Підтримати
Як недорого утеплити будинок - розповідає український фахівець з питань фінансування енергоефективних заходів
Фото: depositphotos

Розбираємось, що допоможе зберегти тепло навіть у найхолоднішому будинку та зменшити витрати на опалення або газ на 20-30% або й у 2-3 рази.

 

Своїми порадами з журналістами Вільного радіо поділився консультант з питань фінансування енергоефективних заходів Микола Ільїнов.

 

1. Замініть вікна на енергоефективні

Не варто плутати їх з пластиковими, тому що вони теж можуть бути не енергоефективними, і особливого сенсу в них немає. А в енергоефективних є спеціальне напилення на скло, є газ в камерах. Сама рама металопластикова мінімум 60-70 мм завтовшки. Вона складається з 5-6-7 камер”, — розповідає Микола Ільїнов.

Коштують такі вікна на 10% дорожче за звичайні без напилення. Балкони та лоджії також краще замінити на енергоефективні. А також домовитися з сусідами про заміну вікон і в під’їздах, де температура може становити 13-15 °C, що теж погано впливає на стіни.

Крім того, не забувайте перевіряти, чи переключили ви пластикові вікна на зимовий режим.

Як переставити вікно на зимовий режим

Одразу зазначимо: не всі пластикові вікна оснащені такою функцією. Аби перевірити це, відкрийте вікно та подивіться на бічну частину стулки. Там є ексцентрики — невеликі металеві деталі. Найчастіше їх по 3 на кожній стулці, але все залежить від розміру вікна.

Як переставити вікно з літнього режиму на зимовий
Ексцентрик з отвором під шестигранник

Якщо ексцентрики овальні або мають отвір для шестигранника — вікно швидше за все можна перелаштувати на режим “зима”. Ось як це зробити:

  • знайдіть на поверхні ексцентриків позначки, за якими можна визначити режим роботи вікна (наприклад, рисочки або точки). Якщо ця позначка “дивиться” у протилежний бік від приміщення, вікно налаштоване на літній режим. Овальні ексцентрики у цьому ж режимі розташовані вертикально.
  • аби змінити вікно на зимовий режим, відрегулюйте ексцентрик так, щоб його позначка “дивилася” в бік приміщення. А якщо ексцентрик овальний — переставте його в горизонтальне положення.

 

2. Утеплюватись краще всім будинком

Микола Ільїнов зазначає: утеплення однієї квартири не завжди допомагає позбутись холоду.

Ми бачимо досить часто, коли утеплюють конкретну квартиру. Але все, що я бачив, — це неправильно. Тому що зазвичай люди утеплюють найдешевшим пінопластом, а є нормативи, які говорять, що не можна утеплювати будинки вище 27 метрів пінопластом. А біля вікон, навіть якщо ви утеплюєте пінопластом, обов’язково повинен бути шар із мінеральної вати”, — пояснює консультант з питань енергоефективності.

Як недорого утеплити будинок - розповідає український фахівець з питань фінансування енергоефективних заходів
Фото: depositphotos

Якщо товщина пінопласту 10 сантиметрів, захисний шар з мінеральної вати повинен бути вдвічі товщим. Це важливо, бо якщо поряд є неутеплена квартира, на межі між ними через різкий перепад температур починає руйнуватися стіна.

Якщо це панельний будинок, потрібно зробити утеплення міжпанельних швів. По-перше, вони зазвичай у поганому стані, через що ми втрачаємо десь 10% тепла, а по-друге, саме по периметру цих швів, з кутів стін, якраз і починається цвіль”, — каже Микола Ільїнов.

Як правильно утеплити будинок - розповідає український фахівець з питань фінансування енергоефективних заходів
Фото: depositphotos

Коли весь будинок на центральному опаленні утеплиться, мешканці спільним рішенням зможуть знизити температуру теплоносіїв. Тоді у людей, чиї квартири залишились без утеплення, в оселях буде холодніше. Але вплинути на підвищення температури вони вже не зможуть, адже це рішення має ухвалити більшість.

 

3. Грамотно розраховуйте бюджет

Навіть невелику суму грошей можна витратити з максимальною користю.

Якщо ми говоримо про найдешевший варіант, можна провести в будинку модернізацію системи опалення. І вже тільки завдяки тому, що тепло більш рівномірно розподілятиметься по квартирах, буде тепліше”, — каже Микола Ільїнов.

Такі проєкти окупають себе за 2-3 роки, а тепліше у квартирі стає на 15-20%.

Середній варіант — це все ж утеплення стін. Нехай це буде не мінеральна вата, а пінополістирол, але якісний. Інше питання, що не кожен будинок, навіть якщо ви хочете утеплити його мінеральною ватою, витримає її, бо вона важча. Тому треба проводити експертизу будинку: чи витримає фундамент таке додаткове навантаження”, — роз’яснює консультант з питань фінансування енергоефективних заходів.

Коштуватиме це може, в залежності від площі стін та кількості поверхів, від 50 до 80 тисяч гривень з квартири.

Найдорожчий варіант — це технологія вентильованого фасаду. Там може бути поєднання альтернативних джерел теплоносія, де опалення не тільки газом, а й додатково встановлюються теплові насоси, сонячні колектори. В перерахуванні на одну квартиру це буде коштувати від 100 тисяч гривень, може навіть більше”, — каже фахівець.

Чим краще утеплювати будинок - розповідає український фахівець з питань фінансування енергоефективних заходів
Фото: depositphotos

 

4. Шукайте державні програми

Вартість утеплення будинку можна розділити з державою. Для цього треба податися на участь у програмі співфінансування. Але такі можливості доступні лише для мешканців будинків, де сформоване ОСББ.

Якщо у квартирах люди зазвичай за свої кошти все встановлюють, то утеплення під’їздів або стін по всьому будинку можна зробити коштом державних програм. Так ви шляхом співфінансування вкладаєте своїх грошей 30-40%, навіть 20%, а решта буде допомога з боку держави та місцевих органів влади”, — пояснює експерт.

Він додає: віддати за утеплення одразу 60-100 тис. грн може не кожен. Але керуюча компанія може взяти кредит, і навантаження на мешканців буде не таким суттєвим.

Таким чином люди будуть платити, умовно кажучи, по 500 грн щомісяця, але й економію на опаленні вони теж будуть отримувати в районі 500-800 грн щомісяця”, —  розповідає Микола Ільїнов.

Де взяти гроші на утеплення будинку

З цим може допомогти Фонд енергоефективності — державна установа, яка надає інструменти для термомодернізації будинків з ОСББ. Цьогоріч у Фонді вже запланували утеплити 5 тисяч будинків по всій Україні. На це заклали близько 15 млрд грн, а загалом на масову термомодернізацію житлового фонду впродовж кількох найближчих років спрямують 300 млрд грн.

Щоб отримати грант від Фонду енергоефективності, потрібно провести загальні збори ОСББ та ухвалити рішення щодо реалізації проекту. Потім через відділення банку-партнера треба подати до Фонду заявку з документами, зібравши часткове відшкодування вартості енергоаудиту.

Де взяти гроші на утеплення будинку - розповідає український фахівець з питань фінансування енергоефективних заходів
Скріншот за сайту Фонду енергоефективності

Читайте також:


Завантажити ще...