Пам’ятники двом комуністичним діячам демонтували з центру Бахмута ще у 2015-му. Відтоді їх зберігали у різних місцях аж до відкритого нападу Росії. Вони й досі стоять майже у центрі міста, і з ними нічого не збираються робити. Кажуть, зараз не до того, та й начебто не мають повноважень. Активісти ж вважають: така багатолітня позиція міської влади — це робота на ворога.
Про те, що зараз із демонтованими з центральної площі Бахмута статуями російських комуністичних діячів Леніну та Артему, Вільному радіо розповідає речниця Бахмутської міськради Наталя Кисиличина.
“Вони знаходяться де й знаходились — на території тролейбусного парку. Плану [подальшого поводження з ними] не було, він не розглядався. Зараз у міської влади зовсім інші завдання, коли треба евакуювати людей, забезпечувати їх гуманітаркою”, — розповідає представниця Бахмутської міської ради.
Секретар міськради Ганна Петриєнко-Полухіна у відповіді на запит Вільного радіо повідомила: нині статуї пошкоджені внаслідок обстрілів міста. Проте наскільки, не уточнила.
За її словами, нині, під час воєнного стану, чинна влада у Бахмуті (начальник військової адміністрації) не має повноважень, аби щось зробити з демонтованими статуями.
“Пам’ятники Леніну та Артему є комунальною власністю міської територіальної громади і знаходяться на балансі та в господарчому віданні комунального підприємства “Бахмутелектротранс”. <…> До повноважень військової адміністрації не відносяться питання відчуження <…> комунального майна. Питання відчуження даних пам’ятників планується здійснити після припинення воєнного стану та прийняття відповідного рішення Бахмутської міської ради”, — повідомляє секретар Бахмутської міськради.
Громадський діяч, колишній депутат міськради Бахмута Володимир Березін вважає, що такі заяви грають на руку окупантів.
“Це просто обурливо! Це абсолютна відписка і абсолютне нерозуміння, що це — “зброя для ворога”. Зараз символи СРСР можуть бути захоплені та будуть використані проти України. Це буде “бомба”, якщо окупанти їх захоплять. Навіщо давати ворогам інформаційну зброю? Це робота на ворога! Тому ці речі мають бути вивезені куди завгодно, продані, а гроші використані на ЗСУ”, — каже активіст.
Приклади розумного використання грошей від продажу комуністичних монументів є в сусідніх містах. Так, у Слов’янську наприкінці вересня статую Леніну продали за майже 750 тис. грн. Ці гроші виплачуватимуть людям, чиє житло зруйнувала російська армія. Ще раніше бронзовий пам’ятник Леніну продали як металобрухт у Краматорську, а виручені кошти поповнили бюджетну скарбничку міста.
У Бахмуті, за словами речниці міськради Наталі Кисиличиної, такий варіант не розглядали. І пошкодити статуї навмисно, щоб російські окупанти не встановили б їх знову, якщо місто захоплять, теж не збиралися.
“Бахмутська громада понад 3 місяці знаходиться під постійними обстрілами, гинуть люди. Просто пересуватися містом неможливо: “прилітає” щохвилини. Тому ризикувати на сьогодні людьми для того, щоб зі статуями щось зробити, небезпечно”, — каже Наталя Кисиличина.
Також, за її словами, ніхто з комунальників цього зробити в Бахмуті зараз і не може. Бо працівників мало, а роботи багато: треба швидко прибирати наслідки численних обстрілів армії Росії.
Активісти неодноразово просили владу прибрати звідти статуї, проте влада відбувалась “відписками”. Приміром, такими:
В лютому 2020-го активіст, співзасновник проєкту “Декомунізація.Україна” Вадим Поздняков зазначив міській владі Бахмута: демонтовані статуї не мають стояти у публічному просторі, і це порушення закону про декомунізацію.
Тодішня секретар Бахмутської міськради Світлана Кіщенко пообіцяла порадити тролейбусникам накрити статуї чимось, щоб їх було не видно. Тодішній директор КП “Бахмутелектротранс” Володимир Капарунін навіть заявляв, що ці статуї збираються реставрувати. Та металеві Ленін і Артем — неприкриті та обстріляні — стоять на території тролейбусного депо й донині.
У Бахмутському районі стихійна дерусифікація відбувається навіть неподалік від лінії фронту з російськими загарбниками. У Званівці невідомі повалили бюст Горькому, а у Часів Ярі він обвалився сам внаслідок обстрілів армії Росії.
Читайте також: