Підтримати
Бар Бат Міцва
Фото: Маріупольська єврейська община

Десятеро єврейських підлітків з Донбасу полетіли на тиждень в Ізраїль відсвяткувати своє релігійне повноліття. Серед них є й одна дівчинка з Бахмута, а також ще 9 хлопців та дівчат з Маріуполя, Краматорська, Слов’янська та Мирнограда. Цей обряд в юдаїзмі називають “Бар/Бат Міцва”. Про роль обряду в житті євреїв та зокрема про цю подорож розповів голова єврейської громади Бахмута Хаїм Дубров.

“Бар/Бат Міцва” дослівно означає “син/донька заповіді”. “Бар/Бат Міцва”  — це повноліття, яке наступає у дівчат в 12 років, а у хлопців — в 13. Від цього моменту хлопці починають вдягати тфілін (філактерії) для ранішньої молитви та залучатися до читання Тори, більше виконують заповіді”,  — розповів Вільному радіо Хаїм Дубров. 

тфілін Стіна плачу
Фото: сайт Маріупольської єврейської общини

Бар/Бат Міцва — це масштабне свято, яке проводять раз на рік. Дітей євреїв привозять з усього світу  безкоштовно. Всі витрати покривають фонди єврейських громад. Під час такої подорожі підлітки відвідують Ізраїль, святі місця, синагоги, кібуци, а також екскурсії по всій країні. Наприкінці цієї подорожі їх вітають з “повноліттям” та дарують подарунки, зазвичай прикраси з єврейською символікою. 

“Це досить масштабна акція в самому Ізраїлі  — урочисті збори в залі наприкінці програми їх перебування. Їм вручають дипломи, які підтверджують, що діти пройшли цю програму, досягли віку Бар/Бат Міцви, хлопчикам дарують тфілін (шкіряні коробочки ручної роботи зі святими текстами всередині), а дівчатам прикраси”,  — розповів Хаїм Дубров.   

Менахем мендел коен
Фото: сайт Маріупольської єврейської общини

Оформленням поїздок займаються єврейські общини. У них мають бути документи, які підтверджують єврейство дітей. Також для подорожі потрібен закордонний паспорт, довіреності від батьків (тому що діти поїдуть з людиною, яка буде наглядати за ними). 

Цього року єврейських підлітків з Донбасу супроводжує равин Маріуполя Менахем Мендел Коен. 

“Дітям дуже подобається, адже є такі, які ніколи нічого не бачили  — а це подорож за кордон літаком. Організатори намагаються таким чином прищепити єврейство дітям. Тобто можна і не бути релігійно свідомим підлітком. За 70 років радянської влади юдаїзм сильно “потріпало” в країнах, які були під ярмом Радянського Союзу. І деякі діти можуть навіть не знати, що вони євреї, а якщо навіть і знають, то не знають що таке юдаїзм та іудейська релігія. Тому такі програми спрямовані на те, щоб прищеплювати це дітям”, —  зазначив голова єврейської громади Бахмута.

верблюди екскурсія Ізраїль
Фото: сайт Маріупольської єврейської общини

Єврейських родин на сході залишилось не дуже багато, тож конкуренції на поїздки немає. 

“В минулому році від Бахмута туди поїхала одна дівчинка, і в цьому році це теж (інша) дівчинка. В Бахмуті ситуація зараз з єврейської точки зору “патова”. Бахмут до 1917 року був єврейським містом, де євреєм був кожен третій. Революція, дві світові війни єврейське населення “потріпали”, і потім це закінчилось еміграцією на початку 1990-х років. Зараз  — значна асиміляція, змішані шлюби. Тому 12-річних єврейських дівчат в такому невеликому місті, як Бахмут, — не так багато, їх можна перерахувати по пальцях”, — розповів Хаїм. 

Бар Бат Міцва
Учасники проєкту “Бар/Бат Міцва”-2020, фото: сайт Маріупольської єврейської общини
Бар Бат Міцва
Учасники проєкту “Бар/Бат Міцва”-2020, фото: сайт Маріупольської єврейської общини

 

Бар Бат Міцва
Учасники проєкту “Бар/Бат Міцва”-2020, фото: сайт Маріупольської єврейської общини

Читайте також:


Завантажити ще...