Минулий рік був дуже насичений різними реформами та законами. Зміни торкнулись і водіїв. Тож про нововведення в правилах дорожнього руху читайте далі.
Напевне першим, з чим зіткнуться водії вже після кількох хвилин за кермом, це обмежена швидкість на дорогах загального користування.
З 1 січня 2018 року ввели зміни в Законі про обмеження швидкості руху автомобілів в населених пунктах.
Таким чином для водіїв встановили максимальну швидкісну планку в містах — це 50 км/год.
За порушення швидкості для водіїв в адміністративному кодексі вже кілька років “лежить” готове покарання.
“За перевищення швидкості більше ніж на 20 км/год тягне за собою накладення штрафу в розмірі 255 гривень, та за перевищення на 50 км/год штраф в розмірі 510 гривень”, — Розповіла Вільному радіо прес-секретар Патрульної поліції Донеччини Ольга Артюхова.
Якщо ж водій створив на дорозі аварійну ситуацію, то це вже штраф 680 грн. Однак не дивлячись на всі заборони перевищення швидкості, фактично водії могли пронестись по вулицях на великій швидкості, адже правоохоронці ніяк це не зможуть довести. Хоч на дорогах і з’явились радари, вимірювачі швидкості та прилади фотофіксації, використовувались вони лише в тестовому режимі.
З 16 жовтня на дорогах загального користування знову запрацювали радари. Їх встановлюють в небезпечних місцях, де частіше трапляються ДТП. Там, де водії роблять небезпечні маневри, або перевищують швидкість. За минулий рік по всій країні встановили близько 27 радарів TruCAM. В Донецькій області це ділянка траси Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, а також в м. Маріуполь по вулиці Набережній.
“Якщо фіксували водіїв, які перевищували швидкість, то таких водіїв зупиняли, з ними проводили профілактичні бесіди. З 16 жовтня, за всі порушення будуть притягати до адміністративної відповідальності відповідно до чинного законодавства”, — додала Ольга Артюхова.
Ці радари облаштовані системою лазерного наведення, яка дозволяє помічати водія ще за 1,2 кілометри. Мабуть головною функцією радару є зашифровані дані, яка не дозволяє втручатися в систему та видалити інформацію про правопорушника. Тобто патрульним не вдасться приховати порушення водія, навіть якщо будуть пропонувати хабара.
Так, лише з тиждень тестування цих радарів поліцейські склали понад 13 тисяч протоколів порушень швидкісного режиму по всій країні.
Крім радарів, у поліцейських в арсеналі також з’явились камери відеоспостереження, які фіксують правопорушення нерухомих автомобілів. Тобто каратимуть тих водіїв, які паркуються неналежним чином.
Плавно переходячи від фото і відеофіксації, можна поговорити про правила паркування, які порушуються в країні кожну хвилину.
Так, з 27 вересня почали діяти нові правила паркування. Штрафувати водія зможуть і без участі водія, тобто достатньо буде лише зафіксувати порушення на камеру. Фіксація повинна бути з декількох різних ракурсів, і головне — щоб було видно номера автомобіля. Інспектор може одразу виписати протокол та накласти на порушника штраф — 510 гривень.
“Також буде робитись фото і відеофіксація поліцейським і відповідно будуть відправлятись матеріали в систему, щоб вам вже на пошту прийшло повідомлення про штраф”, — пояснює адвокат Сергій Гула.
Якщо автомобіль якимось чином заважає руху на автосмузі, його можуть одразу евакуювати та повідомити про це власника на мобільний телефон, електронною поштою або звичайним листом за місцем проживання.
“Вони (нові правила, — ред) покликані все ж таки, щоб привести в порядок проблему паркування автомобілів особливо в великих містах”, — додав Сергій Гула.
З кінця 2018 року керування авто в нетверезому стані карається по кримінальному кодексу. Крім того, водії напідпитку платитимуть штрафи в 5 разів більше ніж раніше.
За перше порушення водія позбавлятимуть водійських прав на строк до 3 років. Додатково доведеться заплатити штраф: 17-34 тисячі гривень. За повторне порушення водію доведеться заплатити державі вже 51 тисячу гривень та віддати права на ті ж 3 роки.
“Зараз враховуючи процентну межу виправдальних вироків, кожна зазначена справа, яка буде відноситься до керування транспортним засобом у нетверезому стані, це буде фактично вирок”, — розповідає кореспондентам ТСН юрист Іван Невинний.
За непристебнутий ремень безпеки штрафували і раніше, але в вересні 2018 року Верховна Рада підтримала збільшення штрафу в 17 разів.
Тобто тепер штраф за порушення правил користування пасками безпеки та мотошоломами збільшать з 51 гривні до 850.
“Дане правопорушення не передбачає попередження, це по перше. По друге, передбачає штраф”, — каже виданню ICTV інспектор патрульної поліції Луцька Юлія Рабчевська.
Всі ці заходи безпеки (шоломи, паски безпеки), потрібно для збереження життя водіїв. За офіційною статистикою, щорічно в ДТП гинуть щонайменше 3,5 тисяч людей. Ще понад 35 тисяч — травмуються.
Тому паски ремені безпеки значно підвищують шанс зберегти життя в аварії.
“Це катострофічна ситуація з цими ременями безпеки. Люди нехтують. Вони не думають про свою безпеку, не думають, що в надзвичайних ситуаціях це дуже врятує. Раз оштрафувати на 850 гривень, і людина 500 раз замислиться перед тим як починати рух, пристібнутись чи ні”, — додала Рабчевська.
Крім усіх змін з правилами дорожнього руху, деякі зміни чекають на нових водіїв.
Тепер всі, хто склав теоретичну частину в автошколі, а потім іспит по водінню, отримає водійське посвідчення всього на 2 роки. Після чого новачок, який дотримується правил дорожнього руху, отримає посвідчення вже на 30 років.
“Протягом цих двох років, якщо людина не скоїла адміністративних порушень, то заміна посвідчення буде без складання іспитів. Якщо ж скоїла 3 і більш порушень, то буде складати практичний та теоретичний іспит”, — розповідає в ефірі телебачення “Галичина” провідний спеціаліст регіонального сервісного центру МВС Костянтин Кулак.
Перед новим роком, 21 грудня, в Україні запрацював електронний кабінет водія. Завдяки ньому людина може отримати інформацію про свої автомобілі, про статус водійського посвідчення, наявність штрафів та історію автомобіля за VIN-номером.
Крім того, в електронному кабінеті можна оплатити всі штрафи за адміністративні порушення не виходячи з дому, а також записатись в електронну чергу сервісного центру МВС.
Раніше всю цю інформацію водії отримували лише при особистому візиті до сервісного центру.
“Це взагалі ноу-хау, тому що раніше такого не було, не існувало і нарешті це запрацює. Тепер не треба шукати знайомого в поліції, їхати в поліцію, до сервісних центрів. Це все можна тепер дистанційно зробити”, — розповів виданню ДжеДАІ начальник Головного сервісного центру МВС України Владислав Криклій.
Перейти до особистого електронного кабінету водія можна через офіційний сайт сервісного центру МВС, або натиснувши тут.