Відтепер чоловіки, які перевозять гуманітарні та медичні вантажі, перетинатимуть кордон на загальних підставах. Також міністерство культури припиняє видачу листів сприяння для виїзду митців і журналістів через випадки неповернення.
Кабінет Міністрів ухвалив зміни до Правил перетинання державного кордону, затверджених Кабінетом Міністрів Постановою КМУ від 27.01.1995 № 57, які скасовують спрощені умови виїзду для кількох категорій чоловіків віком від 18 до 60 років.
Відтепер водії, які перевозять медичні та гуманітарні вантажі, не зможуть перетинати кордон за дозволом від профільних міністерств чи військових адміністрацій.
Раніше для даної категорії були встановлені полегшені умови перетину кордону, і рішення про їхній виїзд ухвалювали міністерство розвитку громад та територій або військові адміністрації. Зараз цю норму скасували.
Більше не видаватимуть дозволи на виїзд і в міністерстві культури та стратегічних комунікацій Про це повідомляє пресслужба міністерства.
Там зазначають, що ще наприкінці 2022 року Мінкульт ініціював зміни до законодавства, щоб уникнути зловживань із виїздом. Проте нормативного врегулювання досі немає.
“Через прогалини в національному законодавстві виникли численні випадки, коли особи, що отримали дозвіл Державної прикордонної служби для тимчасового виїзду за кордон за листом сприяння від міністерства, не повернулися до України у встановлені терміни”, — пояснили у відомстві.
Представники міністерства розробили проєкт змін до урядової постанови “Про правила перетинання державного кордону громадянами України”. Він має встановити чіткі вимоги для отримання листів сприяння чоловіками призовного віку, які працюють у сфері культури, медіа та стратегічних комунікацій.
Поки ці зміни не ухвалені, видачу листів призупиняють починаючи з 3 березня 2025 року. Водночас у мінкульті наголошують, що працюють над вирішенням цього питання.
Медіаспільнота вже висловила стурбованість з приводу можливого негативного впливу на імідж усіх представників цієї сфери. Директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк закликала міністерство провести публічне обговорення змін і звернула увагу на відсутність чітких термінів відновлення виїздів.
“За моєю інформацією, протягом минулого року виїхало і не повернулося кілька сотень митців і до десяти журналістів. Водночас формулювання в пресрелізі МКСК створює ризик стигматизації всіх представників медіаспільноти”, — зазначила Оксана Романюк.