У 2024 році кількість випадків домашнього насильства в Україні зросла на 36%, якщо порівнювати з минулим роком. Зокрема, понад 1,5 тисячі кримінальних проваджень зареєстрували тільки за перших 5 місяців поточного року.
Про це повідомили у пресслужбі Опендатаботу. Цей проєкт надає доступ та займається аналізом держреєстрів.
Так, від початку року було відкрито вже 1 521 провадження про домашнє насилля, тоді як за аналогічний період у 2023 році — 1 121. Наразі реєструють у середньому 300 таких справ на місяць.
Водночас суттєво знизилася кількість справ, які доходять до суду. Якщо у 2022 та 2023 роках їх було близько 83%, то цьогоріч — лише 64%. Це найнижчий показник за останні п’ять років.
З початку 2024 року підозру за домашнє насильство (ст. 126-1 КК України) встигли вручити для понад тисячі українців.
Загалом понад 10 тисяч справ щодо домашнього насильства зафіксували правоохоронці в Україні за останні п’ять років.
20 червня 2022 року Верховна Рада ратифікувала “Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами” (Стамбульська конвенція). Документ пропонує встановити кримінальну відповідальність за насильство щодо жінок та чоловіків і забезпечити за нього покарання.
У травні 2024 Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8329, який має посилити протидію насильству щодо жінок і домашньому насильству. Ним, зокрема, вносять зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, враховуючи пункти Стамбульської конвенції.
19 червня президент України підписав цей закон. Відтепер вчинення домашнього та сексуального насильства каратиметься штрафом, громадськими або виправними роботами (з відрахуванням 20% заробітку).
Нагадаємо, домашнє насильство є найпопулярнішою проблемою в родині. Подекуди люди мовчать про проблеми, або навіть не знають про них. Журналісти Вільного радіо детально розповідали, як розпізнати домашнє насильство на ранніх стадіях, та як з цим боротися.
Також мешканці Покровської громади, які потерпають через домашнє насильство, можуть звернутися за допомогою у спеціальні консультаційні пункти. Такі пункти днями відкрили у п’яти старостинських округах.