До Бахмута приїхали митці з кількох країн, а також різних міст України, щоб взяти участь у мистецькому проекті “Дифузії”. Ідея проекту – залучити креативну молодь до мистецтва та показати, що творити можна, не покидаючи рідного міста.
Завдяки проекту “Дифузії” митці з різних куточків світу можуть на деякий час оселитися в Україні та зустрітися з місцевими творчими людьми для обміну досвідом.
“В нас частина художників – це живописці, в основному, експресіоністи. Вони будуть писати хто на пленері, хто тільки у студії – у кожного свій підхід. Головна концепція в тому, що всі роботи, які будуть представлені та які приймаються на виставку “Дифузій”, створюються тут, на місці”, – розповідає Вільному радіо Олена Клочко, художниця та куратор проекту в Бахмуті.
Фото: Вільне радіо
Місцем для проведення арт-резиденцій обрали південно-східний регіон України.
“Через те, що в нас тут проходять бойові дії, це місце просто потребувало допомоги. Не тільки матеріальної, у зв’язку з тим, що люди різко мусили змінити своє місце проживання, але й чисто духовної, тобто, моральна підтримка потрібна була”, – каже Олена Клочко.
Автор “Дифузій” активіст і митець з Німеччини Алан Меєр каже, що мета проекту — розповісти іноземцям про події, які відбуваються на Донбасі.
Фото: Вільне радіо
“Нами рухала думка про те, що треба знайомити німецьку, європейську громадськість з тим, що тут відбувається. Тому що взагалі-то в Німеччині не розуміють люди, що тут коїться. Тобто, просто взагалі не розуміють, цього немає. Те, що тут іде війна, деякі люди щось розуміють, але загалом це проходить повз них. І нам було важливо звернути на це увагу”, – розповідає Алан Меєр.
Перша виставка, яка стала прототипом арт-резиденцій, відбулась у 2017 році в художньому музеї Краматорська. Музей на час роботи митців перетворили на велику відкриту майстерню. Люди в будь-який час могли подивитись на процес створення мистецтва, а творчі особистості могли до нього долучитися.
Ця виставка сподобалася відвідувачам, тож ідею резиденцій вирішили розвивати. Наступний мистецький захід провели у 2018 році. Також роботи митців показували на виставках в Авдіївці, Добропіллі, Маріуполі та Слов’янську.
Бахмут став ще одним містом, життя якого українські та іноземні митці відображатимуть у своїх картинах. Сюди приїхали художники та фотографи з Аргентини, Сполучених Штатів, Німеччини та Італії. На час проведення заходу їм надали житло в гуртожитку медичного училища.
За словами Алана Меєра, у заході беруть участь у першу чергу ті, хто готовий кардинально змінити оточення на деякий час.
“Звати сюди художників, ясна річ, не так просто через декілька причин. По-перше, тому що все-таки йде війна. По-друге, тому що люди їздять туди, куди є уторовані шляхи, а сюди їх немає. Тобто, сюди приїздять люди, готові до чогось невідомого”, – пояснює активіст.
18 вересня відбудеться відкриття міні-муралу з елементами барельєфу, а 21 вересня у торгівельному центрі “Лілія” пройде презентація робіт, створених у рамках проекту “Дифузії”.
Фінальну виставку полотен, написаних художниками-учасниками проєкту в Маріуполі, Краматорську та Бахмуті, планують провести 28 вересня у Краматорську.
Фотографії картин і процесу їх створення можна подивитися на сайті проєкту “Дифузії”.
Згодом проект планують просувати далі по всій Україні. Наприклад, одну з виставок хочуть провести у Києві.
Читайте також: