Люди, у яких власні нирки самостійно не справляються з очищенням крові, мають тричі на тиждень їздити у певну лікарню на гемодіаліз. Розбираємось, якою є ситуація з гемодіалізом у Донецькій області та що робити, якщо пацієнт не може дістатися до своєї лікарні.
Про це Вільному радіо розповідає медичний директор центру нефрології та гемодіалізу обласного територіального медичного об’єднання (ОТМО) у Краматорську Сергій Глазков.
Там вже приймають евакуйованих пацієнтів з Луганщини та Харківщини.
“Ми можемо надавати гемодіаліз тим пацієнтам, які його потребують, або які проїздом, або хочуть сюди евакуюватися з “гарячих точок” — ми можемо їх прийняти. Розхідних матеріалів у нас зараз є приблизно на 2 місяці роботи при повному завантаженні відділення на нашу кількість пацієнтів, які у нас були (122 людини)”, — розповідає медичний директор Центру нефрології та гемодіалізу у Краматорську.
За словами Сергія Глазкова, такі пацієнти можуть навіть на певний час зупинитись на території лікарні.
“Тут вони зможуть і “перекантуватись” на деякий час. Друга лікарня Краматорська (де ми орендуємо приміщення) пішла нам на поступки та виділила практично ціле крило ендокринологічного відділення під наших пацієнтів”, — каже медичний директор Краматорського Центру нефрології та гемодіалізу.
Центр нефрології та гемодіалізу знаходиться у Другій лікарні Краматорська по вул. Дніпровській, 14 (4 поверх). Тут є 19 апаратів гемодіалізу, які працюють цілодобово, у 4 зміни.
Телефон медичного директора Сергія Олександровича Глазкова: (066) 143 86 50. Телефон відділення: (095) 554 96 22.
“Краще попередньо продзвонити: якою буде ситуація з “розхідниками”, чи буде електрика та інше, аби люди не їхали у невідомість. Я буду розповідати щодо логістики та по усіх питаннях: куди їм приїздити, де розміститись та інше”, — радить Сергій Глазков.
Краматорський лікар каже, що у критичних умовах кількість наявних розхідних матеріалів можна трохи “розтягнути”:
“У таких умовах можна вдатися й до 2-разових діалізів (тобто не 3 рази на тиждень, а лише двічі, — ред.)”.
За словами медичного директора Центру, тут вже прихистили пацієнтів, залежних від гемодіалізу, і з районів Харківщини, і з Луганщини.
“Хто приїздить — і з Луганської області надходили люди, і з Харківської області — всіх без проблем приймали та нікому не відмовляли. Наскільки я бачив, ми їх і годуємо”, — розповідає лікар.
Філіали відділень Краматорського Центру нефрології та гемодіалізу є також у Бахмуті та Мирнограді, але ситуація там нестабільна. І там, і там є певні технічні проблеми, які розраховують усунути впродовж тижня.
“У Мирнограді проблеми з водоочищенням, там робота відділення нестабільна, і краще його не перевантажувати додатковими пацієнтами. Інакше весь цей філіал повністю “стане”. І з “розхідниками” там теж деякі проблеми, зараз вирішуємо, як їх туди доставити”, — розповідає Сергій Глазков.
Гемодіалзіне відділення у Мирнограді знаходиться у Центральній міській лікарні за адресою: вул. Соборна, 20.
За словами медичного директора Краматорського Центру нефрології та гемодіалізу, відділення гемодіалізу у Бахмуті у критичному стані.
“Основний елемент, завдяки якому ми гемодіалізом очищуємо кров людей, — це водоочистка, осмос. Якщо осмос перевантажувати, то будуть виходити з ладу елементи. І вони якраз перед початком повномасштабного вторгнення мали б проходити обслуговування, це просто не встигли зробити. Тож там, можна сказати, відділення просто у критичному стані”, — констатує Сергій Глазков.
Гемодіалізне відділення у Бахмуті знаходиться за адресою: вул. Миру, 10 (корпус терапевтичного відділення на 1 поверсі, вхід з двору).
Тож Сергій Глазков радить пацієнтам, які потребують гемодіалізу, звертатися напряму до нього за вказаними вище телефонами.
Також до Краматорська довелося перебратися й пацієнтам з Великої Новосілки Донецької області. Там теж є філіал обласного центру гемодіалізу, але територія біля філіалу тепер прострілюється.
“У нас евакуювалися з Великої Новосілки 11 людей, і вони всі розмістилися у нашому відділені у Краматорську. Там на околицях ведуться бойові дії, тому вони (це теж наш сателітний центр) під обстрілами, і вимушені зараз зачинитись. Люди, які отримували там цю процедуру, евакуювались до Краматорська”, — розповідає Сергій Глазков.
В Донецькій області є ще 2 лікарні, де також роблять гемодіаліз, — у Торецьку та Дружківці. Вони працюють незалежно від Краматорського Центру нефрології та гемодіалізу.
Про ситуацію в обидвох цих відділеннях Вільному радіо розповідає директор Торецької міської лікарні Сергій Халаімов.
“Працюємо, навіть приймаємо з Сєвєродонецька людей. Багато хто з таких пацієнтів поїхав, і майже стільки ж додалося. Зараз їх у нас близько 50 людей”, — каже директор лікарні.
Гемодіалізне відділення Торецької лікарні знаходиться у будівлі лікарні по вул. Центральній, 55.
За словами директора торецької лікарні, таких пацієнтів вони обслуговують й у Дружківці. Там понад пів року тому Торецька лікарня відкрила філіал гемодіалізного відділення у Дружківській міській клінічній лікарні № 1 за адресою: вул. Котляревського, 151.
За розрахунками торецьких медиків, розхідних матеріалів на цю кількість пацієнтів вистачить теж майже ще на 2 місяці.
“Розхідні матеріали є до 9 травня, я не знаю, як буде далі. Чекаємо, наче та фірма, яка постачає нам розхідні матеріали, обіцяє нам зі Львова військовими передати як гуманітарку”, — каже Сергій Халаімов.
За його словами, якщо лікарні Торецька та Дружківки до того часу не зможуть отримати поповнення необхідних для гемодіалізу розхідних матеріалів, доведеться пропонувати таким пацієнтам терміново переїздити в інші регіони України.
“Ми заздалегідь, за пів місяця-місяць будемо пропонувати залежним від гемодіалізу людям виїжджати на західну частину України”, — каже Сергій Халаімов.
Директор Торецької міської лікарні зазначає, що евакуюються у більш безпечні регіони не лише пацієнти, а й лікарі цивільних лікарень. Тож це також є ризиком для стабільності отримання такої життєво необхідної послуги.
“Лікарі — вони все ж таки роз’їжджаються, евакуюються”, — каже Сергій Халаімов.
Зауважимо: і медичний директор Краматорського Центру гемодіалізу, і директор Торецької лікарні контролюють надання цієї послуги, але ніхто не може передбачити хід боїв на території Донеччини та чи можливо буде пізніше відносно швидко евакуюватися таким хронічним хворим. Наприклад, у Маріуполі у повній облозі російською армією процедури гемодіалізу ймовірно не залишилося. Перевірити це достеменно неможливо — з містом немає зв’язку. Тому залежним від гемодіалізу мешканцям українського сходу варто вже зараз вирішити та можливо виїхати у більш безпечні регіони країни.
Фахівці МОЗ повідомляють: якщо пацієнт залишається вдома, а отримувати цю процедуру в лікарні, де він отримував її раніше, неможливо, можна змінити лікарню.
Тут є адреси та контакти лікарень з коментарями щодо готовності закладу приймати нових пацієнтів у Києві та області, Харківській, Донецькій, Запорізькій, Чернігівській, Житомирській, Вінницькій, Черкаській, Кіровоградській, Дніпропетровській та Сумській областях.
Якщо пацієнт виїхав із зони активних боїв у більш безпечне місце, для гемодіалізу необхідно звернутися до найближчої лікарні, яка має договір з НСЗУ за пакетом надання такої послуги за цим посиланням (у вкладці «Укладені договори про медичне обслуговування населення»). Також можна уточнити інформацію у контакт-центрі НСЗУ за номером 16-77.
Читайте також: