Росіянин Федір Крячков воював проти України щонайменше з 2015 року. Він робив перерву на війну в Сирії, та потім повернувся, щоб долучитися до повномасштабного вторгнення. Влітку 2022 року під Слов’янськом росіянина взяв у полон боєць ЗСУ. Захисник поділився з нашими журналістами даними з телефона інтервента й допоміг зібрати його досьє.
Восени 2022 року на сайті та сторінках Вільного радіо вийшов матеріал з посиланням на СБУ про те, як колишньому охоронцю ексватажка т.з. “ЛНР” Плотницького дали 6,5 років тюрми.
Пізніше на редакційну пошту Вільного радіо звернувся український військовий Дмитро Бородін, який служить штурмовиком у 95-й бригаді. Він стверджує, що особисто брав у полон окупанта. Ми зв’язалися з Дмитром, і він поділився історією та матеріалами з телефона окупанта.
Перші фото окупанта у військовій формі з’являються в його телефоні у серпні 2015 року. На них він позує зі зброєю та прапорами т.з. “ЛНР”.
За паспортними даними Федора Крячкова, 2015-го йому було 22 роки.
Прописаний загарбник у Воронезькій області.
За даними правоохоронців, у липні 2015 року росіянин приїхав на тимчасово окуповану територію Луганської області, аби підзаробити. Чоловіка прийняли у лави т.з. “служби урядової безпеки МВС ЛНР”. Вони займались охороною тодішнього “глави ЛНР” Ігоря Плотницького.
Під час служби бойовиком у т.з. “ЛНР” Федір отримав медалі з подяками за службу від т.з. “ЛНР”. Ось одна з них:
Потім Федір відправився у Сирію, де воював декілька років. Про це свідчать його фото звідти та відповідні записи в його закордонному паспорті.
У яких військах Федір служив у Сирії — достеменно невідомо, однак серед його фотографій є шеврон “мисливців на ІДІЛ”. За дизайном він дуже схожий на шеврони, які використовують найманці ПВК “Вагнера”.
За участь у війні в Сирії окупант має щонайменше одну медаль.
Крім цього, росіянин імовірно має медаль “За відвагу” від Російської держави та ще низку нагрудних знаків та інших відзнак.
Мама Федора, судячи з фото, є прихильницею мілітаристської радянської спадщини Росії. На світлинах вона позує з червоними прапорами “9 Мая” в руках і георгієвською стрічкою на грудях.
На інших фотографіях можна знайти й батька Федора. Він також ймовірно бере участь у війні проти України — на одному зі знімків він сидить за кермом вантажівки у камуфляжі, як і його син.
На підтвердження того, що окупант був професійним військовим, є чимало відео з тренувань, де він учився стріляти та відпрацьовувати тактичні маневри.
Відео з телефона Федора Крячкова Вільному радіо передав Дмитро Бородін
Федор Крячков мав позивний “Дон” і служив заступником командира розвідувальної групи.
Судячи з довідки, яку інтервент отримав у серпні 2022 року, він служив у лавах бойовиків т.з. “ДНР”.
24 серпня в боях з розвідгрупою ЗСУ під Слов’янськом окупант дістав поранення й потрапив у полон до українських захисників.
“Вони прийшли до нас назустріч у посадці десь на межі Харківської та Донецької областей, неподалік від Ізюмської траси, села Довгеньке та сіл Долина і Краснопілля. Вони нас помітили та почали одразу грамотно відходити, але я закинув їм гранату таку американську кругленьку і так вийшло, що нею трьох затрьохсотив (поранив, — ред.)”, — розповідає боєць ЗСУ Дмитро Бородін.
Поранені окупанти почали стріляти у повітря та кричати, що здаються. На допомогу Дмитру Бородіну прийшли побратими, й разом вони потягли Федора та інших загарбників до місця евакуації. Там їм надали першу допомогу.
“Поранило його не сильно, десь по коліно, просто м’ясо повідривало. Його командиру осколок гранати влучив у лікоть і він зміг з поля бою вийти на своїх ногах. Третім був бойовий медик з позивним “Жгут”, якого, як і Федора, винесли на носилках”, — каже співрозмовник.
Відео: Дмитро Бородін
У телефоні полоненого знайшли мапи, де він позначав усе, що вдалося розвідати його групі.
“Думаю, цими діями (взяттям Федора і його розвідгрупи в полон, — ред.) ми вплинули на подальші бойові дії, бо на цих мапах були позначені всі їхні позиції, маршрути, паролі, явки, зв’язкові, наші зрадники — дуже багато інформації. Впродовж двох тижнів окупанти на багато кілометрів потім відійшли на інші позиції”, — вважає боєць 95-ї бригади.
“Половина нашої роти розміщалася з іншого боку від окупантів, яких ми взяли у полон. Та частина роти відступила, і в момент відходу загубилися чотири бійці. Ми з’ясували, що з них двоє були поранені, а ще двоє залишились, щоб витягнути поранених. І коли вони тягнули побратимів, теж дістали поранень”, — розповідає Дмитро Бородін.
Коли група Федора Крячкова здалася в полон, захисники знайшли своїх побратимів вбитими та зі слідами тортур.
“Всіх їх потім знайшли загиблими та закатованими з відрізаними [геніталіями]. Скоріше за все, це зробила ця розвідувальна група Федора Крячкова, бо у той проміжок часу там крім них нікого більше не було. Однак я не знаю, як точно дізнатись правду та випитати в них, що це вони зробили”, — каже боєць 95-ї бригади.
Суд призначив окупанту покарання у вигляді 6 з половиною років за ґратами за статтями “Посягання на територіальну цілісність і недоторканість України” та “Участь у незаконних збройних формуваннях”.
Боєць ЗСУ Дмитро Бородін каже, що таке покарання для Крячкова занадто легке.
“Сподівався, що йому більше дадуть, а так виходить, що занадто просто. Цей персонаж вбивав українців з 2015 року, а йому дали лише 6,5 років. Взагалі за вбивство мінімально 12-15-20 років дають або довічно. Оскільки в минулому я слідчий, [я знаю, що] цей герой заробив довічне або хоча б 12-15 [років тюрми]”, — обурюється Дмитро Бородін.
Нагадаємо, в липні 2022 року двоє бойовиків полонили родину фермерів у Бахмутському районі. У людей забрали машину, а їх самих передали невідомому, який бив та залякував поневолених. Та родина вибралася з полону і вказала на обличчя викрадачів. Нашим журналістам вдалося знайти дані окупантів. Виявилось, що загарбники самі українці та вже не перший рік воюють проти ЗСУ. Восени 2022 року вони воювали проти України на позиціях під Соледаром.
Читайте також: