Підтримати
Засновниця виробництва варення й корисних солодощів “Країна Лимолька” Інна Клебча
Засновниця виробництва варення й корисних солодощів “Країна Лимолька” Інна Клебча. Фото з архіву співрозмовниці

Жителька Краматорська Інна Клебча все життя була найманою працівницею, допоки в 2023 році не пройшла навчання з написання грантових заявок. Тепер жінка розвиває власне виробництво варення й корисних солодощів на Закарпатті та мріє створити простір, у якому переселенки змогли б готувати й обмінюватись ідеями.

Про заснування власної справи на новому місці й плани на майбутнє Інна Клебча розповіла нашим журналістам.

 

“Багато готувала, щоб пригостити дітей”: як туга за родиною підштовхнула Інну Клебчу відкрити виробництво варення

До повномасштабного вторгнення Інна Клебча жила в Краматорську й понад 10 років була консультанткою у відомій косметичній компанії. Із початком відкритої війни офіс, у якому працювала жінка, закрився, а сама вона змушена була залишити рідне місто під обстрілами з однією валізою.

“У березні 2022 року ми виїхали з мамою з Краматорська евакуаційним потягом. Їхали з людьми, які прямували до Львова, щоб перетнути кордон з Польщею. І коли вони вийшли, я зрозуміла, що не знаю, куди їду. Взагалі не знаю! У мене в думках не було їхати за кордон, тому що в Україні і чоловік, і батько, і діти. Ну який закордон? Ні! Я просто їхала в потязі й ридала. Не знала, що мені робити”, — згадує Інна.

У відчаї ще в потязі жінка подзвонила колезі, яка вже тиждень жила в Мукачеві. Домовилися, що вона знайде місце, де Інна та її мати зможуть переночувати перш ніж шукатимуть житло. Ніч переселенки провели в одному з місцевих офісів, а на ранок старша дочка Інни знайшла контакт прихистку. Там, у довгій кімнаті на 100 людей, разом з іншими переселенцями та їхніми тваринами жінки й жили протягом трьох наступних місяців.

Інна Клебча зі своєю кішкою в прихистку на Закарпатті
Інна Клебча зі своєю кішкою в прихистку на Закарпатті. Фото з архіву співрозмовниці

Коли термін перебування в прихистку сплив, переселенки винайняли квартиру. Згодом із Краматорська до них перебралися чоловік і батько Інни, які залишалися в місті й наглядали за майном. Щоб мати можливість сплачувати оренду, жінка влаштувалася на додаткову роботу в магазин — вона продовжувала працювати консультанткою, проте її заробіток залежав від відсотка продажів косметики, які під час бойових дій різко впали.

Знайти роботу було важко — Інна каже, що місцеві неохоче влаштовували переселенців. Тим часом самі ВПО об’єднувалися в спільноти, щоб допомагати один одному: розповідали, де видають гумдопомогу, а де — безкоштовні обіди. Так Інна дізналася, що в Мукачеві відкривається хаб для переселенок, і вирішила його відвідати.

Виявилося, що це була релокована Рада жінок Донеччини, яка відновила роботу на Закарпатті. Спочатку Інна ходила туди на заходи з психологічної підтримки, а потім стала відвідувати заняття з написання грантових заявок і розробки бізнес-планів. На ідею свого стартапу 55-річну жінку підштовхнула туга за доньками й онуком, а також черги за ліками в місцевих аптеках.

Інна Клебча на навчанні від Ради жінок Донеччини
Інна Клебча на навчанні від Ради жінок Донеччини. Фото з архіву співрозмовниці

“Я дуже сумую за ними (своїми рідними, — ред.). У Краматорську ми жили поруч, і я завжди робила закладки на всіх. Багато готувала, щоб пригостити дітей. Дуже сумувала за цим, а потім подумала — а чого тільки своїм? Я ж можу це робити і для інших діточок. Вирішила, що це буде кулінарний напрям. Тоді була осінь, і в аптеках постійно стояли за ліками мами з дітками. І я подумала — навіщо давати дитині пігулку, якщо можна дати «лимольку»?”, — розповідає Інна про свій задум.

Переселенка вирішила робити варення з лимона із додаванням інших фруктів, щоб дітям було корисно і смачно. Поєднала слова “лимон” і “пігулка” — і назвала своє майбутнє виробництво “Країна Лимолька”.

“Ви як хочете, а ми будемо варити варення”: початок виробництва й розширення асортименту

У межах проєкту з підсилення жіночого лідерства разом із Радою жінок Донеччини Інна Клебча три місяці працювала над розробкою бізнес-плану. Після закінчення занять переселенка відправила грантову заявку й уже за місяць отримала радісну новину — іноземна організація виділила їй мінігрант у розмірі 24 тисяч гривень на розвиток власного бізнесу.

Інна Клебча після завершення навчання від Ради жінок Донеччини
Інна Клебча після завершення навчання від Ради жінок Донеччини. Фото з архіву співрозмовниці

“Мій чоловік знав, що я ходжу на такі заходи з написання грантів, але я особливо не розповідала подробиць, щоб не зурочити. А потім, коли мені сказали, що я виграла грант, я прийшла додому і сказала мамі й чоловіку: «Ви як хочете, а ми будемо варити варення й продавати. Це буде наш бізнес сімейний». Тоді чоловік сказав: «Ну, спробуємо. Давай варити»”, — згадує Інна реакцію рідних на новину.

