Управління Верховного комісара ООН у справах біженців разом з партнерами допомагають жителям прифронтових сіл встановити нові вікна. У багатьох домівках снаряди повибивали скло кілька років тому, але родини не мали грошей їх замінити.
Три такі історії зібрали на сайті УВКБ ООН в Україні. Всі імена в публікації змінені.
Наталії 67 років. Вона живе одна в селі Майорське, розташованому лише за 200 метрів від лінії розмежування на сході України. Дім Наталії був пошкоджений під час обстрілів: кілька разів вибухова хвиля трощила вікна. Хоча її син поїхав до іншого регіону України, жінка вирішила залишитися. Та опікується покинутими тваринами.
“Багато сімей не могли взяти з собою домашніх улюбленців і залишили їх тут. Я доглядала за 15 котами та 4 собаками, знайшла для більшості нові домівки. Я не хочу залишати Майорське. Мій син та його дружина ледве зводять кінці з кінцями, і я не хочу бути для них додатковим тягарем. Все, що я хочу, – це залишитися у власному домі, де зберігаються спогади про найкращі роки мого життя”, – додає Наталія.
До виходу на пенсію Наталія працювала на місцевому залізничному вокзалі. У вільний час вона виступала як артистка балету в місцевому аматорському колективі. Як і багато пенсіонерів в Україні, вона отримує дуже маленьку пенсію – близько 80 доларів США на місяць. Цього в основному вистачає на необхідні їй ліки, на заміну вікон грошей не було, дірки пенсіонерка просто позакривала дошками.
Цієї зими УВКБ ООН разом зі партнерською організацією “Гуманітарна місія Проліска” допомогли Наталії вирішити проблему, встановивши сучасні вікна у її квартирі.
Допомога з ремонтом житла у Майорську розпочалася ще у 2019 році. 47 людей вже скористались допомогою благодійників та встановили нові вікна у своїх будинках.
Серед них і родина Тетяни та Юрія. У них двоє дітей 11 та 13 років. Більшість квартир у їх багатоповерховому будинку покинуті: центральне опалення не працює, а труби луснули від морозу. Щоб зігрітися, сім’я придбала маленьку піч.
“Через карантин під час пандемії коронавірусу двоє наших синів перейшли на дистанційне навчання. Ми намагалися переконатись, що вдома досить тепло, щоб вони не хворіли. Ми дуже вдячні донорам за підтримку”, – кажуть Тетяна та Юрій.
Не могла собі дозволити поміняти вікна і Олена – 67-річна самотня жінка, У 2015 році снаряд потрапив в її будинок.
“Я закривала вікна фанерними дошками, килимами, ковдрами, подушками та гумовими листами, але це не забезпечило належної теплоізоляції. Іноді в холодну пору року температура опускається до -20 ° C. Такі умови загрожують життю. Завдяки заміні вікон я змогла пережити морози. У моїй квартирі значно тепліше, і я витрачаю менше грошей на опалення”, — розповіла місцева жителька.
У 2020 році завдяки фінансуванню уряду Японії УВКБ ООН спільно з партнерами відремонтували понад 170 будинків сімей, що постраждали від конфлікту.
Читайте також: