Підтримайте Вільне Радіо
Минуло понад три роки після окупації Маріуполя, а його жителі досі не отримують державної підтримки. Більшість втратила право на виплати ВПО, компенсації за зруйноване житло в окупації досі немає, а про трагедію міста поступово забувають. Тому маріупольці самі об’єднались у спільноту “Штаб солідарності “MRPL шлях до дому” — вимагають особливого статусу, житлових компенсацій і того, щоб держава нарешті їх почула.
Розповідаємо, як ініціативні маріупольці відстоюють свої права.
Про спільноту Вільному Радіо розповіла співорганізаторка “Штабу солідарності “MRPL шлях до дому”, маріупольчанка Марія Бубнова.
“Ми зараз не бачимо від держави якоїсь допомоги маріупольцям. Навіть ті виплати ВПО, які були, вони зняті з більшості. Підтримка від “ЯМаріуполь” — це не державна підтримка, і все ж таки не системна підтримка, тому що не всі маріупольці мають до неї доступ, адже не всі міста покриті центрами “ЯМаріуполь”. Тому нам треба домагатися, щоб на нас звернули увагу і винайшли якісь механізми підтримки для маріупольців”, — розповідає Марія Бубнова.
Маріуполь потрапив під російські обстріли зранку 24 лютого 2022 року. Вже за кілька днів місто було в оточенні загарбників. У період між 5 березня на 20 травня відбулися найінтенсивніші обстріли Маріуполя окупантами.
Бої за місто тривали до 20 травня 2022-го. В цей день останні оборонці Маріуполя вийшли в російський полон з території меткомбінату “Азовсталь”.
За інформацією міськради, внаслідок бомбардувань було зруйновано близько 90% житлового фонду та інфраструктури. Кількість загиблих та померлих під час блокади містян, за різними оцінками, може сягати 120 тисяч людей.
Зараз Марія разом з іншими маріупольцями-активістами гуртує земляків у Facebook та Telegram-групах. У майбутньому планують і офлайн зустрічі, втім зараз, коли маріупольці живуть по всьому світу, залишається такий варіант спілкування.
“Ми — горизонтальна спільнота маріупольців, які після 24 лютого 2022-го були змушені розпорошитися світом, але не втратили зв’язок одне з одним і з містом.
Формат — це наразі платформа у Facebook, де ми пробуємо ділитися досвідом, підтримувати одне одного і шукати нові форми взаємодії. Наша мета — збір інформації, підтримка, правозахисна діяльність, адвокація статусу маріупольця”, — розповідає Марія.
Жінка впевнена, що трагедія Маріуполя поступово йде з інформаційного простору. Тому поки живі очевидці й учасники тих подій, важливо якнайповніше задокументувати та закарбувати історію. А ще — домогтися для цих людей гідного життя.
“Зараз хочемо об’єднати маріупольців, щоб про нас почули, не забули, щоб у нас був окремий статус на рівні країни, на міжнародному рівні, адже про такі трагедії у Бучі, Ірпені усі знають, а про Маріуполь схожої інформації немає. Тому нам треба підняти всю нашу історію, щоб розуміли, що такої трагедії, яка сталася з нашим містом, в Україні, на щастя, більш ніхто не відчув”, — каже співзасновниця організації.
Марія розповідає, що маріупольці об’єднуються, аби в першу чергу відстоювати свої права на:
А також для визнання спеціального статусу блокадника Маріуполя, захисту прав біженців, які виїхали за кордон, та документування втрат, історій і досвіду.
Серед найбільших проблем, з якими стикаються маріупольці на четвертий рік повномасштабного вторгнення, — відсутність житла, будь-якої державної підтримки, неможливість отримати житлові компенсації.
Державна програма “єВідновлення” не розрахована на українців, чиї домівки окупувала Росія. Програма працює лише там, де комісія може оглянути зруйноване або пошкоджене житло особисто.
Після початку повномасштабного вторгнення на Запоріжжі в окупованому Мелітополі тривав тримісячний експеримент з надання компенсацій за зруйноване житло в окупації без акту обстеження. Його визнали вдалим, після чого підготували законопроєкт №11161, який дозволить приймати заяви на компенсацію за пошкоджені оселі в тимчасовій окупації або зоні бойових дій.
У 2024 році нардепи підтримали законопроєкт за основу, втім він досі не набув чинності, бо його ще не підписав президент.
