Учителька з Нікольського на Донеччині Анна Грунтовська після окупації залишилася в селищі та, за даними обвинувачення, добровільно почала співпрацювати з окупаційною владою. Зокрема, Грунтовську призначили “заступницею директорки” тамтешньої школи, де нині вчать дітей за російськими стандартами. Аби впровадити освітні норми окупантів у закладі освіти, 2022 року обвинувачена їздила на курси до Росії. За колабораційну діяльність Грунтовську заочно засудили.
Вирок Анні Грунтовській 30 вересня виніс Амур-Нижньодніпровський районний суд Дніпра.
До повномасштабного вторгнення Анна Грунтовська працювала в Нікольській загальноосвітній школі І-III ступенів № 1 імені А.Д. Якименка Коли російські військові захопили селище, жінка, за даними слідчих, “керуючись ідеологічними та корисливими мотивами”, погодилася співпрацювати з окупаційною владою.
Росіяни повернули Нікольському радянську назву — Володарське, тож і школа стала називатися Володарською. Її перевели на російські освітні стандарти та вилучили з неї українські підручники. У підвладному окупантам закладі Грунтовська обійняла посаду “заступниці директора з виховної роботи” та, за словами одного зі свідків, з червня по липень 2022-го проходила спеціальне навчання у Росії.
Ще один свідок на суді розповів, що обіймати посади у школі нікого з її працівників не примушували. Мовляв, в освітян цікавилися, чи хочуть вони продовжувати працювати, а потім кожен ухвалював для себе рішення.
Відповідно до посадових обов’язків, “заступниця директора з виховної роботи” Анна Грунтовська стала опікуватись виховним процесом у школі. Крім того, обвинувачену призначили керівницею робочої групи щодо забезпечення переходу на “державні освітні стандарти початкової загальної освіти, основної загальної освіти” та відповідальною за реалізацію “державних освітніх стандартів”. На цій позиції вона почала контролювати, як вчителі реалізують освітні програми за російськими нормами.
Доказами провини Грунтовської у суді стали також деякі документи та покази свідків про те, що вона пішла на співпрацю з росіянами добровільно. Адвокат фігурантки, якого їй забезпечила держава, заперечував винуватість своєї клієнтки, однак суду вистачило доказів, які навела сторона обвинувачення. Анну Грунтовську визнали винною у порушенні ч.3 ст.111-1 Кримінального кодексу України (“Колабораційна діяльність”) та заочно дали їй 2 роки позбавлення волі, а ще на 10 заборонили обіймати посади в органах державної влади. Крім того, обвинувачена муситиме сплатити близько 11 тисяч гривень за проведення експертиз.
Відбувати покарання Анна Грунтовська буде, коли її затримають правоохоронці. Жінку оголосили в міжнародний розшук. Апеляції на вирок суду адвокат Грунтовської не подавав.
Нагадаємо, у травні вирок суду за колабораціонізм отримала ще одна жителька Нікольського Тетяна Харченко, яку призначили на посаду “завідувачки” місцевого дитсадка. Дітей там вчать військових пісень та розповідають їм про “безсмертний полк”. Тетяні Харченко дали 2 роки та 6 місяців в’язниці й на 11 років заборонили їй обіймати посади у держустановах.
Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net — Fondation Hirondelle.