Підтримати
виїзд за кордон
Ілюстративне фото: Вільне радіо

Виїзд за кордон для хлопців від 15 для 18 років нібито заборонили. Таку інформацію поширюють зараз в мережі. Прикріплюють для підтвердження фото начебто наказу начальника одного з управлінь Держприкордонслужби. Розбираємося, чи справжній цей документ та, чи дійсно юнаки більше не зможуть поїхати в інші країни.

“Обмежити виїзд за межі України неповнолітнім громадянам України чоловічої статі у віці від 15 до 18 років, за винятком виїзду для проходження лікування, на навчання в закордонні навчальні заклади та для відвідання близьких родичів, які постійно проживають в іноземних державах…”

Так виглядає фрагмент “документа”, який останні кілька тижнів активно поширюють у соцмережах. І хоча його начебто видали у Державній прикордонній службі України — в цій же установі заявили, що це — фейк.

“Мережею шириться документ ДПСУ про нібито обмеження виїзду за кордон юнакам від 15 до 18 років. Це – фейк! <…> Обмеження щодо виїзду під час дії правового режиму воєнного стану стосуються чоловіків віком 18-60 років! Але і для цієї категорії осіб є винятки”, — написали у пресслужбі Держприкордонслужби.

Заборона виїзду за кордон юнакам 15-18 років: правда чи черговий фейк від росіян 1
Фото: з відкритих джерел

Втім навіть без офіційного спростування прикордонників кожен здатен самотужки розпізнати в цьому повідомленні фейк, каже у коментарі Вільному радіо редактор фактчекінгової спільноти “По той бік новин” Сергій Одаренко.

“Зокрема, там (у тексті псевдодокумента, — ред.) я виявив сім граматичних помилок. Там багато таких помилок, які в офіційних документах не можна зустріти. Насправді цей фейк уже давно “мусолять” російські пропагандисти, він зустрічався в мережі ще в січні-лютому у різних варіаціях. В січні російські ЗМІ писали з посиланням на телеграм-канал, де, мовляв, українці скаржаться на те, що їхнім дітям не дають виїхати. І тоді виявилося, що цей телеграм-канал не існує в природі”, — розповідає співрозмовник.

Перевірити справжність документів допоможуть спеціальні програми

Фактчекер дав кілька порад, як розпізнати несправжні “документи”.

“Насправді можна [перевірити справжність документа] навіть через спеціальні програми — ми про них писали на нашій сторінці “По той бік новин”. Вони визначають певні маркери, за якими можна визначити втручання в документ. Крім того, зазвичай вони (розповсюджувачі фейків, — ред.) беруть за основу реальні документи, але можна прослідкувати за номером документа: можливо, він уже існував і в ньому йшлося геть про інше, або він не відповідає тому порядку, який заведений в тій чи іншій установі”, — каже Сергій Одаренко.

Зазначимо, підлітки старші за 16 років можуть вільно виїжджати за кордон самостійно (про це йдеться у статті 313 цивільного кодексу “Про право на свободу пересування”). Якщо ж дитині немає 16, то за кордон вона має право виїхати “лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом”. У законі немає обмежень чи уточнень щодо статі. 

Нагадаємо, нещодавно ми розповідали, чи безпечно відкривати повідомлення, які надходять українцям від відправника StratComZSU

Крім того,  наразі Вільне радіо навчає своїх читачів ставитися до новин критично та читати не лише заголовки. Для цього у соцмережах по буднях ми публікуємо сумнівну новину та просимо аудиторію визначити: правда це чи брехня. А раз на тиждень розбираємо усі 5 новин з експертом. Ось аналізи таких сумнівних публікацій з мережі:


Завантажити ще...