Наприкінці процесу голосування журналіст Вільного радіо зареєструвався на виборчій дільниці, яка розташована в бахмутській школі №10, щоб залишитись на підрахунок. Вже за годину після закриття дільниці кореспондент побачив перші порушення.
Зокрема, у спостерігачів та ДВК не збіглись результати явки.
“Ось у нас з комісією не збігається підрахунок. У нас з комісією велике незбігання. У всіх чотирьох не збігається. Ми сиділи рахували, кожен бюлетень підкреслювали (у власному бланку явки виборців), який кидали в урну. У всіх чотирьох не збігається на 34 людини у кожного”, — розповіли Вільному радіо кілька різних спостерігачів.
Не збіглись результати у таких спостерігачів:
В той момент, коли члени ДВК оголосили про 973 виборців, які проголосували на дільниці і вдома, у цих спостерігачів була відмітка 939 виборців. Вони зазначили, що тих, хто голосував вдома, також врахували.
“Вони мали скласти акт, зв’язатись із своїм штабом, вони мають написати скаргу, цю скаргу подати в ОВК. Її розглянуть протягом двох днів. І якщо будуть відірвані контрольні талони, то ця кількість може співпадати, якщо це “карусєль”(вид фальсифікації, коли люди голосують по кілька разів — ред.), то перерахунок нічого не дасть”, — розповів Вільному радіо юрист Ігор Федоренко.
Однак, на пропозицію журналіста написати акт про розбіжності результатів, спостерігачі відповіли, що в штабах їм ніяких бланків не надали та не пояснили, що робити в подібних випадках.
Коли члени дільничної виборчої комісії перейшли до підрахунку голосів, журналіст Вільного радіо помітив порушення вимог статті 90 частини 15 закону про вибори до Верховної Ради України.
“При розкладанні виборчих бюлетенів визначений дільничною виборчою комісією член дільничної виборчої комісії показує кожний виборчий бюлетень усім членам виборчої комісії, виголошуючи результат волевиявлення виборця”, — йдеться в законі.
Натомість з 17 членів комісії біля столу, де рахують голоси, стояли не більше 13 людей. Лише час від часу підходили інші члени комісії, але згодом все одно розходилися.
Крім того, член комісії, який оголошував результат, не показував бюлетень іншим членам комісії. Через це деякі бюлетені за одного кандидата потрапляли до бюлетенів за інших кандидатів, що час від часу помічали спостерігачі.
“Коли був підрахунок бюлетенів, то в купі одного з кандидатів лежали бюлетені, де відзначений інший кандидат. Або це було зроблено спеціально, враховуючи, що люди вже втомилися та не помітять, або це була якась помилка. Але я повторюсь, така помилка була лише на користь одного і того ж кандидата”, — пояснив спостерігач від політичної партії “Слуга Народа” Євген Снєг.
Також члени дільничної виборчої комісії спочатку забороняли робити фото і відео бюлетенів. Казали, що це незаконно. Намагались приховати бюлетені від камери, а на вимогу журналіста не перешкоджати журналістській діяльності, аргументували, що він нібито заважає членам ДВК. Також швидко збирали бюлетені та не давали зняти зіпсовані.
https://www.youtube.com/watch?v=InCxd7UOgvI&feature=youtu.be
Члени ДВК неодноразово натякали, що можуть вигнати журналіста з дільниці. Тому Вільне радіо викликало поліцію та написало заяву на членів ДВК стосовно порушень під час підрахунку, а також з приводу перешкоджання журналістській діяльності.
“Дійсно, члени комісії заважали роботі журналістів. Забороняли робити фото-відеозйомку. При цьому коли ми і сам журналіст оперував, що це незаконно, їм було байдуже і вони продовжували це робити. І в принципі їх протверезив лише приїзд поліції, який хоч якось привів їх до тями, і де-юро вони дозволили проводити фото-відеофіксацію, але всіляко намагалися заважати”, —додав Євген Снєг.
В одному з бюлетенів в клітинці, де має бути позначка “за” кандидата, стояв підпис, який виходив і на поля з прізвищами інших кандидатів. Однак члени ДВК не дали зняти це на відео. Одноголосним рішенням комісії вони вирішили визнати бюлетень дійсним.
Ще в одному бюлетені стояла не лише позначка в клітинці, але й допис під програмою партії. Чи вважати його дійсним — питання поставили на голосування.
“У нас йде галочка, а внизу приписка “За Ляшко та його команду”. Голосуємо, хто за те, скажімо так, волевиявлення ми бачимо чи не бачимо? Неоднозначно в принципі”, — голосували члени дільничної виборчої комісії.
Журналістам вдалось зробити фотографію бюлетеня. Коли представник Вільного радіо зробив зауваження, що за цей бюлетень навіть не можна голосувати і він однозначно зіпсований, члени комісії знову почали казати, що він їм нібито заважає.
Нагадаємо, 21 липня українці обирали новий парламент. В перші години виборів, на одній з дільниць в Бахмуті проголосувала 15-річна дівчинка. Члени ДВК, які видавали бюлетені пізніше заперечували, що видавали його.
Читайте також: