Корупція в оборонці
Фото з відкритих джерел

ГПУ, НАБУ, СБУ, Військова прокуратура декілька років поспіль починали розслідувати корупційні схеми в українській оборонній сфері. Та жодне розслідування так і не дійшло до кінця — винних не покарали. Детально про це розповіли журналісти “Наших грошей” у своїй заключній серії про розкрадання оборонки.

 

Першою розслідувати корупцію у оборонці почала податкова. Вона викривала конвертаційні центри, через які фігуранти схеми переводили гроші. Податківці зацікавилися фірмою “Оптимумспецдеталь”. Однак “хлопчики” цю справу швидко закрили. Про це повідомляє BIHUS info. За даними з переписки фігурантів їх розслідування, працівники ДФС просили 8 тисяч доларів, щоб закрити очі та справи.

Відкривали провадження і в Генеральній прокуратурі. Фігуранти розслідування навіть жалілися, що з податковою справи владнати легше, ніж з Генпрокуратурою. Наприклад, про вирішення їх питання в ГПУ в смс корупціонерів журналісти знайшли наступне.

Корупція в оборонці
(Фото: “Наші гроші”)

Тричі бралася за “Оптимумспецдеталь” (головну компанію схеми контрабандних закупівель) і військова прокуратура. Перші два рази прокурори закривали справу швидко. Вже на третій – на “Оптимумспецдеталь”, почалися обшуки навіть   у центральному офісі “УкрОборонПрому”. Але і ця справа нічим не закінчилася.

“Ми виявили, що наше пряме посилання на реєстр судових рішень, приводять нас до закритої сторінки, тобто ухвала на дозвіл обшуків в Укроборонпромі була просто вилучена з реєстру” — розповів журналіст сайту “Наші гроші” Юрій Школяренко.

Розслідувачі “Наших грошей” заявляють: одним із помічників контрабандистів також був  працівник СБУ Дмитро Москаленко. Він впливав на потрібних людей, в тому числі і на директорів оборонних заводів. За свої послуги, серед іншого, отримав BMW Андрія Рогози.

Безсилими старі правоохоронні органи мали б стати після запуску Національного антикорупційного бюро. Нові детективи спеціально окремо займаються лише справами корупції серед високих чинів. І НАБУ дійсно втручається. У 2016 році на оборонні заводи приходить перелік фіктивних фірм, контракти з якими не рекомендовані. Туди бюро внесло вже відому “Оптимумспецдеталь”. Але вже через місяць “Оптимумспецдеталь” зникла із цього списку.

Корупція в оборонці
(Фото: “Наші гроші”)

В розпорядженні журналістів також є пізніше видана корупціонерам довідка від НАБУ про те, що у цій фірмі немає ознак фіктивності. Хоча у бюро заявляють, що таких довідок не видають.

“Довідки ми не видаємо з приводу того, що фіктивний чи не фіктивний хтось, тому що фіктивність підприємства доводиться тільки в суді”  — розповів журналістам директор НАБУ Артем Ситник.

За даними розслідування, контакти в НАБУ “хлопчики”(так журналісти прозвали фігурантів справи Ігоря Гладковського, Андрія Рогозу та Віталія Жукова) отримали через давнього друга Рогози позаштатного спецагента НАБУ Євгена Шевченка. Він і сам розповів журналістам, що не просто співпрацював з детективами, а також вкладав гроші у спільний контрабандний бізнес Жукова, Рогози та Гладковського. Інтерв’ю з Шевченко – частина заключної серії. І за емоціями чоловіка видно, що деяких питань він не очікував. Зокрема про те, що він передавав в НАБУ, аби допомогти “Оптимумспецдеталі” зникнути зі списку “неблагонадійних фірм”.

Зазначимо, заключна серія розслідування про корупцію в оборонній сфері стала для журналістів “Наших грошей” відповіддю на звинувачення спочатку у неправдивості наведених фактів, а потім – у зриві тривалих розслідувань правоохоронців, що “були на фінішній прямій”. Автори розслідування Леся Іванова та Денис Бігус підсумовують: попри численну кількість відкритих проваджень, жодне з них так і не довела до кінця жодна правоохоронна структура. І робили це 3 роки.

Нагадаємо, журналісти “Наших грошей” два роки збирали матеріали, щоб показати всю схему відмиву грошей у оборонній сфері. Восени вони отримали анонімний лист, в якому були переписки фігурантів контрабандної оборонної схеми та документи, які підтверджували “відкати”. Після ретельної перевірки, BIHUS info підготували велике розслідування.

Головними фігурантами схеми розслідувачі називають заступника секретаря РНБО Олега Гладковського (друга Петра Порошенка), його сина Ігора Гладковського та друзів Ігоря — Віталія Жукова і Андрія Рогозу. Однак задіяні були і ряд інших держпідприємств. Фігурує і “Спецтехноекспорт”.

Зазначимо, що Гладковський-старший та Петро Порошенко попросили прокуратуру перевірити розслідування журналістів про “їх оборудки” в оборонці. Крім того, в державному концерні Укроборонпром проведуть міжнародний аудит.

В той же час Гладковський-молодший вже подав у суд на журналістів Дениса Бігуса та Лесю Іванову.

А Гладковського-старшого звільнили з посад, пов’язаних із оборонною сферою, а також відкрили проти нього кримінальне провадження. Розслідуванням займається Національне антикорупційне бюро.


Завантажити ще...