Раніше посадовці обіцяли, що в Україні з’явиться механізм, який дозволить виплачувати компенсації за зруйновані будинки у тимчасовій окупації на підставі супутникових знімків.
Тим часом у 2025 році в уряді заявили про можливість програми компенсації за житло, що залишилося в окупації. Обіцяють почати виділяти ваучери, які можна витратити на нове житло або погашення іпотеки.
Фактично, жоден документ в Україні зараз не передбачає компенсації за житло для маріупольців та жителів інших окупованих міст. Крім того, до законопроєкту №11161 запропонували зміни, аби ті українці, які проживають за кордоном понад 2 роки, втрачали право на компенсацію за зруйноване житло.
“Тому ми зараз порушуємо питання і компенсації за зруйноване втрачене житло, за житло, до якого немає у нас доступу. Ми всі, хто виїхав в Україну (на підконтрольну територію, — ред.), за кордон, не маємо де жити. Дуже складно “підвестися на ноги”, придбати власне житло. Ми не ділимо маріупольців на тих, хто в Україні, хто за кордоном, у кого житло зруйноване, у кого вціліло, але в окупації і немає доступу”, — пояснює Марія.
У спільноті є юристи, які подають запити до державних установ. Наприклад, звертаються до Кабміну із запитанням про те, чи отримав хтось із маріупольців допомогу з житлом від держави, до президента — з проханням підписати закон про компенсації за житло на окупованих територіях. А ще просять президента виділити маріупольців в окрему категорію для державної підтримки та компенсацій, враховуючи катастрофічні масштаби руйнувань у місті та особливості життя в окупації, аби адаптувати механізми підтримки до їхніх унікальних потреб та прискорити виплати.
У багатьох маріупольців, які пережили бомбардування та блокаду міста, після почалися серйозні проблеми зі здоров’ям, на лікування яких немає фінансів.
“Також пройшло 3 роки майже, і є випадки проблем зі здоров’ям після пережитого, є непоодинокі випадки з онкологією, загостренням інших хвороб. Це проблема після того стресу, що ми пережили, хотілося б, щоб були якісь механізми страхової медицини, щоб була підтримка маріупольців і з такого боку”, — каже Марія Бубнова.
Зараз маріупольці обговорюють можливість запровадження на державному рівні й отримання статусу блокадника Маріуполя. Маріуполець, волонтер Євген Тузов підготував до обговорення з земляками законопроєкт “Про статус блокадника Маріуполя”.
Зокрема, визнавати блокадником він пропонує “фізичну особу, яка в період з початку блокади до дати фактичного звільнення або окупації міста була зареєстрована та постійно проживала на території Маріуполя та перебувала у місті протягом усього або значної частини зазначеного періоду в умовах повної військової блокади, спричиненої збройною агресією Російської Федерації проти України.
“Я не депутат і хочу обговорити цей проєкт з усіма, кого це стосується, та внести здраві коригування, а потім також за допомогою маріупольської спільноти змусити чи то достукатися та винести [цей проєкт] на голосування.
<…>Це особливе місто з особливою трагедією, містяни котрого потребують особливого статусу”, — написав Євген у себе в соцмережі.
Статус блокадника Маріуполя, на думку Євгена, має надавати не лише право на “спеціальні заходи, спрямовані на компенсацію фізичних та психологічних наслідків перебування в умовах блокади”, а й “особливу повагу та вшанування осіб”, які мають статус блокадника Маріуполя.
Про це говорить і Марія Бубнова: “Не факт, що йдеться саме про пільги. Можливо — про визнання. Про простір для висловлення. Про фіксацію правди, яку ще не описано мовою політики чи права”.
Після отримання відповідей на звернення й формулювання наступних кроків учасники маріупольської спільноти планують влаштовувати зустрічі з посадовцями, нардепами, громадськістю.
“Зараз у нас група в фб, телеграм-канал з чатом, наші групи відкриті, можуть долучатися не тільки маріупольці, а й жителі інших міст, громад, журналісти, депутати тощо. Чим більше ми будемо доносити інформацію, тим краще. Важливо, щоб пам’ять про Маріуполь була не тільки у маріупольців”, — підсумовує Марія Бубнова.
Нагадаємо, раніше Вільне Радіо розповідало про фонд фіксації злочинів РФ у Маріуполі “Mariupol Destruction and Victims”. Активісти збирають на мапу руйнування та жертв бомбардування Маріуполя.