій, що торкнулося, зокрема, Донецької області.
Про це йдеться в аналітичній статті Опендатаботу.
Найчастіше за останні три роки припиняли діяльність ФОПи, зареєстровані у практично повністю окупованій Луганській області, там їх поменшало на 85,3%. Друге місце антирейтингу посідає Херсонщина, там падіння становить 67%. Закриває трійку Донецька область, 60,1% фізичних осіб-підприємців припинили роботу з січня 22-го по січень 2025-го.
Найбільше зростання кількості ФОПів показують регіони, які віддалені від бойових дій: на Рівненщині фізичних осіб-підприємців побільшало на 25%, на Івано-Франківщині — на 10,3%, а на Чернігівщині — на 9,8%.
Загалом, стверджують в Опендатаботі, від початку повномасштабного вторгнення у переважній більшості місяців нові ФОПи відкривалися в Україні швидше, ніж закривалися старі (або різниця між кількістю нових та закритих не була суттєвою). Однак все змінилося у січні 2025 року, коли в Україні набуло чинності підвищення податків.
У січні 2025-го в Україні почали роботу 21 358 ФОПів, а припинили її — 61 455. Це найгірше співвідношення від початку повномасштабного вторгнення.
Також в Опендатаботі відмітили, що в Україні зросла частка жінок серед ФОПів: у січні 2022 року їх було 40%, а у січні 2025-го — 61%. Пов’язано це передусім з тим, що чоловіки стали відкривати менше бізнесів.
Найпопулярніші сфери діяльності українських фізичних осіб-підприємців — роздрібна торгівля (28,1%), ІТ (9,1%) та оптова торгівля (7,2%).
“У порівнянні з періодом до початку повномасштабної в 3 рази побільшало нових справ у сфері пошти та кур’єрської діяльності. У 2,6 раза зросла кількість нових ФОПів пов’язаних з освітою, та у 2,5 раза — у сфері фінансів”, — додали в Опендатаботі.
Нагадаємо, малі та середні підприємства, які випікають хліб та постраждали від війни, можуть отримати нове обладнання та іншу підтримку в межах грантового проєкту Bake4Ukraine. Також на допомогу можуть претендувати ті, хто лиш планує випікати хліб. Журналісти Вільного радіо вже писали, яку допомогу можуть отримати пекарі.