У листопаді юні робототехніки з Вугледара, Кам’янки-Дніпровської та Черкас успішно виступили у міжнародному фіналі World Robot Olympiad 2022. Золота вони не взяли, однак срібні та бронзові сертифікати отримали. Перемога чекала їх попереду — на фестивалі Robotex International 2022 учасники середньої ліги вибороли 1 місце.
Про участь юних робототехніків у наймасштабніших міжнародних змаганнях, їхні успіхи та враження від поїздок по Європі, а також про майбутні плани розповіла журналістам Вільного радіо тренерка “Робоклуб Вугледар” Ганна Теличко.
У листопаді дитячі команди з Вугледар, Кам’янки-Дніпровської та Черкас взяли участь одразу у двох престижних світових змаганнях з робототехніки та програмування. Одна з подій — Міжнародний фінал World Robot Olympiad 2022, який пройшов у німецькому місті Дортмунд.
“У молодшій лізі до 12 років виступила збірна команда Roboclub Vugledar & MentalMind, до якої увійшли Макар Теличко з Вугледара і Ніка Ступак з Черкас. А в середній лізі змагалися більш досвідчені учасники до 15 років. Це збірна команда Op[ti]mum & Roboclub Vugledar — Олексій Лебедь із Кам’янки-Дніпровської Запорізької області та Микита Теличко із Вугледара Донецької області”, — розповідає тренерка Ганна Теличко.
Детальніше про шлях команди до цього змагання читайте у матеріалі “Юні робототехніки з Донеччини представлять Україну на міжнародному фіналі в Німеччині (ФОТО)”
У фіналі олімпіади взяли участь понад 80 команд-переможців національних турнірів із 73 країн світу, каже Ганна Теличко.
“Відбулася глобальна подія, де юні робототехніки представили свої передові розробки. Роботи, які стали першими на відбіркових турнірах своїх країн, своєю чергою мали довести на міжнародних змаганнях, що вони дійсно найкращі”, — говорить тренерка.
Хоча українські команди й не стали лідерами міжнародного фіналу, їм все ж вдалося показати хороші результати, каже тренерка. У середній лізі Олексій та Микита здобули 19 місце та отримали в загальному заліку срібні сертифікати. А команду молодшої ліги — Ніку та Макара — нагородили бронзовими.
Після олімпіади юні робототехніки одразу ж вирушили на нові світові змагання — фестиваль Robotex International 2022. Він проходив у столиці Естонії 25-26 листопада.
“Коли ми реєструвалися на фінал World Robot Olympiad 2022, організатори Robotex International запропонували нам представити Україну на світовому фестивалі робототехніків в Таллінні. Вони сказали: “Класно, коли там буде і команда з України. Зараз в Естонії багато українських біженців, і їм буде приємно побачити серед учасників фестивалю команду з України”, — розповідає тренерка.
Організатори фестивалю запропонували українській команді купон на оплату організаційного внеску. Це була дуже важлива підтримка, зазначає Ганна Теличко.
У категорії “Robosumo 3 кілограми” змагалася збірна команда Op[ti]mum & Roboclub Vugledar — Микита й Макар Телички та Олексій Лебедь.
Учасники мали сконструювати та запрограмувати автономного робота вагою до 3 кілограмів. Він повинен був знайти робота-суперника та виштовхнути його за межі ігрового поля. Українська команда впевнено обійшла всіх суперників і здобула абсолютну перемогу. Серед 47 команд хлопці стали першими.
“У наших хлопців була спеціальна програма. Вони відслідковували краї поля, щоб їхній робот випадково не виїхав за них, а продовжував шукати свого суперника і виштовхував його. У фіналі наші хлопці зустрілися з командою з Південної Кореї. То була феєрична перемога! В такий складний для України час перемогти на світовому ринзі — для нас це знаково”, — говорить Ганна Теличко.
Тренерка стверджує: перемогти їхнім робототехнікам допомогла невтомна праця.
“На автомобілі ми проїхали понад 6 тисяч кілометрів — пів Європи, можна сказати. Зупиняючись на ночівлю в готелі, намагалися виділити час і на підготовку. Ніхто з нас не зважав на втому, ми весь час готувалися. Аналізували, що ще можна доробити в роботах, які стали переможцями національного відбіркового турніру. Вдосконалювали їх та тренувалися”, — розповідає Ганна Теличко.
Перед світовим фестивалем у Таллінні робототехніки уважно переглянули та проаналізували змагання попередніх років.
“Подивилися, хто переміг, і при розробці свого робота взяли деякі ідеї переможців. В результаті наша команда зробила такого робота, який зібрав у собі найкращі рішення лідерів минулих років та наші нові ідеї. І ось вийшов такий робот — абсолютний переможець”, — хвалиться тренерка.
Попри суперництво між робототехніками з різних країн, вони завжди залишаються у дружніх стосунках: вболівають один за одного на змаганнях, діляться ідеями, говорить тренерка. З кожним новим турніром у вугледарців з’являються нові друзі, з якими вони підтримують стосунки.
Вона зазначає: учасники українських команд вдячні за допомогу проєкту USAID “Економічна підтримка України”, завдяки якій вони взяли участь у двох наймасштабніших робототехнічних змаганнях.
Попереду — нові завдання та турніри. І готуватися до них треба вже зараз. Вже в січні юні роботехніки отримають нове завдання для участі у міжнародному фіналі World Robot Olympiad 2023.
* * *
Нагадаємо, двоє випускників Бахмутської школи №10 Анастасія Щекодіна та Іван Крук у серпні склали випускний тест з математики на 200 балів. До складання іспиту вони готувалися в умовах війни та повітряних тривог.
Читайте також: