За останні шість місяців 2019 року із зали суду відпустили 152 підозрюваних та обвинувачених у шпигунстві, зраді та тероризмі. Всі вони під домашнім арештом, на особистому зобов’язанні або їм вже винесли вирок. Про найцікавіші випадки читайте далі.
Журналісти зафіксували, що з 25 червня по 31 грудня 2019 року в залі суду відпустили з під варти 152 ймовірних бойовиків. 54 з них винесли вирок. Судові рішення ви можете прочитати у великому матеріалі “Текстів” за посиланням. Однак, справи деяких підозрюваних у співпраці з бойовиками ми розпишемо окремо.
В травні 2014 року кілька терористів захопили будівлю міського відділу поліції та взяли заручників. Під час перестрілки загинули 9 людей. Обласне управління охорони здоров’я також повідомляло про 42 поранених. Під час штурму, за даними МВС, загинули 20 бойовиків, ще 4 взяли в полон. Підозрюваним в організації захоплення будівлі та перестрілці інкримінували статтю, яка передбачає довічне ув’язнення. Однак, 26 грудня 2019 року суд відпустив підозрюваних у тероризмі під особисте зобов’язання. Це зробили перед обміном.
На початку збройного конфлікту росіянин Руслан Гаджиєв угнав на території України автомобіль та виїхав на окуповану територію. Там його затримали. Чоловік погодився вступити до лав бойовиків і став танкістом. Гаджиєв брав участь в боях під Санжарівкою, де гатив з танку по позиції ЗСУ. Тоді загинули 8 українських військових та ще 12 отримали поранення. Пізніше він потрапив до рук українських правоохоронців. Суд визнав його винним за статтею “Створення терористичної групи чи організації”. Вирок 15 років тюрми. 4,5 років у СІЗО Гаджиєву зарахували як 9 за “Законом Савченко”. Чоловік мав відбути 6 років в тюрмі, але наприкінці грудня його обміняли.
10 років тюрми отримала снайперка бойовиків т.з. “ДНР” Галина Чернікова. За даними слідчих вона вбивала цивільних, військових, займалася пограбуваннями та мародерством. На допиті Чернікова розповідала, що вбила полонену, яку їй представили як українську снайперку. Чернікова вистрілила жінці в спину, її тіло відвезли на очисні споруди в Донецьку. Снайперка терористів була в СІЗО з 2017 року, цей термін у 2019 році при оголошенні вироку їй зарахували як 5 років. У тому ж році Чернікову обміняли.
На Івано-Франківщині мешканця Маріуполя визнали винним в тому, що він створив підприємство на окупованій території і платив бойовикам податки. Він визнав провину. Суд призначив покарання – 4 роки тюрми. За “законом Савченко”, засуджений провів за гратами 2 роки.
Ще про кількох підприємців, яких підозрюють в фінансуванні тероризму, писали журналісти Вільного радіо. Це депутати Донецької облради Роман Коваленко та Ордаш Дадашов, яких підозрюють в фінансуванні бойовиків. За даними слідства, вони постачали на окуповану територію обладнання для шахт. Обидва були в СІЗО, але за них внесли заставу.
За даними правоохоронців, в 2014 році фермер з Дмитрівки на Донеччині запропонував українським військовим переночувати в ангарі, який розташований на його фермі. Коли вони спали, чоловік розповів про це бойовикам т.з. “ДНР”. Ті розстріляли ангар з кулеметів. 10 армійців загинули. В травні 2019 року фермера Миколу Бутрименка засудили до 8 років тюрми, але тільки за статтею “Фінансування тероризму”, бо він платив окупантам податки. Чоловіку вдалося уникнути покарання за те, що він здав військових ЗСУ. Суд визнав його невинним через відсутність доказів. Але Апеляційний суд повернув справу на перегляд. Його також передали на обмін.
Нагадаємо, наприкінці 2019 року відбувся великий обмін полоненими за формулою “всіх встановлених на всіх встановлених”. Тоді додому повернулися 76 українців.
Журналісти Вільного радіо поспілкувалися з двома горлівчанами, яких окупанти тримали у полоні, Станіславом Печонкіним та Мариною Чуйковою.
Читайте також: