Як подати декларацію ФОП 1, 2 та 3 групи
ФОП 1, 2 та 3 групи можуть подати декларацію в "Дії". Фото: Мінцифри

З початку 2025 року фізичні особи-підприємці можуть подати річну декларацію за минулий рік. Для ФОПів першої та другої груп крайній термін — 3 березня, для третьої групи — 10 лютого. Як подати декларацію через “Дію” та який штраф нараховують за несвоєчасне подання звіту — розповідаємо далі.

Хто входить до ФОП першої та другої групи?

До першої групи платників єдиного податку належать фізичні особи-підприємці, які:

  • займаються виключно роздрібною торгівлею на ринках або надають побутові послуги населенню;
  • не співпрацюють з юридичними особами;
  • мають річний дохід, який не перевищує 167 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня звітного року (станом на початок 2025 року це 1 млн 336 тис. грн).

До другої групи належать ФОПи, які:

  • виробляють та/або продають товари;
  • займаються ресторанним бізнесом;
  • надають послуги лише населенню та платникам єдиного податку;
  • можуть наймати до 10 працівників одночасно;
  • мають річний дохід, що не перевищує 834 мінімальні зарплати, встановлені на 1 січня звітного року (зараз це 6 млн 672 тис. грн).

Усі ці критерії прописані у Податковому кодексі України.

Згідно з цим документом, підприємці першої та другої груп подають декларацію раз на рік, однак не пізніше 60 днів після закінчення звітного року. Якщо крайній термін випадає на вихідний або святковий день, подати документ можна в перший робочий день після нього.

Цього року ФОПи першої та другої груп мають подати декларацію до 3 березня за місцем податкової адреси (вона має відповідати місцю прописки підприємця у паспорті або ID-картці). Ці дві групи декларують дохід, отриманий протягом звітного періоду, та відображають сплачені протягом року авансові платежі з єдиного податку.

Для довідки:

Авансові платежі з єдиного податку — це обов’язкові щомісячні або щоквартальні платежі, які ФОПи на спрощеній системі оподаткування сплачують наперед, незалежно від фактичного доходу.

Зазначимо, ФОПи першої та другої груп повинні подавати декларацію раз на рік незалежно від того, чи вели вони фактичну діяльність. Окрім цього, документ подають тільки ті, хто не перевищив граничного доходу й не переходив на іншу групу єдиного податку або загальну систему оподаткування.

Для довідки:

Якщо річний дохід ФОПа перевищує ліміти для 1, 2 або 3 групи, такий підприємець автоматично переходить на загальну систему оподаткування.

Крім того, ФОП може самостійно обрати перехід на загальну систему, якщо його діяльність не відповідає вимогам спрощеної системи або він не хоче дотримуватись обмежень (наприклад, щодо доходу або виду діяльності).

Перейти на загальну систему мусять також ФОПи, які починають вести діяльність, заборонену для спрощеної системи (наприклад, фінансові послуги, торгівлю підакцизними товарами або надання юридичних послуг).

Хто належить до третьої групи ФОП?

Фізособи-підприємці, які належать до третьої групи платників єдиного податку, можуть:

  • займатися будь-якими видами діяльності, окрім тих, що зазначені в пункті 291.5 Податкового кодексу України;
  • продавати товари та надавати послуги без обмежень;
  • використовувати працю найманих працівників без обмежень щодо їхньої кількості;
  • мати обсяг доходу, що не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати на 1 січня податкового року (не більше 9 млн 336 тис. грн на початок 2025-го).

ФОПи третьої групи повинні подавати декларацію до органу контролю протягом 40 календарних днів після закінчення податкового кварталу. Якщо останній день подання припадає на вихідний чи святковий день, крайній строк, як для першої та другої груп, переноситься на наступний робочий день.

Звітність за 2024 рік підприємці третьої групи мають подати до 10 лютого 2025 року. Документи треба надсилати за місцем податкової адреси підприємця. Ця група декларує дохід, отриманий протягом звітного періоду, та сплачує податок на основі його розрахунку.

Для довідки:

Доходом ФОПів, які належать до спрощеної системи оподаткування, вважається сума, отримана протягом звітного періоду у грошовій (готівковій/безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі.

ФОПи 1, 2 та 3 груп на єдиному податку, які не є платниками ПДВ (податку на додану вартість) та не ведуть обліку витрат, сплачують податок з усього доходу.

За якою формою подати декларацію ФОП 1, 2 та 3 групи?

Підприємці першої та другої груп звітують за формою податкової декларації з ідентифікатором F0103406, а третя – за F0103308. Разом із декларацією потрібно подати такі додатки:

  • додаток 1 “Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску”;
  • додаток 2 “Розрахунок загального мінімального податкового зобовʼязання за податковий (звітний) рік” (для третьої групи подається тільки за наявності показників для заповнення).

Обидва додатки можете завантажити тут.

Зазначимо, підприємці 3 групи подають декларації за 1 квартал, півріччя та 9 місяців без додатків. Але якщо подається ліквідаційна декларація або останній звіт перед переходом на загальну систему оподаткування, разом із декларацією потрібно подати всі необхідні додатки.

Усі документи заповнюються українською мовою та без виправлень, а суми зазначаються у гривнях та з копійками.

Який штраф нараховують підприємцям за несвоєчасне подання декларації?

За неподання або несвоєчасне подання декларації платник єдиного податку має сплатити штраф у розмірі 340 грн за кожне неподання або несвоєчасне подання документа.

Якщо за таке порушення штраф уже нараховувався протягом року, надалі він збільшується й становить 1020 грн за кожне неподання або несвоєчасне подання звітності.

Куди підприємцям подати декларацію?

ФОП першої, другої та третьої групи може подати декларацію платника єдиного податку одним із таких способів:

  1. Особисто або через довірену людину на паперових носіях.
  2. Надіслати поштою до органу контролю за місцем податкової адреси з повідомленням про вручення та з описом вкладення. У такому випадку важливо відправити звітність не пізніше, ніж за п’ять днів до граничного строку її подання.
  3. Електронною поштою. У такому разі декларацію потрібно подати не пізніше останньої години дня, коли спливає граничний строк.

Як подати декларацію ФОП через “Дію”?

Фізичні особи-підприємці, які є платниками єдиного податку для першої, другої та третьої груп, можуть подати декларацію через мобільний застосунок “Дії” в App Store або Play Market, або на сайті державного порталу.

Підприємці, які хочуть подати декларацію через “Дію”, не повинні:

  • мати найманих працівників;
  • бути платниками ПДВ;
  • змінювати групу оподаткування з початку 2021 року;
  • перебувати в процесі припинення діяльності. 

Для подачі декларації в “Дії” потрібно виконати такі кроки: 

  1. Зареєструватися чи авторизуватися в кабінеті громадянина за допомогою електронного підпису або BankID. Серед банків можна обрати наступні: ПриватБанк, Ощадбанк, Monobank, Райффайзен банк та АБанк.
  2. “Дія” перевірить ваші дані в реєстрах Державної податкової служби України. Якщо ви чинний ФОП на спрощеній системі оподаткування і не є платником ПДВ, подання декларації стане доступним.
  3. Обрати період, за який декларуєте дохід від підприємницької діяльності.
  4. Ввести суму отриманого за обраний період доходу. Головне в цьому пункті — не включати до розрахунку суми доходи, які не підлягають оподаткуванню.
  5. Перевірити інформацію, внесену до декларації.
  6. Підписати звітність електронним підписом та надіслати. 
  7. Очікувати повідомлення про статус декларації на електронну адресу. Воно також буде доступним у розділі “Зверніть увагу” в кабінеті громадянина на порталі “Дія”.

Декларацію можуть опрацьовувати в Державній податковій службі до 24 годин. Після цього вам на пошту має надійти повідомлення про те, що декларацію прийнято або була виявлена помилка, яку необхідно виправити й подати декларацію ще раз.

Раніше ми розповідали, що з січня 2025 року ветерани та ветеранки війни почали отримувати грошову допомогу для занять фізичною культурою та спортом. Виплати нараховують щоквартально. Подати заявку на участь у програмі можна через “Дію”. 


Завантажити ще...