На гроші з гранту жінка придбала обладнання: електричну м’ясорубку, ваги, каструлі двох розмірів, гострий ніж і необхідні розхідники. Виробництво сім’я почала одразу й не зчулася, як отримала перші замовлення. Допомогли старі зв’язки: в соцмережі Інна випадково натрапила на місцеву, яка ще в Краматорську хотіла придбати в неї кошеня, і розповіла про свій бізнес. Тоді жінка виклала допис про “Країну Лимольку”, де запропонувала іншим скуштувати продукцію знайомої.

“Я працювала [в магазині за графіком] два на два [дні], і у свої вихідні з ранку до вечора варила варення. Була одна жінка, яка отримала своє замовлення з рук в руки від мене і сказала: «Ви думаєте, мені треба ваше варення? Я сама його роблю. Просто мені вас шкода. Я хочу вас підтримати». Спочатку мене зачепили її слова, а потім через тиждень вона мені подзвонила й сказала: «Мені ще чотири банки варення. Я пригостила подругу, і вона попросила замовити їй і її дочкам ще дві. Дуже смачно». І я зрозуміла, що це «сарафанне радіо» працює. Потім вона ще робила кілька замовлень для своєї вагітної невістки”, — розповідає Інна.

Продукція “Країни Лимольки”
Продукція “Країни Лимольки”. Фото з архіву Інни Клебчі

Той зимовий сезон виявився дуже продуктивним для родини, тож улітку сім’я активно взялася за заготівлю сировини для наступного. Але почалися блекаути, і в Інни зламалася морозильна камера з усіма продуктами. Тоді, щоб мати можливість працювати не тільки в сезон, жінка вирішила розширити асортимент фруктовими чипсами — фріпсами. Написала ще одну грантову заявку й на виділені кошти купила дегідратор і спеціальний очисний прилад, а потім пройшла онлайн-курс із виготовлення фріпсів.

“В інтернеті зараз дуже багато всього. Всього можна навчитися, якщо дуже цього хотіти”, — коментує Інна.

“Думаю, поруч зі мною було б добре людям”: Інна Клебча про соціальну місію свого бізнесу

Зараз команда “Країни Лимольки” намагається знайти нових поціновувачів своєї продукції, зокрема серед людей, які подорожують Закарпаттям. Згодом Інна Клебча планує домовитися про продаж варення з туристичними крамницями, а поки готується до участі в цьогорічному фестивалі “Сакура Фест”, на який її запросила одна з його організаторок. З нею переселенка познайомилася на черговому навчанні з розвитку бізнесу в Ужгороді.

“Я завжди казала й кажу, що людина, яка навчається, не старіє. Моїй мамі в квітні буде 79 років, і вона навчається разом зі мною. Треба бути скрізь, і тоді й життя буде хорошим, і жити буде добре. Ось тоді й приходять якісь ідеї. Просто не треба замовчувати свої думки, варто висловлювати все”, — ділиться міркуваннями Інна.

Чоловік і мати Інни Клебчі
Чоловік і мати Інни Клебчі. Фото з архіву співрозмовниці

Поки що попит на продукцію “Країни Лимольки” невеликий, тож родина справляється із виробництвом самостійно. Проте з часом Інна хотіла б найняти людину або кількох, які б шили до варення текстильні вироби: фартухи, прихапки й рушники. Так жінка зможе створити робочі місця для інших жінок-переселенок і людей з інвалідністю.

Поки що це лише у планах, але вже зараз Інна допомагає переселенцям по-іншому — закуповує частину сировини для варення в релокованого ягідного підприємства із Запоріжжя.

“Вони теж переселенці, як і я. Ми підтримуємо один одного й піднімаємо економіку України завдяки цим релокованим бізнесам”, — коментує жінка.

Інна Клебча з продукцією “Країни Лимольки”
Інна Клебча з продукцією “Країни Лимольки”. Фото з архіву співрозмовниці

Надалі Інна мріє не лише розвивати “Країну Лимольку”, а й допомагати іншим жінкам реалізовувати свій потенціал. Для цього переселенка хоче відкрити простір, де інші жінки також могли б навчатися нового й ділитися своїми ідеями в майже родинній обстановці.

“Через роботу біля мене завжди було багато жінок. Зараз я ФОП і варю варення. Думаю, поруч зі мною було б добре людям, які теж хочуть цього навчитися. Я би з радістю відкрила простір, таку жіночу кухню, де можна було б вчитися готувати, ділитися досвідом, спілкуватися, запрошувати туди психологів, спеціалістів з різних сфер. Жінкам можна було б збиратися на цій кухні, ділитися наболілим і вирішувати це ось так на кухні, як вдома”, — підсумовує Інна.

Раніше ми розповідали про маріупольчанку Катерину Храпович, яка після повномасштабного вторгнення запустила свій бренд мерчу, аби допомагати волонтерам збирати гроші на ремонт дронів і підтримувати переселенців.


Завантажити ще...