Під час повномасштабної війни РФ проти України у вітчизняному Кримінальному кодексі з’явилася нова стаття — про колабораційну діяльність. Розбираємось, що це таке та що відтепер є порушенням закону.
Таку статтю 111 з приміткою 1 внесли у Кримінальний кодекс України 3 березня 2022, і вона вже є чинною з дня її опублікування.
Заборонено публічно (зокрема в інтернеті або ЗМІ) заперечувати збройну агресію проти України та тимчасову окупацію частини її території та публічно закликати:
Покарання (якщо провину доведуть у суді): до 15 років позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Злочинцями вважатимуть людей, які добровільно обійматимуть посади у незаконних органах влади на ТОТ, окупаційній адміністрації.
Якщо така посада не пов’язана з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, то можуть покарати до позбавлення волі до 15 років без права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, з конфіскацією майна або без.
Впровадження стандартів освіти держави-агресора та пропаганда в освітніх закладах (незалежно від їх типів та форм власності) на користь:
караються виправними роботами до 2 років або арештом до 6 місяців, або позбавленням волі до 3 років (з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 15 років).
Заборонено:
Покарання (якщо провину доведуть у суді): штраф до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нині це до 170 тис. грн) або до 5 років тюрми з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 15 років та з конфіскацією майна.
Якщо ж громадянин України добровільно погоджується співпрацювати з окупантами на серйознішому рівні, наприклад погоджується на:
або публічно закликає до проведення незаконних виборів або “референдуму” на ТОТ,
за таке каратимуть ув’язненням до 10 років (з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 15 років) та з конфіскацією майна або без.
Заборонено організовувати, проводити та брати активну участь у політичних заходах (з’їздах, зборах, мітингах, походах, демонстраціях, конференціях, круглих столах тощо) та інформаційній діяльності (створенні, збиранні, одержанні, зберіганні, використанні та поширенні відповідної інформації) у співпраці з агресором або його окупаційною адміністрацією на підтримку:
За таке можуть покарати (якщо провину доведуть у суді) позбавленням волі до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 15 років та з конфіскацією майна або без.
Порушником закону стає той громадянин України, хто добровільно працюватиме або діятиме у:
Якщо провину таких зловмисників визнають, їх каратимуть тюремним терміном до 15 років (з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 15 років, з конфіскацією майна чи без).
При цьому, якщо дії або рішення колаборанта, зазначені у частинах 5-7 цієї статті, призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків, та його вину доведуть у суді, йому загрожуватиме ув’язнення до 15 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 15 років та з конфіскацією майна або без неї. Або й довічний тюремний термін.
Президент також підписав закон, який забороняє російську пропаганду, виправдовування військової агресії Росії проти України та прославляння загарбників.
Читайте також: